Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Warszawa sharingowym liderem. Poznań też mocny. Ekspansja hulajnóg

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-01-04 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa sharingowym liderem. Poznań też mocny. Ekspansja hulajnóg
źródło: Data Art/Transport-Sharing w Polsce
W raporcie przygotowanym przez firmę doradczą Data Art policzono pojazdy udostępniane w ramach sharingu w siedmiu największych polskich aglomeracjach. W sumie jest ich ponad 18 tysięcy, z czego dwie trzecie to rowery. Widać jednak wyraźnie jak w ostatnim czasie urosła liczba samochodów, skuterów, a przede wszystkim hulajnóg o napędzie elektrycznym.

Raport jest dość prostym podsumowaniem danych zebranych od 21 firm, które zajmują się – czy to prywatnie, czy na zasadzie umowy z miastem – udostępnianiem pojazdów sharingowych. W efekcie zyskujemy dość klarowny obraz tego, czym możemy jeździć po mieście, a nie musimy tego kupować.

Pojazdy podzielono na trzy duże grupy. Pierwsza to pojazdy spalinowe – samochody w ramach car sharigu, pojazdy dostawcze i skutery. Druga to pojazdy hybrydowe i elektryczne – hybrydowe auta car sharingowe, elektryczne auta car sharingowe, elektryczne dostawczaki, elektryczne skutery, elektryczne rowery i wreszcie elektryczne hulajnogi. Trzecia grupa to pojazdy napędzane siłą mięśni – to rowery i klasyczne hulajnogi (okazuje się, że dziesięć takich można wypożyczyć w Łodzi).Spośród ponad 18 tys. pojazdów sharingowych we wspomnianych miastach aż 12 tys. to rowery. To nie dziwi, bo rozmaite systemy rowerów miejskich efektownie rozwijają się już od kilku lat. Spore wrażenie robi jednak również car sharing, na który składa się dziś w sumie ok. 3 tys. aut (łącznie z dostawczymi) a także hulajnogi, które w polskich miastach pojawiły się jesienią a już dziś jest ich ponad 1,2 tys.

Połowa w Warszawie

Najbardziej sharingowym miastem jest Warszawa. Liczba rowerów sharingowych w stolicy to mniej więcej tyle ile w pozostałych miastach łącznie. Podobnie jest z car sharingiem, który w Warszawie zapewniają cztery firmy i to nawet mimo rezygnacji urzędników z zorganizowania miejskiego car sharingu. W Warszawie wyliczono aż 16,4 pojazdu/km2, podczas gdy w drugim w tym zestawieniu Poznaniu 8,3/km2, a w Krakowie 6,2/km2. Jednak już w przeliczeniu na liczbę mieszkańców stolica nie wyrasta szczególnie ponad inne miasta (Warszawa – 0,5 pojazdu/100 mieszk., Poznań – 0,4/100 mieszk., Kraków, Łódź i Wrocław po 0,3/100 mieszk.).Każde z miast ma swoją sharingową specyfikę. Kraków i Łódź wyróżniają się bardzo dużym (proporcjonalnie – porównywalnym z Warszawą) odsetkiem rowerów. W obu tych miastach jest ich ok. 1,5 tys., w dodatku w Krakowie można z nich korzystać również zimą. Wrocław wyróżnia się swoją flotą elektrycznych samochodów w ramach car sharingu Vozilla, ale też bardzo dużą (ok. 400) liczbą elektrycznych hulajnóg. Poznań i Trójmiasto mają z kolei największą poza Warszawą ofertę car sharingową (w sumie jest to odpowiednio 590 i 576 pojazdów).

W 2019 r. duże zmiany

Raport Data Art ma właściwie dwie słabe strony. Po pierwsze ogranicza się tylko do siedmiu aglomeracji (Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław, Łódź, Trójmiasto i aglomeracja górnośląska). Nie bierze więc pod uwagę np. dużej liczby systemów rowerów miejskich nie tylko w Szczecinie (700) czy w Białymstoku (625), ale też licznych systemów w mniejszych miastach, które choć niewielkie, dałyby w sumie znaczącą liczbę.Drugi kłopot wiąże się z trudnością w uchwyceniu zmian, które w tym obszarze są bardzo dynamiczne. W Trójmieście, w którym dziś nie ma rowerów miejskich, od tego roku ruszy potężny system Mevo, składający się z ponad 4 tys. rowerów. Od tego roku znacząco powiększy się też system we Wrocławiu. Za atakującymi polskie ulice hulajnogami trudno nadążyć.

Autorzy raportu zwracają uwagę na czekające mieszkańców miast zmiany. 86 proc. firm obsługujących systemy sharingowe w najbliższym czasie zwiększy liczbę pojazdów, podobna liczba chce wprowadzić nowy rodzaj pojazdów do swojej oferty, a prawie 2/3 z nich planuje ruszyć z usługą w innych miastach.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bańka hulajnogowa w USA. Co czeka Polskę?

Mobilność

Bańka hulajnogowa w USA. Co czeka Polskę?

Jakub Dybalski 05 stycznia 2019

Elektryczne hulajnogi już w Poznaniu

Komunikacja

Elektryczne hulajnogi już w Poznaniu

jd/inf. pras. 05 grudnia 2018

Sharing nie potrzebuje gotówki

Prawo & Finanse

Sharing nie potrzebuje gotówki

Redakcja 26 listopada 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5