Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Są środki na plac Pięciu Rogów. Przetarg niebawem

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-06-19 13:41
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Są środki na plac Pięciu Rogów. Przetarg niebawem
mat. UM Warszawa
Warszawa: Są środki na plac Pięciu Rogów. Przetarg niebawem
Warszawa: Są środki na plac Pięciu Rogów. Przetarg niebawem
Warszawa: Są środki na plac Pięciu Rogów. Przetarg niebawem
Warszawa: Są środki na plac Pięciu Rogów. Przetarg niebawem
Radni przyznali dodatkowe środki na zapowiadaną od lat przebudowę tzw. placu Pięciu Rogów. Dzięki temu niebawem rozpisany zostanie przetarg na prace budowlane. Przestrzeń na przecięciu Chmielnej ma stać się przyjazna dla pieszych.

Temat zagospodarowania tzw. placu Pięciu Rogów u zbiegu Chmielnej, Brackiej, Zgody i Szpitalnej ciągnie się od kilku lat.Większość powierzchni zajmują jezdnie i fragmenty niezagospodarowane, choć aż 2/3 użytkowników tego miejsca to piesi.

Konkurs rozstrzygnięto jeszcze w 2016 r. Wygrała prosta propozycja z drzewami, z ruchem poprowadzonym po jednej stronie, w przestrzeni bez krawężników, w ciągu Kruczej i Szpitalnej. Wówczas zapowiadano, że prace mogłyby rozpocząć się w 2018 r.

Ze względów finansowych miasto nie dogadało się jednak ze zwycięzcą konkursu i rok później ogłoszono przetarg na wielobranżową dokumentację projektową, która miała powstać do połowy grudnia 2018 r. Podstawą wciąż była jednak zwycięska praca. Postępowanie wygrała pracownia WXCA.

Projekt budowlany, po uzyskaniu akceptacji konserwatora zabytków, jest gotowy do realizacji. Teraz udało się pokonać największą przeszkodę, czyli brak środków na realizację prac. – Radni Warszawy zdecydowali o przyznaniu środków na budowę „Placu Pięciu Rogów”. To jeden z elementów zapowiadanego przez Rafała Trzaskowskiego "Uśmiechu Warszawy", który zakłada więcej przyjaznej i zielonej przestrzeni dla pieszych. Przetarg zostanie ogłoszony w najbliższym czasie – zapowiada Karolina Gałecka, rzeczniczka Ratusza. Jeśli  uda się sprawnie rozstrzygnąć postępowanie, to prace rozpoczną się w tym roku i zakończą w przyszłym.

Jak się zmieni plac? Ruch kołowy będzie się odbywał wyłącznie w osi Kruczej i Szpitalnej. Przestrzeń jezdni nie będzie odznaczona, nadrzędną rolę otrzymają piesi (strefa zamieszkania). Posadzka placu zostanie wykonana z dużych płyt betonowych wzmocnionych włóknami i wykończonych kruszywem. Ważnym elementem koncepcji jest wprowadzenie zieleni – drzew liściastych o ukształtowanej wysokości i koronie, a także fontanny. Uwzględniono również spójną stylistycznie małą architekturę z licznym siedziskami. Pojawią się stylizowane latarnie.

Jak informuje magistrat,zakres inwestycji znacznie wykracza poza sam plac. Przebudowę przejdzie ul. Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich) – zyskają nową nawierzchnię jezdni i chodnika. Trotuary zostaną poszerzone, aby pomieścić duży ruch pieszy. Przebudowa czeka również placyk na osi ul. Kruczej w pobliżu skrzyżowania z ul. Widok. Zamiast chaotycznego parkingu dla kilkunastu aut znajdą się tu drzewa i ławki.  

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5