Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Warszawa. Ruszył VII Kongres Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-10-11 10:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Ruszył VII Kongres Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta
fot. Piotr Kałła
Kilkuset uczestników będzie w czwartek i w piątek dyskutowało nad wyzwaniami transportowymi polskich miast. Wśród gości znaleźli się samorządowcy, przewoźnicy, aktywiści miejscy i przedstawiciele firm technologicznych. Zwłaszcza ci pierwsi mają o czym rozmawiać, bo już za nieco ponad tydzień, w wyborach samorządowych, niektórzy dostaną okazję do wprowadzenia w życie swoich planów, ale też zostaną ocenieni za to, co zrobili do tej pory.

Kongres tuż przed wyborami będzie okazją do porozmawiania o temacie, który po raz pierwszy w takim stopniu zdominował kampanię. Debata otwarcia będzie dotyczyła właśnie wyzwań transportowych stojących przed samorządami. Przez ostatnie lata wiele miast, korzystając z unijnych funduszy, odnowiło tabor autobusowy i tramwajowy. Pasażerowie dziś już nie boją się, że pojazd którym jadą się rozpadnie. Przeciwnie, podróżując po Europie mogą się przekonać, że jakość tego, czym jeżdżą często przebija zagraniczne miasta. Coraz częściej posługują się wygodną kartą miejską. We Wrocławiu, a od tego tygodnia w Bydgoszczy do podróży wystarczy im karta płatnicza. Dużo łatwiej niż jeszcze kilka lat temu, mogą zdobyć informację o rozkładach, wygodnych przesiadkach, czy czasie podróży.

Pytanie, co dalej? Czy głównym wyzwaniem na najbliższe lata będzie dalsza wymiana taboru, tym razem na pojazdy zero emisyjne? Czy kluczowa będzie integracja metropolii z obszarami podmiejskimi? A może najważniejszym wyzwaniem będzie znalezienie finansowania na potrzeby transportowe, gdy strumień pieniędzy z Unii Europejskiej nie będzie już tak wartki?

Pierwszego dnia kongresu, w trzech równolegle odbywających się cyklach dyskusji zostaną poruszone trzy najgłośniejsze ostatnio tematy transportowe. Jak technologie mogą pomagać w mobilności i co oznacza pojęcie Smart City, spróbują wyjaśnić przedstawiciele miast, przewoźników, którzy - jak FlixBus - z zasady operują w sieci, czy firm jak Mennica Polska czy Visa, które zmieniają powoli definicję biletu miejskiego. O tym jak uporządkować w miastach kwestie parkowania i czy można czasem spróbować czegoś innego niż słupki porozmawiają m.in. Samorządowcy z Warszawy, Poznania, Wrocławia i Krakowa, a w każdym w nieco odmienny sposób próbuje się opanować chaos. Wreszcie o tym jak przeciwdziałać wykluczeniu transportowemu - rozumianemu wielowymiarowo - porozmawiają przewoźnicy, urzędnicy ministerialni, ale też przedstawiciele firm technologicznych rozwijających autonomię pojazdów komunikacji miejskiej.

Drugiego dnia dwa główne tematy to przyszłość miast, zarówno w ujęciu finansowym, jak i zmieniających się potrzeb mieszkańców, a także przyszłość miejskiego transportu autobusowego pod kątem wymogów, wciąż jeszcze odsuniętych w czasie, ustawy o elektromobilności. Kto skorzysta na słynnym haśle “tysiąca autobusów elektrycznych rocznie”? Jak mogą zyskać polskie firmy, jak polskie miasta i jakie przeszkody stoją na drodze do realizacji tego planu.

W piątek zostanie zaprezentowany, przygotowany przez zespół ZDG TOR, raport “Polska na drodze do elektromobilności”. Na blisko stu stronach czytelnicy znajdą szereg informacji o tym, jak dziś wygląda transport w polskich miastach, jak zmienia się Polska, Europa i świat w tym zakresie, a także jaką rewolucją jest “elektryfikacja” floty autobusowej, która wybiega daleko poza zwykłą zmianę paliwa. Raport od piątku będzie dostępny na stronie Transport-Publiczny.pl.

Na naszym serwisie znajdziecie też stałe relacje z wydarzeń kongresu. Zachęcamy do śledzenia naszych profili na Facebooku i Twitterze.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5