Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Warszawa: Rusza budowa kolektora i tramwaju na Gagarina

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2022-05-05 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Rusza budowa kolektora i tramwaju na Gagarina
fot. WU
Warszawa: Rusza budowa kolektora i tramwaju na Gagarina
Warszawa: Rusza budowa kolektora i tramwaju na Gagarina
Warszawa: Rusza budowa kolektora i tramwaju na Gagarina
Wzdłuż ul. Gagarina pojawiły się pierwsze wygrodzenia poza pasem jezdni, które zwiastują faktyczny start wspólnej inwestycji wodociągowo-tramwajowej. Roboty rozpoczną się od budowy kolektora kanalizacyjnego pod jezdnią. Jeszcze w tym roku mają ruszyć prace tramwajowe.

Wykonawca przejął plac budowy w kwietniu. Teraz ruszają przygotowania: pojawiły się już wygrodzenia poza pasem jezdni. Wykonawca musi wdrożyć tymczasową organizację ruchu i przygotować tymczasowe przejazdy między dwiema nitkami ulicy. Roboty rozpoczną się od budowy kolektora pod północną jezdnią Gagarina. Jeszcze w tym roku mają ruszyć też roboty tramwajowe, które warunkowane są ukończeniem wspominanego kolektora oraz przebudową sieci ciepłowniczej.

Kolektor ściekowy – tzw. Mokotowski Bis – będzie miał ok. 1,2 km długości, a jego średnica to 2,8 m. Kanał ma podwyższyć sprawność systemu kanalizacyjnego. Na górze, w pasie pomiędzy jezdniami, powstanie torowisko tramwajowe. W sumie inwestycja obejmuje budowę 1600 metrów toru pojedynczego oraz zabudowę rozjazdów o długości 255 metrów toru pojedynczego. Ustawionych ma zostać 60 słupów trakcyjnych dla 2000 metrów sieci trakcyjnej. Terminal końcowy, z peronem wyspowym oraz rozjazdami, powstanie przed skrzyżowaniem z ul. Czerniakowską. Po drodze, na wysokości ul. Sieleckiej, przewidziano przystanki pośrednie. Na skrzyżowaniu z Belwederską odnoga połączy się z główną trasą tramwaju do Wilanowa, na realizację którego podpisano oddzielną umowę na przełomie marca i kwietnia.

Istotnym aspektem inwestycji jest zieleń. Na Gagarina powstanie ok. 800 m zielonego torowiska. Przebudowa infrastruktury towarzyszącej, chodników i budowa drogi rowerowej po północnej stronie, z przejazdami na drugą stronę Gagarina, wymusi też wycinki. W sumie usunięte zostaną 34 drzewa, choć jak podkreślają urzędnicy, stan 18 z nich i tak był niezadowalający (okazy martwe bądź zamierające). Dwa drzewa zostaną przesadzone. Generalnie jednak charakterystyczne szpalery drzew w zdecydowanej większości zostaną zachowane, a ubytki zostaną zrekompensowane 58 nowymi drzewami – lipami holenderskimi i platanami klonolistynymi. Zgodnie z warszawskimi standardami będą to odpowiednio duże okazy o średnicy pnia 16-18 cm. Ich docelowa wysokość wyniesie od 8 do 20 m, a średnica korony – od 2 do 15 m. Urządzone zostaną też rabaty z bylinami i krzewami. Na zakończeniu torów przed Czerniakowską przewidziano natomiast gabiony – czyli siatki wypełnione kamieniami. Zostaną one obsadzone bluszczem.

MPWiK i TW podpisały umowę z wykonawcą, konsorcjum firm Balzola Polska i Inżynieria Rzeszów, w 2020 r. Obejmuje ona także projektowanie, a jej wartość to ok. 190 mln zł brutto. Całe zadanie ma zostać wykonane do końca 2023 r. Czas przejazdu tramwajem z Czerniakowskiej do centrum ma wynosić mniej niż 15 min.


mat. TW

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5