Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Warszawa. Rowerem po ścieżce lub chodniku

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2014-08-19 15:32
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
um.warszawa.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Rowerem po ścieżce lub chodniku
fot. Ala z, lic. GNU 1.2/CC 3.0droga rowerowa
W maju i czerwcu Stowarzyszenie Zielone Mazowsze na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego dokonało pomiaru ruchu rowerowego w Warszawie. Obserwatorzy stanęli w 45 punktach pomiarowych. Wyniki opracowano na podstawie blisko 70 tysięcy obserwacji: 55 tys. w dni robocze oraz 14,4 tys. w weekendy – informuje Urząd Miasta st. Warszawy.

Najważniejszym ustaleniem pomiarów jest jednoznaczny wzrost ruchu rowerowego w stolicy, widoczny w punktach porównania z poprzednimi pomiarami z lat 2009 oraz 2012. W czterech różnych punktach miasta został też oszacowany udział ruchu rowerowego w podróżach ogółem. Najwyższy wynik wśród tych punktów odnotowano na rondzie Żaba w szczycie popołudniowym (3,71%) oraz wzdłuż al. Prymasa Tysiąclecia przy ul. Kasprzaka w szczycie porannym (3,43%). Średni wynik tych szacunków wynosi 2,12%.

Trasa wzdłuż al. Prymasa Tysiąclecia powoli traci prymat wśród warszawskich dróg rowerowych na rzecz trasy wzdłuż ul. Banacha. Po południu ten nowy odcinek drogi rowerowej przemierza już ponad 650 rowerzystów na godzinę w obu kierunkach!

W miejscach, gdzie jest infrastruktura rowerowa (droga lub pas dla rowerów), korzysta z niej aż 85% rowerzystów, podczas gdy z chodnika 12% a z jezdni tylko 3%. Jednocześnie w miejscach, gdzie takiej dedykowanej infrastruktury brakuje, 65% rowerzystów wybiera jazdę chodnikiem, a tylko 35% jezdnią. Wskazuje to na konieczność budowy dobrej jakości infrastruktury dla rowerów oraz dążenia do uspokajania ruchu, bo jak widać z wyników badania większość rowerzystów ma obawy przed korzystaniem z jezdni.

Udział kobiet w ruchu rowerowym wynosi 33% w dni powszednie, 36% w soboty. W dni robocze 90% rowerzystów jeździ w stroju zwykłym, pozostali w stroju sportowym, za to kasku używa 15% rowerzystów. W weekend podział między strojem zwykłym i sportowym kształtuje się niemal identycznie, jednak kasku używa jedynie 3,5% rowerzystów.

55% rowerzystów korzysta z roweru typu miejskiego, 39% z roweru typu sportowego a 5,5% z rowerów Veturilo. Te dane zestawiono ze statystykami wypożyczeń Veturilo. Biorąc pod uwagę wyłącznie dni pomiarowe, charakteryzujące się znakomitą pogodą, średnia ilość roweru miejskiego sięgnęła 11,7 tysięcy, czyli ilość przejazdów rowerowych ogółem wszystkimi typami rowerów w ładne słoneczne dni wynosi nawet 210 tysięcy!

Więcej informacji, a także mapy ze wskazaniem przejazdów w szczycie porannym, popołudniowym i w soboty znajdziecie na stronie warszawskiego ratusza.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa kręci z Veturilo już dwa lata

Komunikacja

Warszawa kręci z Veturilo już dwa lata

jd/inf. pras. 11 sierpnia 2014

Konstancińskie „Veturilo” wystartuje 15 czerwca

Przestrzeń

Konstancińskie „Veturilo” wystartuje 15 czerwca

Jakub Dybalski 15 maja 2014

Veturilo rośnie w siłę. 21 nowych stacji w Warszawie

Komunikacja

Veturilo rośnie w siłę. 21 nowych stacji w Warszawie

Justyna Urbaniak, współpraca Witold Urbanowicz 17 kwietnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5