Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa: Przewóz rowerów tylko warunkowym prawem

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-06-23 14:38
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Przewóz rowerów tylko warunkowym prawem
fot. ZTM
Zmieniają się przepisy dotyczące przejazdów komunikacji miejskiej w Warszawie. Zamiast kontrowersyjnego przepisu o osobach budzących odrazę, będzie mowa o niezachowaniu elementarnych zasad higieny. Zostaną wprowadzone też ograniczenia w zakresie przewozu rowerów. – Chodzi o to, żeby możliwość przewożenia rowerów była zarezerwowana na specjalne okazje – mówi Igor Krajnow, rzecznik ZTM w Warszawie.

Od 1 lipca zostaną wprowadzone zmiany w przepisach obowiązujących w komunikacji miejskiej. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o transporcie zbiorowym zostaną wprowadzone dwa akty – regulamin przewozu i przepisy porządkowe. Ten pierwszy, wprowadzany zarządzeniem prezydenta miasta, będzie zawierał m.in. zasady dot. obsługi podróżnych, pobierania opłat czy składania reklamacji. Przepisy porządkowe, uchwalane przez Radę Miasta, będą dotyczyły ochrony zdrowia, życia i mienia osób korzystających z komunikacji.

Zniknie przepis o osobach budzących odrazę. – To sformułowanie wzbudzały duże kontrowersje. W nowych przepisach porządkowych te osoby zostały określone jako osoby narażające innych pasażerów na dyskomfort z powodu niezachowania elementarnych zasad higieny. Będzie to dotyczyło także osób stwarzających zagrożenie dla porządku bądź bezpieczeństwa – informuje Igor Krajnow, rzecznik ZTM w Warszawie. Taki przepis daje prowadzącym, nadzorowi ruchu czy straży miejskiej możliwość usuwania z pojazdu uciążliwych pasażerów na wniosek innych podróżnych.

Inna istotna zmiana dotyczy przewożenia rowerów. – Cykliści muszą ustawiać rowery tylko w ściśle określonych i oznaczonych miejscach w pojazdach. W momencie, gdy z miejsc tych chcą skorzystać osoby na wózkach inwalidzkich bądź z wózkami dziecięcymi, rowerzyści są zobowiązani do ustąpienia miejsca, łącznie z opuszczeniem pojazdu. Chodzi o to, żeby możliwość przewożenia rowerów była zarezerwowana na specjalne okazje, a nie stanowiła nieograniczone prawo – mówi Krajnow.

Kolejna zmiana dotyczy osób niepełnosprawnych, z białymi laskami bądź psami prowadzącymi. Tacy pasażerowie powinny stać w przedniej części przystanku. Prowadzący będą mieli też obowiązek zatrzymać się na przystanku na żądanie, nawet gdy niepełnosprawni znajdujący się na takim przystanku nie zasygnalizują chęci zatrzymania pojazdu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
CAF dostarczy pociągi dla metra w Neapolu

Prawo & Finanse

CAF dostarczy pociągi dla metra w Neapolu

Jakub Dybalski 23 czerwca 2016

Arriva Bus z umową w Warszawie

Komunikacja

Arriva Bus z umową w Warszawie

Witold Urbanowicz 23 czerwca 2016

Łódź: Tramwajowa Linia Turystyczna znów na szlaku

Komunikacja

Łódź: Tramwajowa Linia Turystyczna znów na szlaku

Roman Czubiński 23 czerwca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5