Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa. Przejście przez Czerniakowską już w wakacje

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-03-15 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Przejście przez Czerniakowską już w wakacje
skrzyżowanie Czerniakowskiej z Chełmskąfot. ZDM Warszawa
Jedna z najszerszych warszawskich „autostrad” miejskich, ul. Czerniakowska, zyska w te wakacje przejście dla pieszych i przejazd rowerowy. Do tej pory kilkupasmową arterię z pasem zieleni w środku trzeba było pokonywać kładką, w dodatku oddaloną od skrzyżowania.

Skrzyżowanie Czerniakowskiej i Chełmskiej to jedno z najmniej przyjaznych dla pieszych miejsc w Warszawie. Z jednej strony krzyżują się w tym rejonie tu liczne linie autobusowe, które dowożą pracowników okolicznych firm z centrum miasta, a także z prawobrzeżnej części Warszawy, bo kilkaset metrów na południe od tego miejsca przebiega trasa Siekierkowska, prowadząca do mostu o tej samej nazwie. Miejsce jest więc uczęszczane. Z drugiej strony najbliższe przejścia dla pieszych przez prowadzącą z północy na południe Czerniakowską są właśnie przy wspomnianej trasie, a w drugą stronę przy skrzyżowaniu z ul. Gagarina.

W dodatku są to przejścia tak szerokie, że stanowią częsty przykład takich, które podczas jednej zmiany świateł można ewentualnie przebiec, jeśli jest się młodym i wysportowanym. Alternatywą jest wysoka, pięciometrowa kładka dla pieszych, która i tak znajduje się w pewnym oddaleniu od skrzyżowania z Chełmską.

Teraz się to zmieni, bo warszawski Zarząd Dróg Miejskich informuje, że zatwierdzono plan wytyczenia tam przejścia dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym, który będzie się łączył z trasą wzdłuż Czerniakowskiej. Dla pieszych i rowerzystów to zmiana jakościowa, a urzędnicy przyznają, ze może to też poprawić płynność ruchu samochodów. Dokumentację budowlaną przygotuje Siemens.


źródło: ZDM Warszawa

Urzędnicy tłumaczą, że projekt zakłada wyznaczenie nowej „zebry” po południowej stronie wlotu ul. Chełmskiej, w pobliżu istniejącej kładki. Dzięki korekcie łuków skrzyżowania, uspokojony zostanie ruch w tym miejscu, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Parkowanie w pobliżu skrzyżowania uniemożliwią słupki.

Zmodernizowana sygnalizacja świetlna będzie działać w pełnej akomodacji, czyli długość świateł będzie zależeć od aktualnego natężenia ruchu. Przewidziany jest montaż detekcji pojazdów (m.in. pętle indukcyjne), pieszych (także sygnalizacja akustyczna) i rowerzystów (kamery lub detektory radarowe).

W jaki sposób wytyczenie pasów poprawi życie kierowcom? Drogowcy tłumaczą, że nie przewidują większych zmian w przepustowości ulicy, ale w godzinach szczytu skrzyżowanie może w pewien sposób pomóc w rozładowaniu zatorów, które zarówno w kierunku północnym, jak i południowym, tworzą się na położonym kilkaset metrów na północ skrzyżowaniu z Gagarina.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa z Vision Zero. Kiedy nie zginie żaden pieszy?

Przestrzeń

Warszawa z Vision Zero. Kiedy nie zginie żaden pieszy?

Jakub Dybalski 08 marca 2017

Poznań wyłącza w centrum światła i sobie to chwali

Przestrzeń

Poznań wyłącza w centrum światła i sobie to chwali

Witold Urbanowicz 01 marca 2017

Polski pieszy – cukrzyk leczony przez zagłodzenie

Felietony i komentarze

Polski pieszy – cukrzyk leczony przez zagłodzenie

Dominik Wójcik 27 lutego 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5