Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Warszawa: Przejścia naziemne w rejonie ronda Dmowskiego otwarte

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2022-05-13 11:46
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Przejścia naziemne w rejonie ronda Dmowskiego otwarte
fot. Awizonosz
W piątek 13 maja 2022 r. otwarte zostały nowe przejścia naziemne w rejonie Ronda Dmowskiego. Pasy zlokalizowane są po zewnętrznej stronie przystanków tramwajowych – po czterech stronach skrzyżowania. To element tzw. Nowego Centrum Warszawy.

Zapowiedź wytyczenia pasów przy rondzie Dmowskiego pojawiła się już w 2014 r. Sprawa przez długi czas była jednak odwlekana z uwagi na niekończące się uzgodnienia. Umowę z wykonawcą podpisano ostatecznie w lipcu zeszłego roku.

Ze względów technicznych, w tym lokalizacji wyjść z przejścia podziemnego, wytyczenie pasów przy samym rondzie nie było możliwe. Przejścia dla pieszych powstały na wysokości ulic Poznańskiej, Nowogrodzkiej, Parkingowej i Widok – po zewnętrznej stronie przystanków tramwajowych. Na trzech przejściach – z wyjątkiem Parkingowej – zostały wytyczone też przejazdy rowerowe. Nowe przejścia są zabezpieczone sygnalizacją świetlną. Przystanki tramwajowe zostały poszerzone, wprowadzone zostało dużo nowej zieleni.

– Przebudowujemy centrum Warszawy, by było funkcjonalne, nowoczesne, zielone i bezpiecznie. Centrum zmienia się na naszych oczach. Nowe pasy zmieniają sposób poruszania się. Chcemy zszyć wyspy aktywności. Budujemy plac Centralny, Teatr Rozmaitości i Muzeum Sztuki Nowocześniej, zmieniamy wygląd ulic. Na Marszałkowskiej zasadziliśmy 60 drzew, przystanki tramwajowe są szersze – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Chodziło nam o to, by centrum spełniało swoją funkcję i nie wyglądało jak w miastach postsowieckich, tylko ruch był płynny i wszyscy mogli z centrum miasta skorzystać. Chodzi o osoby z niepełnosprawnościami, z wózkami czy rowerzystów – dodaje prezydent.


mat. UM Warszawa

– Przestrzeń publiczna należy do wszystkich mieszkańców – niekiedy bywa tak, że jedna grupa musi nieco ustąpić, by zrobić przestrzeń innym grupom. Długo mówiono, że Warszawa nie może mieć centrum. Przełamujemy imposybilizm i powstaje centrum Warszawy, dostępne dla wszystkich. To, co widzimy, to początek naszych marzeń – mówi Ewa Grupińska-Malinowska, przewodnicząca Rady Miasta.

Przebudowywany jest teraz pl. Pięciu Rogów. Trwają prace nad projektami ul. Zgody, Złotej i Kruczej. Miasto pracuje również nad koncepcją ul. Kruczej. Przy okazji przebudowy linii średnicowej metamorfozę mają przejść Aleje Jerozolimskie – wtedy też pasy mają zostać wytyczone bezpośrednio przy skrzyżowaniu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5