Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Przejścia na rondzie Dmowskiego? Trwa analiza

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-01-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa: Przejścia na rondzie Dmowskiego? Trwa analiza
fot. Jakub Dybalski
W zeszłym roku władze Warszawy zapowiadały wytyczenie przejść dla pieszych w poziomie ulicy na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. Rzeczywistość pokrzyżowała jednak te śmiałe pomysły. Teraz Ratusz czeka na analizę, która określi jakie zmiany powinny zajść w śródmieściu.

W lutym zeszłego roku władze miasta zapowiedziały wytyczenie przejść dla pieszych w poziomie jezdni na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. Teraz piesi i pasażerowie komunikacji miejskiej mają do dyspozycji jedynie przejścia podziemne. „Zaproszenie” pieszych na powierzchnię byłoby rewolucyjnym działaniem, obrazującym zmianę myślenia w zakresie funkcjonowania miasta.

Okazało się jednak, że nie da się w tak prosty sposób wymalować przejść – przynajmniej bez kosztownej przebudowy skrzyżowania. Pasy kolidowałyby z wyjściami z przejść podziemnych. W związku z tym nie udało się tych rewolucyjnych zmian – jak zapowiadały władze miasta – przeprowadzić jeszcze w 2014 r. W tej chwili rozważanych jest kilka wariantów przebudowy – pomiędzy zwykłym skrzyżowaniem a utrzymaniem ronda. W publicznych wypowiedziach wiceprezydent Jacek Wojciechowicz opowiadał się jednak za utrzymaniem ronda. Nie wykluczał też w dalszej perspektywie zwężenia Alej Jerozolimskich i Marszałkowskiej.

Kiedy można spodziewać się zmian na rondzie Dmowskiego? – Na większość pytań nie możemy odpowiedzieć, bo czekamy na opracowanie przygotowywane przez BPRW pt. „Założenia do przekształceń układu komunikacyjnego w centrum Warszawy”, które ma być gotowe na przełomie stycznia i lutego. W tym dokumencie jest także fragment poświęcony skrzyżowaniu przy Rotundzie. Na podstawie tego opracowania będą podejmowane decyzje co, kiedy, w jakich etapach itp. robić w centrum – wyjaśnia Tomasz Kunert z biura prasowego Urzędu Miasta.

Analizami objęto szeroki obszar Śródmieścia, obejmujący m.in. al. Jana Pawła II od ronda ONZ do Wspólnej, Emilii Plater, ciąg Marszałkowskiej i Andersa od Anielewicza do pl. Konstytucji, ciąg Krakwoskie Przedmieście i Nowy Świat od Królewskiej do Książęcej, Al. Jerozolimskie od al. Jana Pawła II do Nowego Światu, Świętokrzyską i Królewską. Szczegółową analizą objęty ma być obszar ograniczony ulicami Marszałkowska, Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Aleje Jerozolimskie. Wyróżniono też trzy obszary specjalne: rondo Dmowskiego na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Marszałkowskiej, Marszałkowską na wysokości Ogrodu Saskiego i pl. Żelaznej Bramy oraz plac u zbiegu Chmielnej, Kruczej, Zgody i Szpitalnej. Ten ostatni obszar, jak mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, może być takim warszawskim Times Square.


Kolor ciemnożółty - obszar rozszerzonej analizy, kolor zielony - obszar szczegółowej analizy, kolor czerwony - obszary szczególne, mat. miasta
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5