Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Przebudowa średnicy. Co z przejściem podziemnym przy Rotundzie?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
05-03-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa: Przebudowa średnicy. Co z przejściem podziemnym przy Rotundzie?
fot. Adrian Grycuk, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
PKP PLK przygotowują się do przebudowy linii średnicowej w Warszawie. Rok od ogłoszenia nowej koncepcji zakresu prac wciąż pozostaje szereg tematów do uzgodnienia z miastem – m.in. zachowanie przejścia podziemnego pod rondem Dmowskiego, stopnia utrudnień w Alejach Jerozolimskich oraz rozwiązań w zakresie łącznika przesiadkowego między dworcem Śródmieście a metrem. – Wciąż nie znamy terminów inwestycji – mówi Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy.

W kwietniu zeszłego roku przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz PKP PLK, zarządcy infrastruktury kolejowej, przedstawili warianty przebudowy linii średnicowej w Warszawie. Z uwagi na stan tunelu konieczne jest jego odkopanie, co będzie wiązać się z dużymi utrudnieniami w ruchu w centrum miasta. Efektem inwestycji mają być m.in. rozbudowana stacja Warszawa Śródmieście, nowy podziemny przystanek w rejonie ronda De Gaulle’a, a także nowy most średnicowy o zmienionym kształcie. Według ostatnich deklaracji PKP PLK roboty miałyby rozpocząć się w 2022 r. na stacji Warszawa Wschodnia i potrwać do 2027 r.

Minął już niemal rok od przedstawienia koncepcji. Jak jednak wynika z wypowiedzi przedstawicieli władz miasta, wciąż jest sporo niewiadomych. – Cały czas rozmawiamy z kolejarzami, tylko do końca nam wszystkiego nie mówią. Podejrzewam, że sami nie wiedzą do końca, kiedy ruszą ze wszystkimi pracami. Ustalamy harmonogramy – wskazuje Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy.

Jak dodaje Soszyński, jest kilka ważnych tematów, które wymagają dokładnych ustaleń – np. kwestia przebudowy wiaduktu w rejonie pl. Zawiszy czy budowy nowego przystanku w rejonie ronda De Gaulle’a. – Musimy jeszcze porozumieć się w sprawie rozwiązań technicznych przejść podziemnych, a także rozstrzygnąć jak ma wyglądać łącznik między patelnią a dworcem Śródmieście – mówi wiceprezydent. Na razie projekt PKP PLK, jak przekazuje miasto, „wiąże koncepcyjnie perony stacji Warszawa Śródmieście z antresolą stacji metra Centrum (pod „patelnią”) – na „patelnię” przewidywane byłoby odgałęzienie”. W najbliższych miesiącach miasto planuje zlecić przeprowadzenie ekspertyzy, która wskaże najkorzystniejszy wariant tego przedsięwzięcia – z uwzględnieniem analizy propozycji PKP PLK oraz innych wariantów.

Nierozstrzygnięta pozostaje kwestia przejścia podziemnego w rejonie ronda Dmowskiego. Choć mają zostać wyznaczone przejścia naziemne (pierwsze w tym roku), to miasto chciałoby zachowania przejść podziemnych. Problemem jest jednak brak skrajni pionowej, która stanie się istotnym problemem przy przebudowie tunelu średnicowego i dostosowaniu infrastruktury do współczesnych norm i przepisów. – Musimy utrzymać przejście podziemne. Takiej masy ludzi nie przerzucimy górą, gdy pojawią się pasy. Kolejarze to wiedzą, akceptują to stanowisko, ale od strony inżynierskiej nie wymyślono jeszcze co tam można zrobić – mówi Robert Soszyński.

Ważnym tematem jest też stopień przejezdności i dostępności Alej Jerozolimskich. – Rozmawiamy o tym, ale liczymy się z tym Aleje w ogóle nie będą czynne. Możliwe, że zostanie zachowany ruch tramwajowy – wskazuje wiceprezydent.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5