Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa. Porozumienie MZA i związkowców. Strajku nie będzie

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-04-04 16:39
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Porozumienie MZA i związkowców. Strajku nie będzie
fot. Jakub Dybalski
Dziś zostało podpisane porozumienie między zarządem Miejskich Zakładów Autobusowych a grożącymi już od początku roku strajkiem związkowcami. Pracownicy MZA dostaną podwyżki 600–700 zł brutto, choć część tej sumy zostanie przesunięta z premii regulaminowej.

O porozumieniu jako pierwszy poinformował na twitterze dziennikarz radia RMF Przemysław Mzyk. Potwierdził to Marcin Nowicki z Wolnego Związku Zawodowego Kierowców RP przy MZA. W kwestiach finansowych obie strony wstępnie porozumiały się jeszcze przed Wielkanocą. W środę 4 kwietnia dogadywane były szczegóły, m.in. kwestia wyrównania.

Kierowcy, którzy dziś zarabiają najniższą stawkę czyli 3700 zł brutto, będą od kwietnia zarabiać 4400 zł. Jako jedyni otrzymają 700 zł podwyżki. Pozostali zyskają dodatkowe 600 zł miesięczne. Od kwietniowej pensji stawki w MZA będą więc wynosić 4400, 4600, 4800, 5000 i 5100 zł brutto. Zarząd MZA w praktyce tylko w połowie dołożył do pensji. W przypadku każdej z podwyżek, 300 zł zostało przesunięte z dotychczasowej regulaminowej premii, która wynosiła 600 zł. Od teraz każdy z kierowców będzie więc dostawał, poza "gołą" pensją, tylko 300 zł premii.

Oznacza to więc, że kierowca, który miał do tej pory pensję w wysokości 3700 zł i dostawał do tego premię w wysokości 600 zł, od kwietnia zarobi 4400 zł i będzie dodatkowo otrzymywał 300 zł regulaminowej premii. A np. kierowca który zarabiał 4200 zł i otrzymywał 600 zł premii, będzie od kwietnia zarabiał 4800 zł pensji podstawowej i 300 zł premii regulaminowej.

Pracownicy zaplecza i umysłowi w MZA na podobnej zasadzie zyskali 600–złotowe podwyżki, choć ze zmniejszeniem premii do 200 zł.

Ponieważ związki zawodowe domagały się wyrównania od stycznia, w środę ustalono, że z najbliższą pensją każdemu pracownikowi zostanie wypłacone wyrównanie w wysokości 1000 zł, bez różnicy jaką podwyżkę otrzymał dany pracownik.

Negocjacje związkowców z szefostwem MZA dotyczące podwyżek toczyły się od początku roku. MZA było gotowe na 100–200–złotowe podwyżki. Związkowcy domagali się minimalnej pensji na poziomie 4,5 tys. zł. Z końcem stycznia strony weszły w spór zbiorowy, ale dziś okazało się, że nie skończy się strajkiem.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. MAN tańszy od Solarisa w przetargu na autobusy CNG

Prawo & Finanse

Warszawa. MAN tańszy od Solarisa w przetargu na autobusy CNG

jd/inf. pras. 04 kwietnia 2018

Warszawa: Stary autobus MZA w służbie bezpańskich psów

Przestrzeń

Warszawa: Stary autobus MZA w służbie bezpańskich psów

Witold Urbanowicz 19 marca 2018

Padł smartfon? MZA Warszawa pomoże

Mobilność

Padł smartfon? MZA Warszawa pomoże

Witold Urbanowicz 02 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5