Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Warszawa. Policja: Winny nie hulajnogista a piesza, bo zrobiła krok

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-04-18 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Policja: Winny nie hulajnogista a piesza, bo zrobiła krok
fot. Miasto Jest Nasze
Otrzymaliśmy wyjaśnienia od komisarza Jarosława Florczaka dotyczące środowego potrącenia pieszej przez hulajnogistę na Krakowskim Przedmieściu. Policjanci uznali nastolatka na elektrycznej hulajnodze za pieszego. Piesza, obywatelka Czech, stała na chodniku, po czym „zmieniła swoją pozycję”, gdy była mijana. Przyjęła mandat w wysokości 50 zł.

Opisaliśmy już zdarzenie, o którym jako pierwsze poinformowały „Gazeta Stołeczna” i TVN Warszawa. W środę po południu na Krakowskim Przedmieściu nastolatek na e-hulajnodze Lime wpadł na pieszą. Została odwieziona do szpitala, ale też uznana winną zdarzenia.

Komisarz Jarosław Florczak, z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji opisał nam całość zdarzenia. Co istotne, hulajnogista na e-hulajnodze został uznany za pieszego.

„Przedmiotowa sprawa została rozstrzygnięta i zakończona na miejscu. Podczas interwencji i wyjaśniania wszystkich okoliczności tej sprawy policjanci zapoznawali się z relacjami bezpośrednich świadków zdarzenia oraz jego uczestników. Przeglądali także zapis zdarzenia na monitoringu” – czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

„Policjanci ustalili, że piesza stojąc przez pewien czas w jednym miejscu na chodniku przy ul. Krakowskie Przedmieście zmieniła swoją pozycję w momencie kiedy była omijana przez nastolatka poruszającego się na hulajnodze. Osoby te były wówczas tak blisko siebie, że nastolatek nie zdążył wykonać żadnego manewru, który mógłby pozwolić mu na ominięcie kobiety. Wówczas doszło do kontaktu między ww. osobami, które przewróciły się. W efekcie piesza doznała lekkich obrażeń ciała”.

Florczak wskazał, że policjanci uznali, że kobieta naruszyła art. 86 par. 1 kodeksu wykroczeń w związku z art. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ten pierwszy przepis dotyczy grzywny dla osoby, która nie zachowując należytej ostrożności powoduje zagrożenie w ruchu drogowym. Ten drugi przepis również mówi o konieczności zachowania szczególnej ostrożności.

„W myśl obecnie obowiązujących przepisów, których naruszenie zarzucono ukaranej mandatem karnym, każdego pieszego obowiązuje zachowanie m.in. szczególnej ostrożności. Dotyczy to także pieszych – użytkowników np.: wrotek czy rolek. Jednak w tym przypadku zdaniem interweniujących policjantów winną zdarzenia uznana została kobieta – choć obecny stan prawny, według którego użytkownik hulajnogi uznawany jest jako osoba piesza, winien być doprecyzowany i uregulowany w sposób nie budzący żadnych wątpliwości” – tłumaczy Florczak.

O przepisy urzędnicy i operatorzy hulajnóg proszą Ministerstwo Infrastruktury od pół roku. Kilka dni temu wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński zwrócił się do ministra Andrzeja Adamczyka o wykładnię obowiązujących przepisów w tej sprawie, póki nie ma nowych.

Pieszą ukarano mandatem karnym kredytowanym w wysokości 50 zł.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Trzeci hulajszering na ulicach stolicy

Komunikacja

Warszawa. Trzeci hulajszering na ulicach stolicy

Jakub Dybalski 15 kwietnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5