Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Warszawa. Pierwsze drzewa na Placu pięciu rogów

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2021-12-15 13:18
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ZDM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Pierwsze drzewa na Placu pięciu rogów
fot. ZDM Warszawa
Warszawa. Pierwsze drzewa na Placu pięciu rogów
Warszawa. Pierwsze drzewa na Placu pięciu rogów
Warszawa. Pierwsze drzewa na Placu pięciu rogów
Warszawa. Pierwsze drzewa na Placu pięciu rogów
Zazielenianie tzw. placu Pięciu Rogów rozpoczęte. W środę w sąsiedztwie budynku po dawnej restauracji Sphinx posadzone zostały pierwsze drzewa. Po zakończeniu przebudowy placu cieszyć oko będą w sumie 22 klony polne.

Przebudowa placu u zbiegu ulic Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej rozpoczęła się w marcu. Długo trwało, zanim realizacja inwestycji nabrała rozpędu. Przeszkodami przede wszystkim okazywały się znaleziska o potencjalnych wartościach archeologicznych. Aby je zbadać, wiosną i latem konserwator kilkukrotnie przerywał prace. Dlatego ich pierwsze efekty stały się widoczne dopiero na początku września, kiedy w centralnej części obiektu rozpoczęło się układanie posadzki, w tym płyt z betonu architektonicznego.

W środę przyszedł czas na kolejny ważny etap przebudowy placu. W sąsiedztwie budynku, w którym jakiś czas temu mieściła się restauracja Sphinx, wykonawca – firma STRABAG – posadził pierwsze drzewa. Klony polne ulokowane zostały w wypełnionych substratem konstrukcjach (sześciennych ażurowych modułach), zakopanych w ziemi. To tzw. systemy antykompresyjne. 22 klony, które upiększą plac, muszą mieć odpowiednie warunki do rozwoju, a drzewom taki system to zapewni – pozwoli na optymalny rozrost korzeni pod nawierzchnią.

Konstrukcje tworzą tzw. ruszt, na którym opiera się potem posadzka wokół drzew. Dzięki temu płyty budujące nawierzchnię nie wywierają nacisku na rozwijający się system korzeniowy.

Obecnie prace toczą się po stronie zachodniej placu. W listopadzie wykonawca rozebrał dotychczasową infrastrukturę drogową, frezując stary asfalt, a następnie ściągając starą kostkę brukową i rozbierając betonową podbudowę. Obecnie w rejonie wlotu ul. Chmielnej oraz ul. Brackiej trwają roboty ziemne, które kończą przekładanie sieci, w tym instalacji teletechnicznych i elektrycznych. Z kolei przy wlocie ul. Zgoda wykonywana jest już podbudowa, na której potem częściowo zostaną ułożone płyty stanowiące nawierzchnię (bliżej centralnej części placu) i nowy asfalt (tam, gdzie ul. Zgoda łączy się z placem). W tym miejscu pojawią się również chodniki z lastryko.

Od początku listopada gotowa jest już część wschodnia placu. W całości położono tam posadzkę, przebudowana została też ul. Szpitalna. Teraz posiada estetyczną nawierzchnię betonową (wykonano teksturowanie nawierzchni, aby miała odpowiednią fakturę), zaś na skrzyżowaniu z ulicami Górskiego i Brokla – nowy asfalt. Po zmroku jasność na ul. Szpitalnej zapewniają już odnowione latarnie.

Wciąż trwają prace na południu placu. Tam przebudowywany jest fragment zachodniej części ul. Kruczej, gdzie kończy się układanie kanalizacji. Sfinalizowany za to został tam już remont chodnika.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa przenosi parkowanie na jezdnię na kolejnej ulicy

Przestrzeń

Warszawa przenosi parkowanie na jezdnię na kolejnej ulicy

inf. pras 05 października 2021

Warszawa podwaja flotę pojazdów do e-kontroli płatnego parkowania

Prawo & Finanse

Warszawa podwaja flotę pojazdów do e-kontroli płatnego parkowania

inf. pras oprac. JM 29 września 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5