Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Pełna gwiazda na Ochocie. Powstanie węzeł tramwajowy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-04-18 12:08
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Pełna gwiazda na Ochocie. Powstanie węzeł tramwajowy
fot. UM Warszawa
Tramwaje Warszawskie przygotowują się do realizacji trasy tramwajowej, która ma połączyć Wolę i Dw. Zachodni z Wilanowem. Jeden z pierwszych odcinków powstanie na Ochocie. Inwestycja będzie wymagała przebudowy skrzyżowania z Grójecką, gdzie przewidziano pełny węzeł tramwajowy. – Tramwaje będą mogły skręcać we wszystkich kierunkach – zapowiada Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. Pierwsze przetargi niebawem.

Warszawa przygotowuje się do budowy trasy tramwajowej z Woli i Dw. Zachodniego do Wilanowa. Projekt podzielono na etapy. Jeden z pierwszych, który ma być realizowany, to tzw. odcinek B – od Dw. Zachodniego, przez Bitwy Warszawskiej 1920 r., do Grójeckiej.

Inwestycja wymaga przebudowy skrzyżowanie u zbiegu Grójeckiej, Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Banacha. Powstanie tzw. pełna gwiazda, czyli komplet rozjazdów – tramwaje będą mogły skręcać we wszystkich możliwych kierunkach (co nie oznacza jeszcze, że takie linie zostaną uruchomione – ważne jest zachowanie przepustowości i odpowiednich możliwości przewozowych w głównych, obciążonych w tym miejscu relacjach).

W jednej relacji przewidziano oddzielny, trzeci tor. – Zakładamy, że dodatkowe tory do skrętu będą w relacji północ – wschód – Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. Innymi słowy, tramwaje jadące od centrum – tak jak dotychczas – będą miały swój tor do skrętu w Banacha i nie będą blokowały tramwajów w kierunku Okęcia – W momencie opracowywania dokumentacji projektowej możliwe będą jeszcze pewne korekty tej koncepcji skrzyżowania, ale będą one stosunkowo niewielkie – zaznacza Dutkiewicz.

Tradycyjnie przystanki zaprojektowano na wylotach. – Przenosimy przystanki za skrzyżowanie po to, by skumulować tramwaje jadące w danym kierunku. Tramwaje w kierunku centrum jadące z pętli na Banacha i z Dworca Zachodniego oraz z pętli na al. Krakowskiej zatrzymają się na jednym przystanku – zauważa Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. De facto więc, zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami, jedynie jeden istniejący przystanek zmieni lokalizację. Przystanek w kierunku Okęcia „przewędruje” na drugą stronę skrzyżowania, między węzłem a pomnikiem Barykady Wrześniowej. – Pomnik nie koliduje z planowanym przebiegiem torów, będą one biegły w swoim dotychczasowym śladzie – zaznacza Dutkiewicz.


mat. Tramwaje Warszawskie

Docelowo, w związku z budową trasy, zmiany czekają też istniejące torowisko na ul. Banacha. W chwili obecnej na wysokości ul. Metrykantów przechodzi ono z pasa dzielącego jezdnię na południową stronę Banacha, by dotrzeć do pętli po wschodniej stronie Pawińskiego. – Chcemy przełożyć docelowo przełożyć toru na pas rozdzielający, ale podczas kolejnego etapu, czyli budowy części C (odcinek z Ochoty, przez Pole Mokotowskie, do Rakowieckiej – red.). Samo skrzyżowanie zbudujemy wcześniej już w formie docelowej – wskazuje rzecznik spółki.

Postępowania przetargowe zapowiadane są niebawem. – Pierwszy przetarg z części B jest planowany na kwiecień. Chodzi o część wykonywaną wspólnie z kolejarzami z PLK (tunel w rejonie dworca – red.), kolejne w następnych miesiącach – mówi Maciej Dutkiewicz.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Przetarg Tramwajów Warszawskich ponownie wygrywa Hyundai

Prawo & Finanse

Przetarg Tramwajów Warszawskich ponownie wygrywa Hyundai

Witold Urbanowicz 15 kwietnia 2019

Warszawa: Długość zielonych torów tramwajowych wzrośnie do 25 km

Przestrzeń

Warszawa: Długość zielonych torów tramwajowych wzrośnie do 25 km

Witold Urbanowicz 07 kwietnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5