Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Oznaczą kolejne stacje metra, ale bez zamknięć

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-08-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa: Oznaczą kolejne stacje metra, ale bez zamknięć
fot. WU
ZTM w Warszawie prowadzi przetarg na wprowadzenie ścieżek prowadzących dla osób niepełnosprawnych na kolejnych dziewięciu stacjach I linii metra. Tym razem urzędnicy nie przewidują zamykania stacji dla ruchu pasażerskiego – z jednym wyjątkiem dla Placu Wilsona.

W sierpniu na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego na siedmiu stacjach I linii metra – A-1 Kabaty, A-2 Natolin, A-3 Imielin, A-4 Stokłosy, A-5 Ursynów, A-6 Służew oraz A-14 Świętokrzyska – są montowane linie prowadzące. Składają się one z siedmiu równoległych listew ze stali nierdzewnej o wysokości 4-5 mm. Stanowią one punkt odniesienia dla osób niewidomych i niedowidzących, pozwalający na przejście przez obiekt po możliwie najkrótszej drodze (tzw. trasa wolna od przeszkód). W tej chwili oznakowanie wprowadzono już na sześciu stacjach. Prace każdorazowo wiązały się z zamykaniem stacji dla ruchu pasażerskiego. – W przypadku obecnie trwających prac związanych z montażem linii prowadzących wstępnie zakładaliśmy, że zamykanie stacji nie będzie konieczne. Ostatecznie jednak – po przeprowadzeniu rozmów z wykonawcą i zapoznaniu się z technologią wykonywania linii – okazało się, że czasowe zamknięcie stacji będzie konieczne. Metro Warszawskie sugerowało takie rozwiązania przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo pasażerów – wyjaśnia Magdalena Potocka z biura prasowego ZTM. Do oznaczenia została jeszcze stacja A-5 Ursynów, która będzie zamknięta w sobotę 29 sierpnia.

Zgodnie z przepisami linie prowadzące muszą pojawić się na pozostałych stacjach najpóźniej w przyszłym roku. ZTM prowadzi właśnie przetarg na oznaczenie kolejnych dziewięciu stacji I linii. Postępowanie jest podzielone na dwie części. Pierwsza z nich obejmuje stacje A-8 Wierzbno, A-9 Racławicka, A-20 Słodowiec, A-21 Stare Bielany i A-22 Wawrzyszew. Prace mają zostać wykonane w ciągu czterech miesięcy od podpisania umowy, jednak nie później niż do połowy grudnia tego roku. Druga część obejmuje stacje A-10 Pole Mokotowskie, A-11 Politechnika, A-18 Plac Wilsona, A-23 Młociny (tylko południowa część). – Wybór stacji był podyktowany kilkoma czynnikami: kosztorysowaniem wartości robót, koniecznością wykonania prac przed rozpoczęciem roku akademickiego i możliwością uruchomienia odpowiedniej komunikacji zastępczej – mówi Magdalena Potocka z biura prasowego ZTM.

Generalnie zgodnie z przyjętą specyfikacją przetargową całkowite zamykanie stacji metra nie jest dopuszczane. Prace mają być prowadzone w nocy albo weekendy. Z ruchu mają być wyłączane pojedyncze głowice stacji, z zachowaniem dostępu do peronów z drugiej strony. Skąd zmiana podejścia? – Obecnie trwające postępowanie przetargowe zostało opracowane według nowych założeń, zgodnie z którymi wykonawcy powinni zaproponować taką technologię montażu ścieżek, której założeń związanych z niezamykaniem stacji będzie można dotrzymać. Niewykluczone jest jednak, że w trakcie postępowania przetargowego pojawią się pytania wykonawców, które spowodują konieczność zrewidowania założeń trwającego postępowania – zastrzega Magdalena Potocka.

Jak przypomina ZTM, prace prowadzone są w trudnych warunkach, co niesie ze sobą pewne ograniczenia. – Dysponujemy ograniczonymi możliwościami wykonywania prac na stacjach metra. Możemy je prowadzić nocą przez około 3-4 godziny, jednak wówczas mieszkańcy okolicznych bloków skarżą się na głośną pracę maszyn. W weekendy liczba pasażerów jest zdecydowanie mniejsza, ale mimo wszystko prace na stacjach wiązałyby się z utrudnieniami dla osób korzystających z metra – podkreśla Potocka.

Specyfikacja przetargowa na razie dopuszcza wyłącznie zamknięcie stacji Plac Wilsona. – Zamknięcie tej stacji jest dopuszczone ze względu na znacznie większy niż typowy zakres prac – wyjaśnia Magdalena Potocka. Termin składania ofert minął 26 sierpnia. Jak informuje ZTM, wpłynęły dwie oferty.



Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.



Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5