Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa: KIO ws. odwołania Pesy. TW muszą wyjaśnić z HRC kwestie podatkowe

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-03-27 13:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: KIO ws. odwołania Pesy. TW muszą wyjaśnić z HRC kwestie podatkowe
wiz. HRC
Dzisiaj (27 marca) Krajowa Izba Odwoławcza wydała orzeczenie ws. pierwszego odwołania na dostawy do 213 nowych tramwajów. KIO uznała główne zarzuty Pesy, związane z ceną, terminowością produkcji, zarzutami dot. dostaw wcześniejszych pojazdów na Ukrainę za nieuzasadnione i nieudowodnione. Jednocześnie KIO wezwała zamawiającego do wyjaśnienia wątpliwości związanych z treścią „zaświadczenia płacenia podatków”, złożonego przez HRC. Strony sporu jednak inaczej interpretują konsekwencje i dalsze kroki związane z dzisiejszym orzeczeniem KIO. Nie ma też jeszcze decyzji ws. drugiego odwołania Pesy, które wpłynęło do KIO w tym tygodniu.

Rozstrzygnięcie przetargu na dostawy do 213 tramwajów dla stolicy budzi bardzo dużo emocji. W lutym wygrał go Hyundai Rotem Company, który pokonał znacznie droższą Pesę. Na scenie politycznej pojawiły się zarzuty o to, że Warszawa nie wspiera polskiego biznesu. Wojewoda kujawsko-pomorski skierował w tej sprawie list do Rafała Trzaskowskiego, prezydenta stolicy, a jeden z europosłów prawicy wystąpił z interpelacją do Komisji Europejskiej. O dokumenty do Tramwajów Warszawskich wystąpiło też CBA.

Pesa, korzystając z przysługujących jej praw, odwołała się od rozstrzygnięcia do Krajowej Izby Odwoławczej. – Postanowiliśmy odnieść się między innymi do elementów formalnych oferty oraz kwestii prawidłowości wyceny, okoliczności dotyczących produkcji, posiadanych zasobów oraz rzetelności oświadczeń w zakresie zapewnienia terminowego wykonania zamówienia przez koreańską firmę – komentował Maciej Grześkowiak, szef PR Pesy.

Decyzja KIO i rozbieżności interpretacyjne

KIO poświęciła już kilka posiedzeń odwołaniu Pesy. Oddalono już wniosek o powołanie biegłego, a dzisiaj zapadło orzeczenie. KIO oddaliła główne zarzuty Pesy – w zakresie ceny, czasu realizacji czy problemów z realizacją innego zamówienia dla Ukrainy. Jednocześnie częściowo uznało odwołanie Pesy – w zakresie zarzutu zaniechania przez TW wezwania do wyjaśnienia wątpliwości związanych z treścią „zaświadczenia płacenia podatków”, złożonego przez HRC. KIO, zgodnie z sentencją, nakazało zamawiającemu wezwanie Hyundaia do wyjaśnienia, czy w kraju, w którym HRC ma siedzibę wydaje się dokument potwierdzający brak odroczeń lub zaległości podatkowych w zakresie należności wobec powierników w myśl art. 3 pkt 2 ustawy o podatku VAT.

Pesa, w przesłanym oświadczeniu napisała, że "zamawiający będzie musiał unieważnić wybór, wyjaśnić kwestię niezalegania Hyundai z podatkami, a potem ewentualnie może dokonać ostatecznego wyboru oferty". Przesłana przez KIO sentencja nie zawiera jednak wezwania zamawiającego do unieważnienia rozstrzygnięcia przetargu i ponownego jego rozstrzygnięcia. O takim wariancie nie mówią też Tramwaje Warszawskie ani przedstawiciele HRC.

Strony... zadowolone

Przedstawiciel HRC uznaje decyzję KIO generalnie za sukces, choć jednocześnie podkreśla, że jedna sprawa, zgodnie z decyzją KIO, wymaga doprecyzowania. – Odwołanie w zakresie czterech głównych zarzutów zostały oddalone. KIO wezwało nas do wyjaśnienia przed zamawiającym dokumentu formalnego dotyczącego opłat podatkowych, który podczas sprawy był wyłącznie przekazany papierowo i nie był omówiony. W związku z tym uważam, że sprawa jest błaha i wymaga wyłącznie dokładnego wyjaśnienia i zamykamy temat. Mam nadzieję, że po wyjaśnieniu jednego dokumentu formalnego szybko podpiszemy umowę i wszyscy zrozumieją prawdziwe intencje strony odwołującej – argumenty Pesy, które były w ostatnich dwóch miesiącach, okazały się nietrafione i nieprawdziwe. Dobrze to rokuje na przyszłość w świetle nowego odwołania, które Pesa złożyła w poniedziałek – informuje Marcin Jędryczka, przedstawiciel HRC.

– Przyjmujemy decyzję KIO z szacunkiem i nadzieją, ponieważ w toku postępowania Hyundai musiał ujawnić wiele nieznanych do tej pory informacji ze swojej oferty. Jedne z nich, dotyczące sposobu produkcji są według nas podstawą do odrzucenia oferty Hyundai i stąd nasze kolejne odwołanie. Inne informacje były ważne dla opinii publicznej, jak choćby ta, że obietnice uruchomienia produkcji w Polsce to był tylko marketing, a wszystkie tramwaje zostaną wyprodukowane w Korei. Podsumowując – po zakończonym postępowaniu mamy znacznie więcej dokumentów i danych wskazujących na nierzetelność oferty Hyundai i stąd nasze ponowne odwołanie –mówi Maciej Grześkowiak, szef PR Pesy.

To nie koniec

Dzisiejsza decyzja KIO nie kończy jeszcze całej sprawy. Na początku tygodnia Pesa wniosła nowe odwołanie, powołując się na nowe okoliczności i informacje, które pojawiły się w trakcie posiedzeń przed KIO. Bydgoski producent podnosi przede wszystkim fakt, że Hyundai – jako warunek dochowania terminów – założył rozpoczęcie i prowadzenie jeszcze przed podpisaniem umowy zaawansowanych czynności projektowych, dokonywanie uzgodnień z dostawcami komponentów, czy ich zamawianie. Zdaniem Pesy HRC założył prowadzenie uzgodnień z zamawiającym w sposób niezgodny ze specyfikacją zamówienia. Według bydgoskiego producenta szereg uzgodnień, zgodnie z SIWZ, można prowadzić dopiero po podpisaniu umowy. W ciągu dwóch tygodni KIO wyznaczy termin posiedzenia w sprawie tego odwołania.

– W opinii prawników Tramwajów Warszawskich jest powieleniem przedstawionych we właśnie zakończonym postępowaniu zarzutów. W dużej mierze kwestie przedstawione przez Pesę w nowym odwołaniu zostały już rozstrzygnięte przez KIO. W naszej ocenie składanie przez Pesę kolejnych odwołań ma na celu wydłużenie procedury. Sprawia to, że warszawiacy nie będą mogli szybciej podróżować kolejnymi nowoczesnymi tramwajami, przystosowanymi do obsługi osób niepełnosprawnych, seniorów i opiekunów z dziećmi w wózkach – wskazuje Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.

Podpisanie umowy jest możliwe po zakończeniu sprawy przed KIO oraz pozytywnym zakończeniu kontroli uprzedniej prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Równolegle stronom od niekorzystnego rozstrzygnięcia w KIO przysługuje przysługuje prawo odwołanie do Sądu Okręgowego. To formalnie jednak nie blokuje możliwości podpisania umowy (choć zamawiający najczęściej i tak czekają na rozstrzygnięcie sprawy przez sąd).

Aktualizacja: 14:30 Uzupełnienie stanowisk stron

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5