Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Jest zgoda na przebudowę ul. Ordona. W drugim etapie – z tramwajem

Dalej Wstecz
Data publikacji:
03-02-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Udało się osiągnąć porozumienie konserwatorem zabytków ws. przebudowy ul. Ordona. Zabytkowy bruk zostanie zabezpieczony i przykryty nową nawierzchnią. Jednocześnie ruszył przetarg na przebudowę ul. Jana Kazimierza.

– Uzgodniliśmy kwestię modernizacji ulicy – w dwóch etapach, w perspektywie krótko- i długofalowej. Nie chcemy zapominać o tym, że niektóre elementy są wpisane w historyczną tkankę miasta. Mamy consensus: uda się osiągnąć wspólne cele – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Na czym polega porozumienie? – W pierwszym etapie przewidziano zabezpieczenie bruku specjalną, dodatkową nawierzchnią i dodatkowymi wzmocnieniami. Najbardziej zniszczone elementy zostaną przełożone. W drugim etapie przewidziano kompleksową zmianę, z wprowadzeniem tramwaju – wyjaśnia Jakub Lewicki, wojewódzki konserwator zabytków. – Każdy bruk ma wartości historyczne. Bruków się już nie produkuje. To element tożsamości tego miejsca. Ta nawierzchnia nie spełnia jednak współczesnych wymogów technicznych, pojazdy ciężkie niszczą ten bruk – dodaje konserwator.

Sam bruk nie będzie teraz wyeksponowany. Zostanie miejscowo wyrównany, przykryty siatką i zalany asfaltem. – Mieszkańcy skarżą się na hałas i zapylenie. Ten bruk może wyglądać imponująco. Nie ma przeciwwskazań, by bruk tutaj był w momencie, gdy całe zaplecze techniczne przy Gniewkowskiej przestało funkcjonować – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM. W pasie dzielącym na bruku zostaną urządzone trawniki.

Prace obejmą odcinek ulicy Ordona od Stańczyka do budynku o numerze 5B. Wyremontowane zostaną chodniki, pojawią się pasy rowerowe, pojawią się nowe latarnie. Zniknie też część rzadko używanych zawrotek, dzięki czemu uda się wygospodarować więcej miejsc postojowych. Jednocześnie Ratusz, w porozumieniu z właścicielami zakładów przemysłowych, prowadzi prace przygotowawcze do budowy drogi technicznej, która pozwoli na wyprowadzenie ruchu ciężkiego z ul. Ordona.

Na najbliższej sesji Rady Miasta mają zostać zabezpieczone środki na dokumentację projektową i wykonanie zabezpieczeń i nowej nawierzchni. Przez najbliższe dwa miesiące przewidziano inwentaryzację stanu bruku. – W II połowie roku chcielibyśmy rozpocząć modernizację ulicy i zakończyć wiosną przyszłego roku – dodaje Puchalski. – Następnie będziemy wykonywać dokumentację docelową – z uwzględnieniem linii tramwajowej [jedna z odnóg tramwaju Kasprzaka – Dw. Zachodni; to odległa perspektywa, na razie projekt nie ma finansowania – red.] – mówi Olszewski. 

Przy okazji wspomniano o przebudowie ul. Jana Kazimierza. Na całej długości 1,8 km będą nowa jezdnia, chodniki i zjazdy na posesje. Powstaną zatoki parkingowe, droga rowerowa i azyle. Posadzonych zostanie 250 nowych drzew. Ruszył właśnie przetarg. Budżet wynosi 30 mln zł. Realizacja inwestycji – z uwagi na konieczność etapowania prac – zajmie 20 miesięcy.Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Odolany kolejowe vs mieszkaniowe. Problemom winni deweloperzy?

Przestrzeń

Odolany: Uspokojenie ruchu, przebudowa ulic i rozmowy z PKP SA

Przestrzeń

Jurkiewicz: Zaplecze PLK na Odolanach pomoże w walce ze smogiem

Przestrzeń

Zobacz również:

Odolany kolejowe vs mieszkaniowe. Problemom winni deweloperzy?

Przestrzeń

Odolany: Uspokojenie ruchu, przebudowa ulic i rozmowy z PKP SA

Przestrzeń

Jurkiewicz: Zaplecze PLK na Odolanach pomoże w walce ze smogiem

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5