Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Warszawa nie skorzysta z opcji na dodatkowe Inspiro

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
11-10-2013
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Warszawa nie skorzysta z opcji na dodatkowe Inspiro
fot. WU
Warszawa w ciągu trzech lat od podpisania umowy na dostawę 35 pociągów metra może skorzystać z opcji zwiększenia zamówienia o 50%. Miasto raczej na tę możliwość nie zdecyduje się – nie tylko z braku pieniędzy, ale też potrzeby.

Termin na decyzję o skorzystaniu z opcji mija w lutym 2014 r. – Decyzja nie została podjęta. Zobaczymy, jak będą sprawdzać się już dostarczone Inspiro. To będzie zależało też od finansów, zobaczymy jak rozwinie się kwestia środków unijnych – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent miasta.

Jak dowiedzieliśmy się w źródłach miasta, Warszawa nie skorzysta jednak z opcji na dostawę 17 dodatkowych pociągów Inspiro produkcji konsorcjum Siemens i Newag. Problemem są właśnie pieniądze – choć zakup pociągów jest finansowany przez Metro, to zabezpieczeniem kontraktu jest umowa wieloletnia. Aby przewoźnik mógł skorzystać z opcji, miasto musiałoby zamówić w Metrze dodatkowe wozokilometry – tymczasem nie ma takiej potrzeby i raczej nie będzie na to pozwalał budżet. Na pewno jednak opcja jest cenowo interesująca dla producenta.

Drugi powód to po prostu brak potrzeby – zakup 35 składów został pomyślany od razu o kolejnej fazie budowy II linii metra, czyli wydłużeniu o odcinki 3+3 (po trzy stacje w każdą stronę). Do obsługi I i tak wydłużonej II linii będzie potrzeba ok. 72 pociągów, tymczasem po zrealizowaniu dostaw na 35 składów Inspiro Metro Warszawskie będzie miało na stanie 75 pociągów. Dodatkowe pociągi musiałyby stać niewykorzystane do czasu kolejnego przedłużenia II linii, ewentualnie należałoby odstawić starsze składy. Problem w tym, że zrealizowanie opcji nie pozwoli na wycofanie z ruchu wszystkich pociągów rosyjskich, co umożliwiłoby ograniczenie kosztów związanych z serwisowaniem i częściami zamiennymi.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro: Inspiro nie otworzy już drzwi po złej stronie

Mobilność

Spór wokół Inspiro zakończony. Porozumienie Metra i Siemensa

Prawo & Finanse

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro: Inspiro nie otworzy już drzwi po złej stronie

Mobilność

Spór wokół Inspiro zakończony. Porozumienie Metra i Siemensa

Prawo & Finanse

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5