Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa. Na Świętokrzyskiej pojawią się drzewa. Prawdziwe

Dalej Wstecz
Data publikacji:
31-08-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Zarówno na Świętokrzyskiej jak i na pl. Powstańców Warszawy do końca roku ma się pojawić dużo więcej zieleni. To głównie drzewa, ale też krzewy i trawy. Nowe nasadzenia pojawią się na ul. Świętokrzyskiej, od ul. Kopernika do ronda ONZ, oraz na pl. Powstańców Warszawy. Warszawski ZDM opublikował właśnie raport z konsultacji społecznych, które przeprowadziła Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Ul. Świętokrzyska to jedna z głównych ulic w Warszawie. Położona w centralnym punkcie miasta, u zbiegu dwóch linii metra, dwa lata temu przeszła gruntowną przebudowę. Zwężono ją, dużo więcej miejsca przeznaczono dla pieszych i rowerzystów, co bardzo się spodobało. To, co z kolei powszechnie krytykowano, to stworzenie w tym miejscu betonowej pustyni. Sytuacji nie ratują krzewy w donicach, które powszechnie uznano za słabej jakości substytut zieleni miejskiej. Szczególnie razi widok placu Powstańców Warszawy – miejsca, które mogłoby być miejskim ośrodkiem, a jest puste i nieprzyjazne.

Dlatego Zarząd Dróg Miejskich postanowił nieco ratować sytuację, zresztą szef ZDM Łukasz Puchalski, gdy w zeszłym roku pytaliśmy m.in. o Świętokrzyską, sam przyznał, że brakuje tam zieleni. W czasie konsultacji społecznych i warsztatów pytano warszawiaków o różne koncepcje zazielenienia ulicy i placu. Przedstawiono trzy warianty przygotowane przez zespół projektowy RS Architektura. Rozważano też co zrobić ze wspomnianymi donicami, bo drzewa zostaną zasadzone w ziemi.

Obie propozycje RS Architektura miały wspólne założenie dosadzenia dużej liczby drzew na odcinku od ul. Kopernika do Ronda ONZ. Koncepcje różniły się aranżacją zieleni niskiej oraz małej infrastruktury. Mieszkańcy byli zgodni, że im więcej zieleni tym lepiej.

Uczestnicy konsultacji nie mieli wątpliwości co do tego, że ulica Świętokrzyska ma bardzo duży potencjał do zmian. W trakcie konsultacji zwracano uwagę na to, że zieleń przyuliczna może pełnić funkcje barier, które zapobiegną nieprawidłowemu parkowaniu wzdłuż drogi. Ważnym tematem okazał się wątek proporcji pomiędzy projektowaną zielenią, a terenami dla pieszych, rowerzystów oraz miejscami na ogródki gastronomiczne. Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom uda się pogodzić te funkcje. Wzdłuż ulicy pojawi się ok. 200 nowych drzew.

Na placu Powstańców Warszawy pojawi się łąka z kwiatów, ale też drzewa. Największym poparciem cieszył się pomysł posadzenia ich na jej obwodzie.

Po konsultacjach projekt został skierowany do uzgodnień z gestorami sieci podziemnych, bo wcześniej największy problem polegał na zabezpieczeniu rur i kabli przed korzeniami drzew. Udało się już uzyskać porozumienie i wstępną akceptację dla proponowanych rozwiązań. Obecnie trwają prace nad wykonaniem projektu budowlanego oraz wykonawczego. Zgodnie z planem nasadzenia powinny się pojawić do końca roku.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5