Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Na Świętokrzyskiej będzie więcej zieleni zamiast donic

Dalej Wstecz
Data publikacji:
03-02-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa: Na Świętokrzyskiej będzie więcej zieleni zamiast donic
fot. Adrian Grycuk, lic. CC BY-SA 3.0 Polska
Efekt przebudowy ulicy Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy w związku z realizacją centralnego odcinka II linii metra dla wielu okazał się rozczarowujący. Zamiast drzew i krzewów zasadzonych w ziemi pojawiły się donice. Według ratusza inne rozwiązanie uniemożliwiała gęsta sieć instalacji podziemnych. Teraz jednak ma to się zmienić.

Budowę centralnego odcinka II linii metra, w związku z którą w wielu miejscach rozkopano ulicę Świętokrzyską, wykorzystano do całkowitej przebudowy tego ciągu. Poddano estetyzacji także pobliski plac Powstańców Warszawy. Przestrzeń przeszła sporą metamorfozę: jezdnie zostały zwężone, a z poszerzonych chodników, wyłożonych kamiennymi płytami, został usunięty wielki parking.

Świętokrzyska zamieniła się w przyjazny, szeroki ciąg pieszy. Jedno, co budziło powszechne zastrzeżenia, to zieleń. Miasto bardzo późno pokazało wizualizacje ulicy, nie konsultując rozwiązań z mieszkańcami. Mimo ogromnej przebudowy pojawiło się niewiele nowych drzew. Ustawiono jedynie wiele donic, co jednak nie spotkało się z uznaniem warszawiaków. W przypadku Świętokrzyskiej urzędnicy zastosowanie donic tłumaczyli gęstą siecią instalacji podziemnych. – Wszędzie tam, gdzie były miejsca, posadzono drzewa. Tam, gdzie nie było takiej możliwości, postawiono drzewa i krzaki w donicach – mówiła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak wyjaśniała, pod chodniki przeniesiono wiele instalacji i drzewa mogłyby zagrażać ich bezpieczeństwu. W przypadku placu Powstańców Warszawy brak drzew był natomiast wyjaśniany tymczasowym zagospodarowaniem w związku z planowaną (kiedyś…) budową parkingu podziemnego.

Teraz Ratusz przyznał, że sposób zagospodarowania tej przestrzeni nie był do końca najlepszy. – Efekt nie był zadowalający. W tym roku zieleni na ul. Świętokrzyskiej będzie więcej – przekonują urzędnicy. W dużej mierze jednak to zasługa budżetu obywatelskiego, w którym mieszkańcy opowiedzieli się za zielenią z prawdziwego zdarzenia zamiast tej w donicach.

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na szczegółową dokumentację projektową, która poprzedzi etap nasadzeń. Wykonawca dokona inwentaryzacji istniejącej zieleni, małej architektury oraz instalacji podziemnych i zaproponuje zasady sadzenia drzew w pobliżu instalacji podziemnych. Po uzgodnieniu możliwości nasadzeń powstać mają dwa warianty spójnej i eleganckiej aranżacji zieleni.

W przypadku zarówno Świętokrzyskiej, jak i placu Powstańców Warszawy zapowiadane są konsultacje społeczne, które odbędą się między marcem a czerwcem. Uwagi mają zostać uwzględnione w ostatecznym projekcie. Nowe drzewa i krzewy mają zostać posadzone jesienią, by mogły zakorzenić się w okresie zimowym.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5