Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Warszawa: Na moście Poniatowskiego pojawią się fotoradary. Potrzebna zgoda konserwatora

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
23-07-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Warszawa: Na moście Poniatowskiego pojawią się fotoradary. Potrzebna zgoda konserwatora
fot. Mister No, lic. CC A 3.0 Unported
Warszawa czeka na pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po jej uzyskaniu zostaną zamontowane fotoradary na moście Poniatowskiego. Ostatnie potrącenie rowerzystki pokazuje, że zmiany ograniczające łamanie przepisów są pilnie konieczne.

Na moście Poniatowskiego na początku tego tygodnia doszło do potrącenia rowerzystki. Kierowca, który był uczestnikiem kolizji, zbiegł z miejsca zdarzenia. Warszawa od dawna pracuje nad wypracowaniem optymalnego rozwiązania, które zapewni bezpieczeństwo wszystkim uczestników ruchu na moście. Jednak most Poniatowskiego jest zabytkiem i jedną z najstarszych istniejących przepraw w Warszawie. W związku z tym każda ingerencja wymaga zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Jedynym rozwiązaniem, które nie wymaga kosztownej przebudowy, jest instalacja fotoradarów. Zarząd Dróg Miejskich jest już gotowy do ogłoszenia przetargu – zanim jednak to się stanie, konieczne jest otrzymanie pozytywnej zgodę od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dlaczego fotoradar?

Znaczna część użytkowników mostu nie przestrzega obowiązujących przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza limitów prędkości. Powoduje to wiele niebezpiecznych sytuacji dla zdrowia i życia użytkowników przeprawy. Jak pokazują doświadczenia miasta, fotoradary w znaczący sposób poprawiają bezpieczeństwo.

Cztery rejestratory mają się pojawić w najbardziej niebezpiecznych miejscach przeprawy, m.in. na łuku w rejonie przystanków tramwajowych przy Wisłostradzie. W ubiegłych latach wielokrotnie dochodziło tutaj do zdarzeń drogowych, w tym wypadków śmiertelnych.

Pod uwagę brano różne rozwiązania

Miasto podjęło doraźne działania mające poprawić bezpieczeństwo na moście, np. poprzez opłacenie dodatkowych patroli policji. Dodatkowo Zarząd Dróg Miejskich zaplanował zakup urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości na moście i wiadukcie Poniatowskiego. Miał to być prawdopodobnie pierwszy taki system w Polsce od 2015 r. Przetarg został jednak unieważniony. Jedyna oferta (ponad 5 mln zł) była znacznie wyższa niż nasz budżet (1,9 mln) oraz koszt podobnych urządzeń kupowanych dotychczas przez GITD (1,6-2,2 mln zł).

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zapewne niewielka liczba takich urządzeń w skali kraju i długa przerwa w ich zamówieniach, co nie służy konkurencyjności. To doprowadziło do sytuacji, że wymagane dla takiego sprzętu certyfikaty (m.in. z Głównego Urzędu Miar) posiada tylko jedna firma w Polsce.

W związku z tym miasto zdecydowało się zmienić założenia i wyposażyć most Poniatowskiego w fotoradary. Ich zakup będzie tańszy i konkurencyjny, zaś montaż powinien nastąpić szybciej.
Jedną z alternatyw była budowa osobnej kładki dla rowerzystów, ale stanowiłaby ona poważną ingerencję w zabytkową strukturę obiektu. Ponadto, ze względu na węzły, wieżyce mostu itd., poprowadzenie takiej kładki w sposób funkcjonalny i bezpieczny jest praktycznie niemożliwe.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5