Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Mieszkańcy wybrali tramwaj na Kasprzaka

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-10-30 13:19
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Mieszkańcy wybrali tramwaj na Kasprzaka
mat. inwestora
Tramwaje Warszawskie zakończyły konsultacje społeczne ws. odbudowy linii tramwajowej na zachodnim odcinku ul. Kasprzaka. Większość mieszkańców opowiedziała się za wariantem inwestorskim: czyli torowiskiem na całej długości Kasprzaka do Wolskiej, z wykorzystaniem obecnego tunelu drogowego na skrzyżowaniu tych dwóch ulic. Budowa nowej trasy rozpocznie się w 2018 r.

Tramwaje Warszawskie przygotowują się do odbudowy trasy tramwajowej w ul. Kasprzaka na zachód od Skierniewickiej. Linię tę zawieszono w 1990 r. w związku z rozbudową układu drogowego. Teraz spółka proponuje nieco zmieniony przebieg. Poprzednio trasa prowadziła do Wolskiej przez al. Prymasa Tysiąclecia (dawniej Rewolucji Październikowej). Teraz tramwaje będą jechać przez całą długość Kasprzaka.

Teraz, po zakończonych konsultacjach społecznych, Tramwaje Warszawskie będą ubiegać się o wydanie decyzji środowiskowej. W wyniku analiz i konsultacji społecznych spółka do dalszych prac wskazała wariant inwestorski (W1). Został on uznany za najlepszy także przez ZTM i Komisję Dialogu Społecznego ds. transportu.

Preferowany wariant zakłada poprowadzenie trasy przez całą ulicę Kasprzaka bezpośrednio do Wolskiej. Przed ul. Redutową torowisko będzie się zagłębiać, wykorzystując istniejący tunel dla samochodów w kierunku Jelonek. Wspólny przystanek dla tramwajów z Wolskiej i Kasprzaka znajdzie się na poziomie -1. Istniejące przejście podziemne zostanie wyremontowane z zastosowaniem pochylni, co ma zwiększyć jego dostępność. Na trasie, patrząc od strony Jelonek i Woli w kierunku Centrum, znajdą się dwa nowe przystanki przy Ordona oraz między Bema i al. Prymasa Tysiąclecia. Tutaj też powstanie dodatkowe przejście, po zachodniej stronie skrzyżowania Bema i Kasprzaka. W zespole przystankowym Szpital Wolski przystanki mają znaleźć się między Płocką a Skierniewicką. Ponadto torowisko na Wolskiej na odcinku na zachód od Elekcyjnej zostanie przeniesione do pasa dzielącego.

Wstępny koszt to 102,7 mln zł brutto, a prędkość komunikacyjna w szczycie wyniesie 24 km/h. Realizacja inwestycji rozpocznie się w 2018 r. Tramwaje Warszawskie przypominają, że nowa trasa jest częścią większego projektu obejmującego połączenie Bemowa i Bielan z Wolą i Śródmieściem. W 2006 r. uruchomiono odcinek wzdłuż Powstańców Śląskich od pętli Nowe Bemowo do Broniewskiego, a w 2014 r. kolejny – od Górczewskiej do Radiowej.

To nie koniec planowanych inwestycji tramwajowych w najbliższych latach. Aktualnie prowadzony jest przetarg na rozbudowę tramwaju na Tarchominie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Jak będzie wyglądać tramwaj na Kasprzaka?

Przestrzeń

Warszawa: Jak będzie wyglądać tramwaj na Kasprzaka?

Witold Urbanowicz 19 maja 2015

Tramwaj na Kasprzaka razem z przedłużeniem metra

Przestrzeń

Tramwaj na Kasprzaka razem z przedłużeniem metra

Witold Urbanowicz 16 lutego 2015

Warszawa: Tramwaj na Kasprzaka w tunelu? Pięć wariantów trasy

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj na Kasprzaka w tunelu? Pięć wariantów trasy

Witold Urbanowicz 08 września 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5