Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Warszawa. Marlena Happach została Architektem Miasta

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-11-25 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Marlena Happach została Architektem Miasta
fot. UM WarszawaMarlena Happach i Michał Olszewski
Marlena Happach, nowa dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, od czwartku pełni również funkcję Architekta Miasta. To przywrócenie stanowiska, które zostało zlikwidowane przed dekadą jedną z pierwszych decyzji ówczesnej nowej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz–Waltz.

- Prace nad nową strategią rozwoju miasta #Warszawa 2030 będą teraz mocno skorelowane z pracami nad dokumentami, które kształtują ład przestrzenny w Warszawie. Będą temu służyły zmiany organizacyjne, które właśnie wchodzą w życie, a zwłaszcza utworzenie funkcji Architekta Miasta i nadania mu szczególnych uprawnień – mówi wiceprezydent Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego będzie pełnił funkcję Architekta Miasta, koordynując działania zewnętrzne związane z decyzjami dotyczącymi infrastruktury miasta oraz współpracował z innymi biurami w zakresie strategii rozwoju miasta i konsultacji społecznych.

Warszawa policentryczna

- Jesteśmy rozliczani za realne zmiany w przestrzeni. Dlatego musimy wzmocnić współpracę, jasno komunikować swoje działania i współpracować ze społeczeństwem. Zadbamy o policentryczną strukturę miasta o powiązanych, ale autonomicznych ośrodkach centralnych, o planowanie zróżnicowanych funkcji - bez monokultur. Zapewnimy wysoką jakość przestrzeni publicznej, będziemy chronili zabytki powojennego modernizmu i wprowadzimy nowe rozwiązania dotyczące wysokościowców w stolicy – dodaje Marlena Happach, dyrektor biura i Architekt Miasta.

W strukturze biura pojawi się nowy pion, odpowiedzialny za kwestie związane ze strategią rozwoju i studium miasta oraz rewitalizację. Niebawem zostanie ogłoszony i rozstrzygnięty konkurs na wicedyrektora, który nim pokieruje.

Warunki zabudowy będą wydawane przez wydziały planowania przestrzennego, zgodnie z podziałem na rejony obowiązującym w biurze przy opracowywaniu planów miejscowych.

Co ważne - Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego określi priorytety i zintensyfikuje prace związane z uchwalaniem planów miejscowych. Obecnie w stolicy obowiązuje 245 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na obszarze 18.713 ha (co stanowi 36,18 proc. powierzchni miasta) a w trakcie sporządzania jest 224 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obejmujących 17.982 ha (ok. 34,76 proc. powierzchni miasta). W pierwszej kolejności powstaną plany w przy nowych stacjach metra, w otoczeniu zabytków i dóbr kultury współczesnej oraz dla nowych dzielnic mieszkaniowych. W 2017 r. ma zostać uchwalonych co najmniej 20 nowych planów.

Konsultacje społeczne od narodzin projektu

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wzmocni współpracę z dzielnicowymi wydziałami architektury – zostaną uzgodnione procedury i stworzone wspólne standardy co ujednolici zasady wydawania warunków zabudowy i pozwoleń na budowę w całym mieście.

W biurze powstanie Wydział Dialogu w Planowaniu (podległy bezpośrednio Architektowi Miasta). Opracowywaniu nowych planów, już od najwcześniejszego etapu, będą teraz towarzyszyły konsultacje, dostosowane do specyfiki danego obszaru miasta. Nowy wydział będzie również odpowiadał za współpracę z organizacjami pozarządowymi, działania informacyjne i promocyjne biura oraz organizację konkursów architektonicznych. Konkursy architektoniczne dla kluczowych miejskich obiektów o funkcjach administracyjnych, kulturalnych i edukacyjnych będą odtąd obowiązkowe.

Poprzedni Architekt Miasta Michał Borowski został zdymisjonowany w 2006 r. Jego funkcję przejęła, składająca się z ekspertów Rada Architektury i Rozwoju Warszawy, a od 2011 r. Rada Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy, ale bez szczególnych uprawnień jeśli chodzi o realny wpływ na kształtowanie publicznej przestrzeni w stolicy.

Marlena Happach, świetnie znana w środowisku polskich urbanistów, zanim kilka tygodni temu trafiła do warszawskiego ratusza, przez cztery lata pracowała w warszawskim Stowarzyszeniu Architektów Polskich (SARP), z czego przez ostatni rok, jako jego szefowa. Współpracowała z miastem przy okazji tworzenia koncepcji centrów lokalnych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź ogłosiła przetarg na 12 tramwajów

Prawo & Finanse

Łódź ogłosiła przetarg na 12 tramwajów

Jakub Dybalski 25 listopada 2016

Łódź: Tramwaje wjeżdżają do Nowego Centrum

Komunikacja

Łódź: Tramwaje wjeżdżają do Nowego Centrum

Roman Czubiński 25 listopada 2016

Poznań zamienia Ivonę na lektora

Komunikacja

Poznań zamienia Ivonę na lektora

Witold Urbanowicz 25 listopada 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5