Partner serwisu
Przestrzeń

Warszawa: Kto zaprojektuje tramwaj na Zieloną Białołękę? Pięć ofert

Dalej Wstecz
Data publikacji:
15-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
15-05-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Tramwaje Warszawskie otworzyły oferty w przetargu na zaprojektowanie trasy tramwajowej na wschodnią część Białołęki. O zamówienie ubiega się pięć firm, a spółka może sporo oszczędzić. Budowa może ruszyć w 2028 r.

Trasa będzie miała prawie 6,5 km długości. Rozpocznie się na Targówku przy skrzyżowaniu ulic Matki Teresy z Kalkuty i Rembielińskiej. Dalej będzie prowadzić w ciągu ulic: św. Wincentego i Głębockiej. Następnie kilometrową estakadą przejdzie nad trasą S8 i rondem Małej Brzozy. Ostatni odcinek będzie biegł w rezerwie terenowej aż do Szkoły Podstawowej nr 112 przy ulicy Zaułek, gdzie znajdzie się pętla autobusowo-tramwajowa. Dodatkowo na ul. św. Wincentego za stacją metra, patrząc w kierunku centrum, przewidziano rozjazdy.

Wykonawca wybrany w przetargu przygotuje kompletną dokumentację projektową, umożliwiającą przeprowadzanie robót budowlanych, łącznie z budową drogi na odcinku od ul. Rembielińskiej do ul. Zaułek.. Uzyska też pozwolenie na budowę w trybie specustawy. Wykonawca będzie też pełnił nadzór autorski nad późniejszą realizacją prac. W ramach opcji przewidziano opracowanie dokumentacji dla parkingów przesiadkowych w rejonie stacji metra Kondratowicza (C20), ronda Małej Brzozy i ul. Zaułek.

Dzisiaj (15 maja) minął termin składania ofert. Wystartowało pięć podmiotów. Voessing Polska wyceniło zlecenie na 25,166 mln zł, konsorcjum Progreg i Biuro Projektowo-Badawcze Dróg i Mostów Transprojekt Warszawa – 25,830 mln zł, Databout – 28,844 mln zł, Multiconsult Polska – 31,569 mln zł, konsorcjum firm Infra – Centrum Doradztwa i Mosty Gdańsk – 31,919 mln zł. Budżet wynosił 40,269 mln zł brutto. O wyborze zdecydują cena (95%) oraz doświadczenie personelu (5%).


tory odstawcze w rejonie stacji metra Kondratowicza, mat. TW

Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał około 42 miesięcy na realizację zamówienia. W pierwszym etapie wykona analizę obsługi komunikacyjnej połączenia wschodniej części Białołęki ze stacją metra Kondratowicza (z uwzględnieniem możliwości wykorzystania wspólnej trasy tramwajowo-autobusowej). Zamówienie obejmuje też uzyskanie pozwoleń oraz ponowną procedurę oceny oddziaływania na środowisko. Realizacja robót budowlanych, po odebraniu dokumentacji projektowej i pozyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych, zaplanowana jest na lata 2028-2030. Warunkiem jest zabezpieczenie odpowiednich środków.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5