Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Warszawa: Krótki Jazz zaczął przygodę z pasażerami

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-07-30 15:02
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Krótki Jazz zaczął przygodę z pasażerami
fot. WU
Pierwszy z krótkich Jazzów Pesy od dzisiejszego popołudnia wozi już pasażerów na linii 13. – Tramwaj został przez nas wstępnie odebrany – mówi Michał Powałka, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. Teraz, w ramach testu, musi przejeździć 5 tys. km bez awarii.

Warszawa kupiła w sumie 30 krótkich tramwajów 134N Jazz. Pierwszy z nich dotarł do Warszawy 10 marca br. Zanim jednak tramwaj mógł zacząć wozić pasażerów, Pesa, która jest jego producentem, musiała doprowadzić systemy informatyczne do wymogów zamówienia.

Od dziś już nowy tramwaj wozi pasażerów. – Został przez nas wstępnie odebrany – mówi Michał Powałka, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. Tramwaj od ok. godz. 14:30 jeździ na linii 13. Dzisiaj będzie go można spotkać na brygadzie nr 6 do ok. godz. 21. W ramach testu, zgodnie z wymaganiami spółki, tramwaj musi jeszcze przejeździć 5 tys. km bez awarii i większych przestojów. Od tego uzależnione są odbiór końcowy oraz dostawy kolejnych egzemplarzy. Docelowo nowe tramwaje będą skierowane do obsługi mniej obleganych kursów, na których obecnie jeżdżą pojedyncze wagony.


fot. WU

Jednoprzestrzenne 19,3-metrowe tramwaje, złożone z trzech członów, pomieszczą 132 pasażerów, w tym 27 na miejscach siedzących. Są to pojazdy bezosiowe (bez połączenia między kołami), dzięki czemu mają one idealnie płaską podłogę – bez wzniosów w rejonie wózków. W odróżnieniu od Jazzów Duo krótkie wagony mają wygląd zachowawczy, nawiązujący do Swingów. W środku znajduje się warszawski standard: klimatyzacja, monitoring, system zliczania pasażerów, ekrany reklamowe oraz elektroniczny system informacji pasażerskiej.

Nowością jest zastosowanie w układzie napędowym pokładowego zasobnika energii, który pozwoli na zmniejszenie zużycia energii pobieranej z sieci trakcyjnej. W tramwaju występuje m.in. sterowanie mikroprocesowe oraz urządzenia umożliwiające odzyskiwanie energii (ok. 25%). W kwestii bezpieczeństwa zastosowano pochłaniacze energii zderzeniowych, dodatkowo zamontowano czujniki ruchowe, aby uniknąć ryzyka gwałtownych najechań.


fot. WU

W ostatnim okresie Tramwaje Warszawskie mocno inwestowały w wymianę taboru. W latach 2007-2015 spółka kupiła w sumie 266 tramwajów. Najnowsze nabytki to 50 Jazzów Duo, które są wdrażane do ruchu, oraz 30 krótkich Jazzów. Pozwolą one na wycofanie z ruchu niezmodernizowanych stopiątek z lat osiemdziesiątych.

Również nowa perspektywa unijna zapowiada się obiecująco. Plany obejmują zakup 118 tramwajów.

Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wszystkie Krakowiaki już w Krakowie. Inni czekają

Komunikacja

Wszystkie Krakowiaki już w Krakowie. Inni czekają

Witold Urbanowicz 29 grudnia 2015

Tramwaje Pesy. Kraków czeka na ostatni, Łódź w tyle

Komunikacja

Tramwaje Pesy. Kraków czeka na ostatni, Łódź w tyle

Witold Urbanowicz 28 grudnia 2015

Wszystkie Jazzy już w Warszawie. Odbiory przedłużą się

Komunikacja

Wszystkie Jazzy już w Warszawie. Odbiory przedłużą się

Witold Urbanowicz 18 grudnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5