Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Kondratowicza aleją tysiąca drzew. Obie jezdnie gotowe

Dalej Wstecz
Data publikacji:
20-04-2023
Ostatnia modyfikacja:
20-04-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

Ulica Kondratowicza przechodzi metamorfozę stając się „aleją tysiąca drzew”. Wszystkie prace na jednej z głównych arterii Targówka zakończą się – tak jak planowano – w czerwcu. Jednak już od soboty, 24 kwietnia, kierowcy będą mogli korzystać z całej długości zrewitalizowanej drogi. Na swoje nowe, stałe trasy skierowane zostaną również autobusy linii 112, 126, 169, 212 oraz N02.

Budowa stacji II linii metra pod ulicą Kondratowicza dała impuls do zmian także na powierzchni. Jedna z najważniejszych arterii Targówka przeszła zasadniczą metamorfozę. 

Wzdłuż drogi uporządkowano parkowanie. Z myślą o bezpieczeństwie pieszych na pięciu przejściach wybudowane zostały sygnalizacje świetlne. Całość dopełnił montaż 282 nowoczesnych latarni z oświetleniem LED.
Wszystkie prace na ulicy Kondratowicza zakończą się planowo, czyli przed wakacjami. Do tego czasu uzupełnione zostaną ostatnie fragmenty nowego chodnika, ułożona nawierzchnia na dalszych odcinkach dróg rowerowych (które powstały po obu stronach drogi), a także posadzone wszystkie rośliny. Równolegle z pracami wykończeniowymi naprawione zostaną również wszystkie niedociągnięcia i zgłoszone przez mieszkańców usterki, które powstały od rozpoczęcia robót.

Aleja tysiąca drzew

Zmiany objęły nie tylko jezdnię, ale także jej otoczenie. Dzięki takiemu podejściu, Kondratowicza zmieni się w „aleję tysiąca drzew”. Warszawscy drogowcy obecnie sadzą wzdłuż ulicy 491 drzew, które dołączą do ok. 200 zasadzonych w ramach budowy metra i ok. 300, które rosły tu wcześniej. Dopełnieniem będą krzewy i byliny, których łącznie będzie ponad 100 tysięcy.

Łącznie w tym roku pojawi się tu: 39 platanów klonolistnych, 129 jesionów wyniosłych, 71 lip srebrzystych „Varsaviensis”, 2 lipy drobnolistne „Greenspire”, 208 klonów zwyczajnych, 2 jabłonie, 7 kasztanowców czerwonych, 21 wiśni piłkowanych i 12 ambrowców balsamicznych.

– Drzewa, ze względu na znaczną wielkość (ok. 9 m), były już wstępnie usadowione w ziemi. Do osób adoptujących swoją roślinę należało wybranie konkretnej sztuki, przysypanie jej ziemią, obsypanie korą oraz podlanie. Momentem wieńczącym dzieło było zamontowanie tabliczki. Nad procesem sadzenia oraz montażu czuwali pracownicy Zarządu Dróg Miejskich i stołecznego Zakład Remontów i Konserwacji Dróg – wyjaśnia Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

Na ul. Kondratowicza mieszkańcy sadzili również krzewy. Po zakończeniu wszystkich nasadzeń będzie tu aż 87 851 krzewów i pnączy oraz 12 831 bylin. Ulicę upiększą dokładnie 100 682 sztuki takich gatunków, jak m.in.: śnieguliczka Chenaulta, rokitnik pospolity, bluszcz pospolity czy tawlina jarzębolistna. Nie zabraknie także żywopłotów z irgi błyszczącej (31 386 krzaczków). Wysiane zostaną trawniki o łącznej powierzchni 2643 m kw. oraz łąka kwietna licząca 4016 m kw.

Obie nitki dla kierowców

Kierowcy dotychczas mogli jeździć obiema jezdniami ul. Kondratowicza na odcinku od Chodeckiej do św. Wincentego oraz między Łabiszyńską a Chodecką w stronę Szpitala Bródnowskiego. Zimą drogowcy zakończyli prace na ostatnim odcinku północnej nitki drogi.

W sobotę, 24 kwietnia, po godz. 15.00 dla ruchu zostanie otwarty także odcinek między Chodecką a Łabiszyńską – na północnej jezdni ulicy. Odtąd stała organizacja ruchu będzie już obowiązywała na całej długości ulicy Kondratowicza.

Zmiany na Św. Wincentego

Udostępnienie obu jezdni ulicy Kondratowicza daje możliwość zmiany organizacji ruchu na ul. Św. Wincentego. Zgodnie z obietnicą w przyszłym tygodniu ulica zostanie udostępniona dla ruchu bez przeszkód w weekendy, a w dni robocze dotychczasowe ograniczenia będą obowiązywały w godzinach 7:00-19:00. Wymiana znaków potrwa kilka dni.

Autobusy na stałych trasach

Wraz z zakończeniem prac drogowych wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych w tej części Targówka. Swoimi stałymi trasami zaczną kursować linie linii 112, 126, 169, 212 oraz N02.
Od soboty, 22 kwietnia, od około godz. 15.00 autobusy linii 169 z ulicy św. Wincentego zaczną skręcać w Kondratowicza i jeździć prosto aż do ul. Łabiszyńskiej i dalej Łojewską, Chodecką do pętli Bródno-Podgrodzie. W stronę Dworca Wschodnie trasa nie zmieni się.

Linia N02, od początku kursowania w nocy z 22 na 23 kwietnia, w stronę Metra Młociny, pomiędzy ulicami św. Wincentego a Bazyliańską, będą kursowały cały czas prosto ulicą Kondratowicza. W drodze na Marysin trasa nie ulegnie zmianie.

Od niedzieli, 23 kwietnia, od początku kursowania zmienia się trasy kolejnych trzech linii. Autobusy 112, 126 i 212 jadąc w stronę pętli CH Marki oraz CH Targówek pojadą Chodecką, prosto Kondratowicza i dalej św. Wincentego, i Głębocką. Wracając, odpowiednio na Karolin, Tarchomin oraz pl. Hallera, autobusy będą kursowały bez zmian.

W sobotę po południu wznowione zostanie funkcjonowanie przystanku Szpital Bródnowski 01, w skorygowanej lokalizacji, w zatoce przy ulicy Kondratowicza za skrzyżowaniem z ulicą Chodecką w kierunku ulicy Łabiszyńskiej. Natomiast od niedzieli uruchomiony zostanie przystanek Metro Kondratowicza 06 – na ul. św. Wincentego, za skrzyżowaniem z ul. Kondratowicza w kierunku Głębockiej. Zlikwidowany zostanie tymczasowy przystanek Metro Kondratowicza 56. Po zakończeniu wszystkich prac, uruchomione zostaną także nowe przystanki przy ulicy L. Kondratowicza, w sąsiedztwie Rohatyńskiej.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5