Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa: Kolejny przetarg na przewoźnika na przełomie miesiąca

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-02-17 13:54
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Kolejny przetarg na przewoźnika na przełomie miesiąca
fot. Martyn JandułaAutobus firmy Europa Express City na linii 208
Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego szykuje kolejne postępowanie na obsługę komunikacyjną. – Przetarg będzie ogłoszony na przełomie lutego i marca – mówi Wiesław Witek, dyrektor ZTM. Wiadomo już, że cześć kryteriów dotyczących zaplecza technicznego (zajezdni) zostanie zaostrzona.

Wczoraj w Zarządzie Transportu Miejskiego została podpisana umowa z Mobilisem, wyłonionym w dwóch postępowaniach, na ośmioletnią obsługę komunikacyjną z wykorzystaniem 50 wozów krótkich i 50 przegubowców. To jednak nie wyczerpuje tematu zapewniania ciągłości przewozów autobusowych w stolicy. Pod koniec roku wygasają bowiem kolejne umowy.

Już w zeszłym roku ZTM wstępnie poinformował – w trzech ogłoszeniach – o zamiarze przeprowadzenia nowych przetargów. Zgodnie z informacjami przekazywanymi rok temu przez przedstawicieli organizatora każde z postępowań będzie obejmować 50 wozów, pracę przewozową na poziomie ok. 4 mln wozokilometrów i okres ośmiu lat. – Przetarg będzie ogłoszony na przełomie lutego i marca – mówi teraz Wiesław Witek, dyrektor ZTM.

Organizator komunikacji zapowiedział podtrzymanie wysokich wymogów dotyczących jakości świadczonych usług czy kierowców, które zostały po raz pierwszy zastosowane w nowej umowie z Mobilisem. – Jestem pewny, że to dobry kierunek. Taką formułę będziemy stosowali w każdym kolejnym przetargu – zapowiada Witek. Zgodnie ze specyfikacją każdy pojazd wprowadzany do ruchu musi uzyskać certyfikat zgodności z wymogami, a przewoźnik musi posiadać odpowiednie zaplecze (myjnia, stanowiska do przeglądów itp.). Kierowcy muszą natomiast być zatrudnieni na pełen etat w oparciu o umowę o pracę. Ponadto mają być dobrze zorientowani w przepisach porządkowych, taryfie, układzie komunikacyjnym, a także posługiwać się językiem polskim w stopniu przynajmniej średniozaawansowanym.

Zaostrzone mają być za to kryteria dotyczące zaplecza. – Przetarg będzie się różnił bardzo precyzyjną specyfikacją. Uznaliśmy, że sam opis zaplecza, bez określania co jakie funkcje powinno spełniać, jest niewystarczającym wymogiem, zwłaszcza w kontekście doświadczeń z odwołaniami do Krajowej Izby Odwoławczej. Być może załączymy w specyfikacji program funkcjonalno-użytkowy – zapowiada Wiesław Witek.

W poprzednich postępowaniach, które wygrał Mobilis, zawarto również symboliczną premię za zaoferowanie pojazdów z alternatywnym zasilaniem. Tutaj można spodziewać się nieznacznych zmian. – Musimy mierzyć siły na zamiary. W MZA jeździ dziesięć autobusów elektrycznych, ale to są początki. Infrastruktura miasta nie jest w wystarczającym stopniu do tego przygotowana. Preferujemy rozwiązania hybrydowe i najpewniej będziemy mocniej taki warunek stawiać – podkreśla Witek.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa ogłosiła przetarg na przewoźników ze 100 autobusami

Prawo & Finanse

Warszawa ogłosiła przetarg na przewoźników ze 100 autobusami

Jakub Dybalski 07 marca 2016

Prezes Mobilisu:  Obniżanie jakości kosztowałoby nas zbyt dużo

Prawo & Finanse

Prezes Mobilisu: Obniżanie jakości kosztowałoby nas zbyt dużo

Witold Urbanowicz 22 lutego 2016

Warszawa podpisuje umowę z Mobilisem. Wysokie wymagania

Prawo & Finanse

Warszawa podpisuje umowę z Mobilisem. Wysokie wymagania

Witold Urbanowicz 16 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5