Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa. Każdego dnia granicę miasta przekracza milion aut

Dalej Wstecz
Data publikacji:
25-01-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa. Każdego dnia granicę miasta przekracza milion aut
faot. Heavenly, domena publicznaTrasa Toruńska
Jak poinformował warszawski ZDM, na podstawie analizy ruchu na miejskich wylotówkach codziennie granice Warszawy przekracza milion pojazdów. Powierzchnia jaką zajmuje 500 tys. aut (pół miliona wte i pół miliona we wte) to 5 km2, czyli procent powierzchni miasta.

Trasą Toruńską, ul. Puławską, ul, Pułkową, ul. Modlińską i Traktem Brzeskim codziennie przejeżdża ponad 50 tysięcy samochodów. ZDM analizuje ruch na tych ulicach dzięki pętlom indukcyjnym zatopionym w 110 punktach jezdni w ramach Automatycznego Pomiaru Ruchu. Dane trafiają do systemu, gdzie są zbierane i analizowane. Ruch mierzony jest na trasach wylotowych na granicy miasta, w ekranie ulic na linii wschód-zachód, czy też w tzw. kordonie wewnętrznym, kordonie Śródmieścia i Ursynowa.

Szacunki na podstawie danych za rok 2016 wskazują, że każdego dnia granice Warszawy przejeżdża milion samochodów. Jeśli uznać, że pół miliona wjeżdża i pół wyjeżdża i każdy zajmuje miejsce o wymiarach 5 na 2 metry, to razem pokrywają powierzchnię 5 kilometrów kwadratowych. Powierzchnia Warszawy to 517 km2.

Jak informuje ZDM, najbardziej zatłoczone trasy to Trasa Toruńska (73 376 pojazdów na dobę), ulica Puławska (67 585), ulica Pułkowa (62 671), Modlińska (52 552) oraz wschodnia wylotówka ze stolicy – Trakt Brzeski (52 360). Tylko te pięć tras to w sumie ponad 300 tys. pojazdów.

Jedyną wylotówką ze stolicy, na której w ciągu ostatnich dwóch lat spadło natężenie ruchu jest Aleja Krakowska. W 2014 r. przejeżdżało nią 87 457 pojazdów na dobę, rok później – 45 723 pojazdów na dobę, a w zeszłym roku znów więcej – 48 050 pojazdów na dobę. Przyczyną jest otwarcie obwodnicy Raszyna.

Z kolei na Trasie Toruńskiej po zakończeniu przebudowy mostu Grota–Roweckiego nastąpił skokowy wzrost liczby pojazdów, bo w 2015 r. kursowało tędy „tylko” 55 943 pojazdów na dobę.

Stowarzyszenie Zielone Mazowsze w komentarzu do tych wyników wskazuje na to, że ostatnie przykłady są świetną ilustracją zasady Lewisa–Mogridge’a, która w dużym uproszczeniu mówi o tym, że liczba samochodów na ulicy dopasowuje się do jej przepustowości (nie ma więc sensu walczyć z korkami poszerzając ulice, bo to spowoduje, że będzie nimi jeździło więcej samochodów).

Aktualizacja - ZDM zwrócił nam uwagę, że milion aut przekracza, a nie wjeżdża do stolicy każdego dnia, jak pierwotnie napisaliśmy. Liczba wciąż ogromna.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5