Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Już 75% torowiska na Gagarina. Wkrótce rozchodnik

Dalej Wstecz
Data publikacji:
04-08-2023
Ostatnia modyfikacja:
04-08-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Pracownicy Balzoli nie zwalniają tempa na przebudowie ul. Gagarina, gdzie powstaje nowy odcinek trasy tramwajowej. W sierpniu zaplanowano m.in. stawianie kolejnych słupów trakcyjnych, szlifowanie szyn, kładzenie rozchodnika oraz kolejną zmianę w organizacji ruchu. Na razie nie ma żadnych niespodzianek, które w jakikolwiek sposób zagrażałyby grudniowemu terminowi zakończenia robót.

Na Gagarina trwa wspólna inwestycja MPWiK i Tramwajów Warszawskich. Pod ulicą powstaje wielki kolektor, który wykonywany był za pomocą mikrotunelingu i tarczy TBM. Ulica jest natomiast odbudowywana w nowym kształcie: w układzie dwóch jezdni po dwa pasy ruchu, z linią tramwajową powstającą w pasie dzielącym.

Niedługo pojawi się rozchodnik

Torowisko tramwajowe znajduje się już na odcinku od Sułkowickiej do Czerskiej – z 50-metrową przerwą w rejonie Iwickiej. – Roboty, jak widać, są zaawansowane. Mamy już 75% płyty i rusztu torowego – mówi Jacek Koralewski, kierownik budowy z firmy Balzola. Na kolejnych odcinkach trwa betonowanie torowiska. Zastosowano tutaj trzy rodzaje podbudowy i zabudowy torowiska. Na przejazdach – płyty prefabrykowane, na przejściach zabudowa betonowa, a na pozostałych odcinkach płyta betonowa pod rozchodnik. – Rozchodnik zaczniemy sadzić pod koniec sierpnia – mówi Koralewski. W sierpniu przewidziano też szlifowanie szyn.

Słupy trakcyjne ustawiono już na zachód od Sieleckiej. W przyszłym tygodniu spodziewana jest dostawa kolejnych. – Zaczniemy je ustawiać sukcesywnie na wschód od Sieleckiej. Sieć trakcyjną będziemy rozwieszać późną jesienią, gdy będą już wszystkie słupy – wskazuje kierownik.

Przed nami kolejna zmiana organizacji ruchu

Miejscami, pod południową jezdnią, prowadzone są prace sanitarne i rozbiórkowe. Ułożono już część chodników i dróg rowerowych. Przy Czerniakowskiej w miejscu północnej jezdni trwają natomiast roboty związane z wykańczaniem podziemnego kolektora.

Prowadzone są również prace przy zieleni. Ulica Gagarina słynęła ze szpalerów lip. Zdecydowaną większość drzew udało się zachować. – Tam, gdzie to było już możliwe, posadziliśmy 30 drzew. Do końca inwestycji pojawi się drugie tyle. Przygotowujemy też pasy przyuliczne, które zostały podhumusowane do sadzenia krzewów – wskazuje Jacek Koralewski.

Biorąc pod uwagę konieczność zachowania ruchu, prace zostały wykonane bądź są możliwe do prowadzenia na 90% terenu inwestycji. – Mamy wykonane ok. 70% jezdni – choć oczywiście bez warstwy ścieralnej, która pojawi się na końcu inwestycji oraz ok. 70% chodników. Na przełomie sierpnia i września wprowadzimy kolejną organizację ruchu. Nie będzie już przewiązki przy Czerniakowskiej i w tym miejscu ruch będzie się odbywał po północnej jezdni – mówi kierownik.

Prace bez wpływu na termin

Zakończenie całej inwestycji jest planowane na koniec 2023 r. – Na chwilę obecną grudniowy termin zakończenia prac pozostaje niezagrożony. Oczywiście pozostaje kwestia koordynacji prac na styku z inwestycją realizowaną przez Budimex, czyli przebudową skrzyżowania z Belwederską w ramach tramwaju do Wilanowa – mówi Jacek Koralewski. Jednocześnie żartem dodaje, że Balzloli nie zależy na przedłużaniu robót, gdyż w Warszawie szykują się kolejne kontrakty tramwajowe (Rakowiecka i Dw. Zachodni – gdzie Balzola również składała oferty).

Wykonawcą robót jest konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i Balzola Polska w oparciu o umowę z maja 2020 r. Inwestycja jest realizowana w formule projektuj i buduj. Na Gagarina powstanie w sumie ok. 1,2 km torowiska między Sułkowicką a Czerniakowską – z krańcem dla taboru dwukierunkowego.

Linia na Gagarina połączy się z trasą do Wilanowa, budowaną przez Budimex, w ramach innego kontraktu. Zadaniem tej firmy będzie wybudowanie węzła rozjazdowego na skrzyżowaniu Spacerowej, Belwederskiej i Gagarina – wraz z odcinkiem torów do Sułkowickiej. Dopiero po oddaniu tego odcinka będą mogły pojechać tramwaje na ul. Gagarina. – Najbliższe tygodnie na części budowanej przez Budimex będą poświęcone pracom związanym z przebudową ciepłociągów. To jest priorytet, bo sezon grzewczy rozpoczyna się we wrześniu. Dalej wykonawca będzie pracował nad częścią drogową i w dalszej kolejności już będzie mógł zająć się branżą torową. Przewidujemy, że połączenie obydwu kontraktów nastąpi na przełomie tego i przyszłego roku. Wiele będzie zależało jeszcze od pogody, choć na jakieś niespodziewane utrudnienia pod ziemią wykonawca już nie powinien natrafić – deklaruje Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Tramwaje Warszawskie zmieniają założenia ws. torowiska na Banacha

Przestrzeń

Warszawa: Tramwajowy remont w listopadowe weekendy

Komunikacja

Warszawa: Tramwajowy remont w listopadowe weekendy

inf. pras. UM Warszawa 03 listopada 2023

Zobacz również:

Tramwaj do Wilanowa. Autobusy jeszcze bardziej naokoło przy Gagarina

Przestrzeń

Warszawa: Pierwsze słupy trakcyjne na Gagarina

Przestrzeń

Warszawa: Pierwsze słupy trakcyjne na Gagarina

Witold Urbanowicz 19 maja 2023

Pozostałe z wątku:

Tramwaje Warszawskie zmieniają założenia ws. torowiska na Banacha

Przestrzeń

Warszawa: Tramwajowy remont w listopadowe weekendy

Komunikacja

Warszawa: Tramwajowy remont w listopadowe weekendy

inf. pras. UM Warszawa 03 listopada 2023

Zobacz również:

Tramwaj do Wilanowa. Autobusy jeszcze bardziej naokoło przy Gagarina

Przestrzeń

Warszawa: Pierwsze słupy trakcyjne na Gagarina

Przestrzeń

Warszawa: Pierwsze słupy trakcyjne na Gagarina

Witold Urbanowicz 19 maja 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5