Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa. Jest przetarg na odcinkowy pomiar prędkości na m. Poniatowskiego

Dalej Wstecz
Autor:

jd/inf. pras.

Data publikacji:
2019-06-05 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Jest przetarg na odcinkowy pomiar prędkości na m. Poniatowskiego
fot.
Rusza przetarg na zamontowanie odcinkowego pomiaru prędkości na moście Poniatowskiego. Urządzenia powinny pojawić się tam jeszcze w tym roku. To realizacja obietnicy Rafała Trzaskowskiego jeszcze z czasów zeszłorocznej kampanii, gdy most Poniatowskiego, po tragicznym wypadku, w którym zginęła rowerzystka, stał się jednym z tematów debaty między kandydatami.

– Tak jak mówiłem w czasie kampanii i ogłaszając priorytety swojej prezydentury: Warszawa dla wszystkich, to Warszawa bezpieczna. Dlatego ruszamy z oczekiwanym przez warszawianki i warszawiaków procesem poprawy bezpieczeństwa na moście Poniatowskiego i przetargiem na zakup urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Wierzę, że uda się znaleźć wykonawcę, który zbuduje system jeszcze w tym roku – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Most Poniatowskiego jest jedną z najstarszych istniejących przepraw w Warszawie. Codziennie w obie strony pokonuje go niemal 55 tys. pojazdów, co dla ponad 100-letniej konstrukcji jest wynikiem kilkukrotnie wyższym, niż zakładano podczas jego budowy. Wielu kierujących przekracza w tym miejscu ustalone limity prędkości, a to sprawia, że dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.

W zeszłym roku, w czasie kampanii samorządowej, doszło na moście do tragicznego wypadku, w którym rowerzystka jadąca chodnikiem, została potrącona przez pieszego i wpadła pod koła samochodu. Zwłaszcza w lecie, gdy wygodna przeprawa przez Wisłę jest mocno uczęszczana, widać jak jest niewygodna i jak wszelkie nieprzepisowe zachowania stają się niebezpieczne.

Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu priorytetem jest egzekucja obowiązujących przepisów, co z kolei powinno przełożyć się wprost na wyeliminowanie zdarzeń drogowych. Dlatego też od początku roku na przeprawie obecne są dodatkowe patrole policji drogowej, które wykonują pomiary prędkości. Funkcjonariusze prowadzą swoje zadania w ramach służb ponadnormatywnych, finansowanych przez stołeczny ratusz.

Od lutego na moście było 89 takich służb, w czasie których przeprowadzono 1170 kontroli drogowych. Jak bardzo potrzebne są tam patrole świadczy fakt, że od początku roku na jadących mostem Poniatowskiego nałożono 406 mandatów karnych, 208 kierujących pouczono, a 34 prowadzącym zabrano prawa jazdy.

Wkrótce jednak policjantów z „drogówki” zastąpi zautomatyzowany system do odcinkowego pomiaru prędkości. To pilotażowe działanie związane z zakupem urządzeń przez Warszawę i ich przekazaniem do użytkowania do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Takie rozwiązanie sprawi, że wszystkie pojazdy poruszające się mostem Poniatowskiego, przez całą dobę, będą miały kontrolowaną prędkość. Dzięki temu prowadzący z pewnością zdejmą nogę z gazu, co z kolei powinno ograniczyć niebezpieczne sytuacje drogowe.

Most i wiadukt zostanie podzielony na cztery odcinki (po dwa dla każdego kierunku), dla których będą prowadzone pomiary prędkości. Dzięki temu system obejmie także pojazdy, które korzystają z węzła przy Wisłostradzie. Pomiary będą prowadzone w pełni automatycznie, a dane, które będą zbierane przez urządzenia trafią bezpośrednio do Systemu Centralnego Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, która odpowiada za wszystkie urządzenia mierzące prędkość na terenie całego kraju.

Jednym z kryteriów stawianych instalowanym urządzeniom będzie również możliwość ustawiania osobnych progów prędkości dla wszystkich kategorii pojazdów i dla różnych zakresów czasu. Dziś, 5 czerwca, wszczęta została procedura ogłoszenia postępowania, a dokumenty dotyczące przetargu zostały przesłane do opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Przetarg organizowany jest przez warszawskich drogowców z Zarządu Dróg Miejskich.

Jeżeli uda się pomyślnie przeprowadzić wszystkie procedury, to odcinkowy pomiar prędkości powinien pojawić się na moście Poniatowskiego jeszcze w tym roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Przygotowania do III linii metra trafiają do budżetu Warszawy

Prawo & Finanse

Przygotowania do III linii metra trafiają do budżetu Warszawy

Witold Urbanowicz 16 stycznia 2019

Komentarz. Most Trzaskowskiego. Szeroki, przestronny, z radiowozem

Felietony i komentarze

Komentarz. Most Trzaskowskiego. Szeroki, przestronny, z radiowozem

Jakub Dybalski 27 listopada 2018

Co z mostem Poniatowskiego? Pomiaru prędkości nie ma i nie będzie

Przestrzeń

Co z mostem Poniatowskiego? Pomiaru prędkości nie ma i nie będzie

Jakub Dybalski 29 października 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5