Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Jedna oferta na fotoradary na moście Poniatowskiego

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-12-09 17:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa ZDM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Jedna oferta na fotoradary na moście Poniatowskiego
fot. ZDM Warszawa
Jedna firma zgłosiła się w przetargu na sześć fotoradarów na moście Poniatowskiego. Bytomski Lifor zaproponował dostawę i montaż urządzeń za 1,8 mln zł.

Z mostu Poniatowskiego codziennie korzystają tysiące użytkowników. Przeprawa popularna jest nie tylko wśród kierowców, ale i pieszych oraz rowerzystów, którzy szczególnie latem poruszają się tędy między atrakcjami na obu brzegach rzeki. Dla prowadzących samochody to długi, w większości prosty odcinek drogi z dwoma pasami ruchu w każdą stronę (jeden częściowo zajęty przez buspas), zachęcający ich do jazdy szybszej niż przepisowe 50 km/h, a miejscami 40 km/h.

Po głośnych wypadkach drogowcy chcą poprawić tam bezpieczeństwo. Pomoże w tym sześć fotoradarów. ZDM otworzył właśnie oferty w przetargu na ich instalację. Zgłosił się jeden chętny – firma Lifor z Bytomia. Jej propozycja opiewa na 1,826 mln zł. To nieznacznie powyżej budżetu, określonego na kwotę 1,799 mln zł. Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg, urządzenia na moście powinny stanąć już wiosną.

Następnie fotoradary przekazane zostaną do obsługi Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego w ramach systemu CANARD. To konieczne, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy warszawski samorząd od kilku lat nie może korzystać z automatycznych urządzeń kontroli prędkości. Dlatego też tymczasowym rozwiązaniem, jakie miasto obecnie stosuje, by ścigać piratów drogowych na moście Poniatowskiego, jest opłacanie dodatkowych patroli policji.

Fotoradary zostaną ulokowane w ten sposób, że po trzy znajdą się po północnej i południowej stronie przeprawy. Będą zamontowane w pobliżu wieżyc i przystanków tramwajowych po lewobrzeżnej części Warszawy. Ich instalacja jest możliwa dzięki konserwatorowi zabytków, który wyraził na to zgodę. Przychylił się do prośby, że są niezbędne do poprawy bezpieczeństwa.

Pierwotnie na moście Poniatowskiego ZDM chciał utworzyć odcinkowy pomiar prędkości, czyli zainstalować urządzenia, które mierzyłyby prędkość kierowców na całym odcinku. Po dwóch nieudanych przetargach odstąpiono od tego pomysłu. Za pierwszym razem nie wpłynęła żadna oferta, a za drugim zgłosiła się jedna firma, która realizację inwestycji wyceniła na blisko 5 mln zł – czyli prawie trzykrotnie więcej niż oczekiwał ZDM. Wynikało to prawdopodobnie z tego, że odkąd prawo do korzystania z automatycznych urządzeń nadzoru ruchu odebrano samorządom, takiego sprzętu w praktyce w Polsce nikt nie kupował. W efekcie certyfikowany sprzęt oferuje tylko jedna firma, która zaproponowała cenę znacznie przekraczającą założenia miasta.

Na moście Poniatowskiego kierowcy mieli już okazję dostrzec fotoradary. We wrześniu przez kilka godzin trwało testowanie urządzeń w ramach ogłoszonego przez nas przetargu. Dokonywane wtedy pomiary nie były wiążące i jeśli ktoś przekroczył prędkość, wówczas jeszcze uszło mu to na sucho. Informowało o tym zresztą wprowadzone odpowiednie oznakowanie. Kierowcy jednak widząc charakterystyczne żółte „skrzynki”, jechali w tym miejscu wolniej niż zwykle.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Będą fotoradary na moście Poniatowskiego

Prawo & Finanse

Będą fotoradary na moście Poniatowskiego

Magdalena Romanowska 13 sierpnia 2020

Warszawa: Powstaną dwie windy na most Poniatowskiego. Jest umowa

Przestrzeń

Warszawa: Powstaną dwie windy na most Poniatowskiego. Jest umowa

Witold Urbanowicz 10 czerwca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5