Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa inwestuje w metro, drogi i tramwaje. Wyda w 2016 r. 2,5 mld zł

Dalej Wstecz
Data publikacji:
10-03-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Warszawa inwestuje w metro, drogi i tramwaje. Wyda w 2016 r. 2,5 mld zł
fot. Kuba Bożanowski, lic. CC BY 2.0Warszawa
W tym roku rozpocznie się budowa kolejnych odcinków II linii metra, remonty i inwestycje tramwajowe poprawią funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Rozpoczną się nowe inwestycje drogowe, które znacznie usprawnią poruszanie się po mieście, pojawią się nowe nawierzchnie jezdni i chodników. Blisko tysiąc zadań inwestycyjnych pochłonie 2,5 mld zł.

– W tym momencie suma pieniędzy na tegoroczne zadania inwestycyjne w Warszawie to 2,424 mld zł, z czego 1,67 mld zł to inwestycje ogólnomiejskie – powiedział w czwartek wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. – Po sesji Rady Warszawy zaplanowanej na 17 marca ta suma może się zwiększyć, bo planujemy jeszcze kilka rzeczy dodać i na te dodatkowe inwestycje musi się zgodzić rada. Wtedy suma przekroczy 2,5 mld. To są pieniądze wydawane bezpośrednio z budżetu, bez inwestycji miejskich spółek – dodawał.

Baza danych Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym na 2016 r. zawiera 963 remonty i inwestycje. Na kilkunastu naradach koordynacyjnych z przedstawicielami inwestorów i gestorów sieci podziemnych ustalono listę 227 inwestycji, które wymagają koordynacji pomiędzy sobą. Zostały one zgrupowane w 14 rejonów inwestycyjnych.

Najważniejsze jest metro

Największą inwestycją, która rozpocznie się w tym roku będzie budowa kolejnych odcinków II linii metra. W kierunku zachodnim (z Ronda Daszyńskiego) wybudowane zostanie ok. 3,4 km podziemnej kolei. Planowane stacje to: Płocka (C08) umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; Młynów (C07) planowana pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny oraz Księcia Janusza (C06) pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. Będą tu także tory odstawcze i komora do zawracania.

W kierunku wschodnim (z Dworca Wileńskiego) powstanie ok. 3,12 km trasy. Planowane stacje to: Szwedzka (C16) pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Stalowej; Targówek (C17) w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. S. Ossowskiego oraz Trocka (C18) w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką. Również tutaj za ostatnią stacją znajdą się tory odstawcze i komora do zawracania.

– Pod koniec marca spotkamy się z wykonawcą w sprawie konkretnego ustalenia przebiegu prac. Jasne, że nie obejdzie się bez utrudnień i wyłączeń pewnych obszarów miasta, ale priorytetem będzie dla nas utrzymanie komunikacji publicznej – mówią w ratuszu.

Odcinek zachodni zbuduje turecka firma Gülermak (1.147.999.590,00 zł brutto), a północno-wschodni firma Astaldi z Włoch (1.066.741.483,79 zł brutto).

Poza metrem Zarząd Transportu Miejskiego zajmie się budową przystanków i zatok autobusowych (m.in. w ul. L. Kondratowicza, ul. Jana Kazimierza) oraz pętli autobusowych (Stara Miłosna, rejon oś. Derby) oraz modernizacją I linii metra (informacja dotykowa na stacjach A7, A13 i A17, budowa dwóch dźwigów osobowych na stacji A4 Stokłosy, dodatkowe bramki na stacjach A1-A23, tablice tyflograficzne na stacjach A1-A23).

Dziesięć inwestycji tramwajowych

Na ten rok tramwajarze zaplanowali dużo remontów torowych. Będą to:

– Remont torów tramwajowych na pętli tramwajowej "Nowe Bemowo", przebudowa platform przystankowych (wyłączenie trasy 14 marca – 29 kwietnia)
– Modernizacja torów tramwajowych, trakcji elektrycznej, przystanków w ul. gen. W. Andersa odc. ul. Stawki - wjazd do wentylatorni metra Ratusz – Arsenał (11 kwietnia – 1 lipca)
– Remont torów tramwajowych w ul. Połczyńskiej na odcinku Powstańców Śląskich - Pętla Cm. Wolski - tory na przejazdach, przejściach dla pieszych oraz przy peronach przystankowych oraz modernizacja torów tramwajowych na skrzyżowaniu ul. Połczyńskiej i ul. Powstańców Śląskich (11 kwietnia - 22 maja).
– Modernizacja torów tramwajowych w al. Solidarności na odcinku ul. Jagiellońska – ul. Targowa, przebudowa sieci trakcyjnej i kabli trakcyjnych, przebudowa peronów przystankowych, przebudowa układu drogowego wraz z budową ścieżek rowerowych (wyłączenie ruchu tramwajowego w al. Solidarności na odcinku od ul. Jagiellońskiej do ul. Targowej planowane 30 kwietnia – 1 lipca; na odcinku od al. Jana Pawła II do ul. Targowej w terminie 4 czerwca - 1 lipca).
– Modernizacja torów tramwajowych w al. Jana Pawła II na odcinku ul. Elektoralna – Rondo ONZ, przebudowa przystanków wraz z przebudową układu drogowego i z budową dróg rowerowych, przebudowa infrastruktury elektroenergetycznej, oświetleniowej, sygnalizacji świetlnej, telekomunikacyjnej, trakcyjnej (2 lipca – 2 września)
– Modernizacja torów tramwajowych na skrzyżowaniu al. Krakowskiej i ul. F. Hynka oraz na pętli tramwajowej P+R al. Krakowska (tory na przejazdach ronda, w przejściach dla pieszych oraz przy peronach przystankowych), trakcji elektrycznej, przystanków (2 lipca – 31 lipca).
– Budowa trasy tramwajowej na Tarchomin - etap II (wyłączenie ruchu tramwajowego na pętli tramwajowej „Tarchomin Kościelny” 1 – 14 sierpnia).
– Remont torów tramwajowych, trakcji elektrycznej, przystanków w ul. S. Starzyńskiego na odcinku Rondo Żaba - Rondo S. Starzyńskiego (1 sierpnia – 14 października)
– Modernizacja torów tramwajowych w węźle rozjazdowym na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i pl. S. Starynkiewicza (1 sierpnia – 2 września).
– Remont torów tramwajowych na pętli na pl. S. Starynkiewicza (1 października – 27 listopada).

ZMID ma plany na pół miliarda

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych w tym roku odda do ruchu al. Dzieci Polskich, łączącą Wawer i Wesołą, oraz K. Szpotańskiego oraz tunel pod torami kolejowymi w Wawrze, nowe skrzyżowanie ulicy Chełmżyńskiej i Strażackiej, piesi będą mogli przechodzić przejściem podziemnym pod ul. Cyrulików. Rozkręci się budowa Trasy Świętokrzyskiej, rozpocznie się przebudowa ulic Marsa i Żołnierskiej. W sumie wartość 22 inwestycji sięgnie 505 mln zł.

Wśród najważniejszych tegorocznych zadań jest budowa tunelu w Międzylesiu. Inwestycja obejmuje w sumie budowę trzech tuneli (dwóch przejść podziemnych i tunelu drogowego) oraz przebudowę ul. Żegańskiej i Zwoleńskiej na długości ok. 830 m. Przywrócenie ruchu na wschodniej jezdni ulic K. Szpotańskiego i Patriotów nastąpi w lipcu. W czerwcu ma zostać otwarta ul. Żegańska od ul. M. Pożaryskiego do Dworcowej, w sierpniu odcinek od ul. Dworcowej do Patriotów. Otwarcie tunelu pod linią kolejową planowane jest w listopadzie.

Kolejnym ważnym odcinkiem jest Trasa Świętokrzyska od Dworca Wschodniego do ul. Zabranieckiej, odcinek trasy o długości ok. 1300 m łączący Pragę-Północ z Targówkiem Fabrycznym. Największym zadaniem w 2016 r. jest wykonanie trzech tuneli w nasypach kolejowych, którymi trasa przebiegać będzie pomiędzy ul. Kawęczyńską a Zabraniecką. Termin zakończenia prac to wrzesień 2017 r.

Poza tym już w marcu prawdopodobnie zostanie podpisana umowa z wykonawcą przebudowy ul. Marsa i Żołnierskiej, która potrwa 26 miesięcy. Tyle samo potrwa budząca duże emocje przebudowa ul. Marynarskiej w zagłębiu biurowym na Służewcu. Tam trwa postępowanie przetargowe.

ZDM frezuje

W tym roku na remonty i inwestycje Zarząd Dróg Miejskich przeznaczy 266 mln zł. Wizytówką ZDM są weekendowe frezowania, czyli remonty nawierzchni ulic w ciągu 54 godzin. W 2016 r. zaplanowano remonty 25 ulic o łącznej długości ok. 30 km. Lista może ulegać jeszcze niewielkim zmianom – ZDM analizuje technologię prac na każdej z ulic, co może mieć wpływ na koszt i zakres prac. Nową, równą nawierzchnię mają zyskać, m.in.: Marywilska, Z. Krasińskiego, Cyrulików, Rembielińska, al. Zjednoczenia.

Na remonty chodników przewidziano 4 mln zł, remont zatok przystanków autobusowych 1 mln zł, na usuwanie barier architektonicznych 1 mln zł. Chodniki będą też remontowane przy budowie dróg dla rowerów. ZDM zmodernizuje nawierzchnię chodników np. na ul. Bartniczej, Bysławskiej, Izbickiej, Łabiszyńskiej, J. Meissnera.

Kontynuowany będzie remont wykończeniowy Mostu Łazienkowskiego, rozpocznie się budowa kładek rowerowych pod i przy Moście Łazienkowskim (zadanie dwuletnie 2016-2017).

Planowana jest przebudowa sygnalizacji na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskie – Emilii Plater z wytyczeniem przejść dla pieszych. Obecnie opracowywany jest projekt.

ZDM realizuje po raz pierwszy projekty w ramach budżetu partycypacyjnego. W 2016 r. jest to 57 projektów na łączną kwotę 10,7 mln zł. Za tę kwotę ZDM wybuduje nowe drogi dla rowerów, wyremontuje chodniki, utworzy parkingi czy doświetli przejścia dla pieszych.

Wodociągi i energetycy też remontują

Wodociągowcy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji dokończą rozpoczętą w ubiegłym roku przebudowę magistrali wodociągowej w ul. Wawelskiej (pomiędzy ul. Wielkopolski a al. Niepodległości). Większość robót będzie prowadzona poza jezdnią, jednak w jednym z etapów będzie wymagane zajęcie pasa do skrętu w lewo z al. Niepodległości w ul. Wawelską (na wysokości GUS). Innym remontem MPWiK będzie przebudowa magistrali wodociągowej w ul. Marszałkowskiej (odc. Widok – Al. Jerozolimskie). Te prace prowadzone będą w samym sercu miasta i będą wiązały się ze zwężeniem Al. Jerozolimskich, dlatego planowane są na wakacje i koordynowane są z pracami TW przy pl. S. Starynkiewicza.

Veolia Energia Warszawa S.A. zaplanowała na ten rok m.in. przebudowę magistrali sieci ciepłowniczej przy ul. S. Banacha. Roboty będą prowadzone wykopem otwartym, w uzgodnieniu z TW w kwestii planowanej budowy trasy tramwajowej Dw. Zachodni – Wilanów. Z TW ciepłownicy uzgodnili także przebudowę sieci pod al. Krakowską na wysokości ul. P. Lipowczana oraz Lechickiej. Część tych prac zostanie wykonana w czasie wyłączenia ruchu tramwajów w al. Krakowskiej w okresie letnim.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dworzec Stalowa Wola Rozwadów przeszedł metamorfozę [zdjęcia]

Przestrzeń

Dworzec Stalowa Wola Rozwadów przeszedł metamorfozę [zdjęcia]

Redakcja/inf. pras. 09 września 2023

Japonia otwiera po 75 latach nowy system tramwajowy

Komunikacja

Japonia otwiera po 75 latach nowy system tramwajowy

Przemysław Farsewicz 09 września 2023

Zobacz również:

Świnoujście: 800 tys. pojazdów w tunelu przez dwa miesiące

Przestrzeń

Świnoujście: 800 tys. pojazdów w tunelu przez dwa miesiące

Elżbieta Pałys 03 września 2023

Świnoujście. Otwarcie tunelu w drugiej połowie czerwca

Przestrzeń

Warszawa Zachodnia. Prace fundamentowe na ostatniej prostej

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Dworzec Stalowa Wola Rozwadów przeszedł metamorfozę [zdjęcia]

Przestrzeń

Dworzec Stalowa Wola Rozwadów przeszedł metamorfozę [zdjęcia]

Redakcja/inf. pras. 09 września 2023

Japonia otwiera po 75 latach nowy system tramwajowy

Komunikacja

Japonia otwiera po 75 latach nowy system tramwajowy

Przemysław Farsewicz 09 września 2023

Zobacz również:

Świnoujście: 800 tys. pojazdów w tunelu przez dwa miesiące

Przestrzeń

Świnoujście: 800 tys. pojazdów w tunelu przez dwa miesiące

Elżbieta Pałys 03 września 2023

Świnoujście. Otwarcie tunelu w drugiej połowie czerwca

Przestrzeń

Warszawa Zachodnia. Prace fundamentowe na ostatniej prostej

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5