Partnerzy serwisu:
Mobilność

Warszawa: Informacja o zajętych miejscach parkingowych receptą na korki?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-02-22 11:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Informacja o zajętych miejscach parkingowych receptą na korki?
fot. Martyn Janduła
Drogowcy są zadowoleni z pilotażowego systemu wskazującego zajętość miejsc parkingowych, dlatego chcieliby objąć nim całą strefę płatnego parkowania. – Szacuje się, że 20-30% ruchu w centrach miast jest związana z poszukiwaniem miejsc parkingowych – podkreśla Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Jesienią zeszłego roku ZDM w Warszawie rozpoczął testy systemu informacji parkingowej. Objął on dwie lokalizacje – parkingi przy Dworcu Centralnym od strony Emilii Plater oraz plac Konstytucji. Sprawdzane były dwa różne rozwiązania. Pierwsze wykorzystywało bezprzewodowe czujniki montowane bezpośrednio w nawierzchni miejsc parkingowych, drugie natomiast kamery wideo zainstalowane na jednej z latarń. System, dzięki specjalnej aplikacji SmartParking Warszawa, dostarczał kierowcom informacji o zajętości miejsc.

ZDM jest zadowolony z efektów systemu. – Ten pilotaż, przy różnych warunkach atmosferycznych, nie schodził poniżej 98% skuteczności. To więcej niż zakładaliśmy. Z aplikacji korzystało ponad tysiąc kierowców. Bardzo dużo pozytywnych opinii od użytkowników słyszeliśmy – podkreśla Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Dlatego też drogowcy chcieliby rozszerzyć system. – Chcielibyśmy w ramach projektu wirtualna Warszawa strefę płatnego parkowania tym systemem objąć. Liczymy, że przy wsparciu środków unijnych uda się taki duży projekt zrealizować. Takie systemy dotyczą pojedynczych miejsc i ulic, ale żadne miasto nie ma objętej nim całej strefy – mówi Puchalski. – Po naszym pilotażu widać, że jest to możliwe, tylko trzeba trochę czasu. Wstępnie szacujemy, że wdrożenie takiego projektu zajęłoby 20 miesięcy – dodaje dyrektor.

Rozszerzony system mógłby mieć przełożenie na płynność ruchu w śródmieściu. – Szacuje się, że 20-30% ruchu w centrach miast jest związana z poszukiwaniem miejsc parkingowych – podkreśla Puchalski.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kraków ogranicza ruch samochodowy w centrum

Przestrzeń

Kraków ogranicza ruch samochodowy w centrum

Agnieszka Serbeńska 25 stycznia 2017

Energa buduje pierwszy na Pomorzu inteligentny parking

Komunikacja

Energa buduje pierwszy na Pomorzu inteligentny parking

jd/inf. pras. 19 stycznia 2017

Opole. Za parking się nie płaci, ale miasto nie traci

Przestrzeń

Opole. Za parking się nie płaci, ale miasto nie traci

Jakub Dybalski 04 stycznia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5