Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Ile zieleni na pl. Bankowym? Jest koncepcja do konsultacji

Dalej Wstecz
Data publikacji:
24-11-2023
Ostatnia modyfikacja:
24-11-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

Drzewa, skwer, fontanna, uporządkowane zespoły przystanków komunikacji miejskiej – znamy wstępną koncepcję zmian proponowanych na placu Bankowym w Warszawie. Ma być bardziej zielony i przyjazny dla pieszych, pasażerów i rowerzystów.

– Więcej zieleni na placu Bankowym! – tego chcą mieszkanki i mieszkańcy Warszawy w setkach ankiet, które zebraliśmy. Potwierdzili to też uczestnicy warsztatów, którzy przybyli licznie na wszystkie spotkania. Większość narzeka, że plac jest zdominowany przez asfalt i samochody. Policzyliśmy, że powierzchnia utwardzona zajmuje tu aż 96 proc. obszaru placu. Należy tu usunąć różne bariery i przeszkody trudne do pokonania dla osób o ograniczonej mobilności czy dla rodziców z wózkami dziecięcymi – mówi Maciej Mycielski z pracowni MAU Architecture & Urbanism, która prowadziła warsztaty projektowe na zlecenie miasta Warszawy.

Teraz zieleń zajmuje zaledwie 4 proc. powierzchni placu Bankowego, który jest zalany głównie asfaltem i pokryty betonem. Po wprowadzeniu proponowanych zmian, drzewa, krzewy i kwiaty zajmowałyby około jedną czwartą jego przestrzeni, czyli ponad pięć razy więcej niż dziś.

Nowe Centrum Warszawy i trzy place

Plac Bankowy to jeden z kluczowych elementów Nowego Centrum Warszawy. W ramach tego projektu ulice i place w sercu miasta są przebudowywane na bardziej przyjazne i wygodne dla wszystkich użytkowników. Stają się bezpieczniejsze, zapewniają wygodne dojścia i dojazdy komunikacją zbiorową, mają udogodnienia dla pieszych, przybywa też zieleni i dróg dla rowerów. Taka pozytywna zmiana nastąpiła na przebudowanej właśnie ulicy Marszałkowskiej po jej zachodniej stronie, gdzie od Królewskiej do placu Bankowego powstała droga dla rowerów i wprowadzono drzewa, krzewy i byliny. A to dopiero początek serii zielonych zmian na placu Bankowym i w całym Nowym Centrum Warszawy.

– Cały proces i warsztaty projektowe dotyczą tak naprawdę konstelacji trzech ważnych placów w centrum Warszawy. Mamy już wypracowaną na warsztatach koncepcję nowego zagospodarowania placu Teatralnego. Teraz pracujemy nad odnową Bankowego. A już na początku grudnia zaczynamy warsztaty projektowe na temat placu Żelaznej Bramy. Musimy bowiem pamiętać, że zmiana na jednym z tych placów wpływa na funkcjonowanie pozostałych – przypomina Wojciech Wagner, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

W projektowaniu zmian na placu Bankowego trzeba brać pod uwagę trzy ważne aspekty: konserwatorski (zabytkowa, klasycystyczna zabudowa po zachodniej stronie zaprojektowana przez Antoniego Corazziego w latach 20. i 30. XIX wieku); komunikacyjny (ważny punkt przesiadkowy i transportowy) i zieleni (adaptacja do zmian klimatu). Należy też pamiętać o kluczowych powiązaniach z placami w sąsiedztwie oraz innymi rejonami Śródmieścia.

Trójkątny skwer, deptak, miejsce spotkań

Plac Bankowy został wytyczony w czasach Królestwa Kongresowego. Miał wtedy kształt trójkąta. Jego przestrzeń zajmowała zieleń. Początkowo był tam tylko trawnik, później skwer z drzewami. Stanęła też fontanna w południowej części placu. Została przeniesiona i dziś zdobi skwer przed kinem Muranów. Architekci i urbaniści z pracowni MAU swoją roboczą koncepcją na nowy plac Bankowy w pewnym stopniu nawiązują do jego przedwojennego urządzenia. Zamiast parkingu przy pomniku Juliusza Słowackiego proponują skwer z nowym elementem wodnym, bardzo oczekiwanym przez mieszkańców. Po zachodniej stronie placu – wzdłuż elewacji monumentalnych gmachów autorstwa Corazziego – aż do Elektoralnej, gdzie na rogu stoi siedziba dawnego Banku Polskiego i Giełdy – prowadziłby deptak tylko dla pieszych. Dziś w gmachu dawnego pałacu Komisji Rządowej Przychodu i Skarbu siedzibę ma m.in. prezydent m.st. Warszawy. W tej części placu nie byłoby samochodów. Skwer miałby kształt trójkąta, architekci sugerują, że można byłoby urządzić tu miejsce spotkań podobne to tego na skwerze przy metrze Ratusz-Arsenał.

Gdzie przystanki?

Punkt przesiadek do stacji metra Ratusz Arsenał zapewnia zespół przystanków po północnej stronie skrzyżowania z Al. Solidarności. Nowe zgrupowanie przystanków tramwajowych i autobusowych w rejonie wlotu ulicy Senatorskiej na plac Bankowy zapewni lepszą obsługę obszaru na południe od placu. Jeden z wariantów koncepcji przewiduje wydzielony pas dla autobusów, które jeżdżą od placu Teatralnego. – Będziemy jeszcze weryfikować czy takie rozwiązanie miałoby funkcjonować docelowo czy tylko czasowo – mówi Wojciech Wagner, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Pod uwagę brana jest także przebudowa torowiska tramwajowego i takie jego odsunięcie od pałacu Błękitnego, żeby zmieścić przy nim drogę dla rowerów. Zmiana ta daje szansę na poprawę warunków dla pieszych i rowerzystów po wschodniej stronie placu. Nowe drogi dla rowerzystów są planowane po obu stronach placu Bankowego. Ogród Saski stałby się łatwiej dostępny dla wszystkich.

A co z pomnikami?

Mieszkańcy na warsztatach sugerowali znalezienie lepszego miejsca dla pomnika prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Architekci z MAU proponują nową lokalizację pomnika – na osi obecnego ratusza przed główną bramą lub wewnątrz dziedzińca. Sugerują też nieznaczne przesunięcie pomnika Juliusza Słowackiego na główną oś gmachu dawnego pałacu Ministra Skarbu.

– Wiemy, jakie zmiany chcemy wprowadzić na placu Bankowym. Roboczą koncepcję wypracowaliśmy na warsztatach projektowych wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy. Teraz będziemy dopracowywać szczegóły i całość uzgadniać z urzędami, w tym z konserwatorami zabytków, którzy także aktywnie biorą udział w naszej wspólnej pracy. W efekcie powstanie koncepcja nowego zagospodarowania placu, która pozwoli na sporządzenie projektu potrzebnego do wprowadzenia zmian – zapowiada Wojciech Wagner, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Teraz czas na plac Żelaznej Bramy

W czerwcu 2023 roku odbyły się warsztaty projektowe dla placu Teatralnego. Teraz czas na kolejny etap zmian w ramach NCW i warsztaty projektowe dla placu Żelaznej Bramy.

Jak na nowo zagospodarować plac Żelaznej Bramy w taki sposób, aby przestrzeń przed pałacem Lubomirskich na Osi Saskiej była lepiej powiązana z Ogrodem Saskim? I co na to mieszkanki i mieszkańcy? Warsztaty rozpoczną się w sobotę, 2 grudnia, spacerem architektonicznym na placu Żelaznej Bramy.

Konsultacje trwają do 13 grudnia 2023 r. Nie obowiązują żadne zapisy. Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny.

Żeby wziąć udział w spotkaniach, warsztatach i dyskusjach można:
 • do 28 listopada wypełnić ankietę online na stronie konsultacje.um.warszawa.pl
 • przyjść na spacer architektoniczny 2 grudnia (sobota) o godz. 11:00 – zbiórka przy pomniku Tadeusza Kościuszki
 • pracować z ekspertami na sesjach warsztatowych w Widok Towers (Aleje Jerozolimskie 44):
  • 4 grudnia (poniedziałek) godz. 17:00-20:30;
  • 7 grudnia (czwartek) godz. 17:00-20:30;
  • 13 grudnia (środa) godz. 17:00-20:00 – prezentacja wypracowanej koncepcji;
 • odwiedzić punkt konsultacyjny 5 grudnia (wtorek) między w godz. 16:00-18:00 w Widok Towers.

W trakcie warsztatów 4 i 7 grudnia dla dzieci przygotowane będą zajęcia plastyczno-architektoniczne. Zapewniona dobra zabawa i opieka.

Więcej informacji: konsultacje.um.warszawa.pl
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Tramwaje Warszawskie zazieleniły przystanki na Grochowskiej

Przestrzeń

Tramwaje Warszawskie zazieleniły przystanki na Grochowskiej

inf. pras. UM Warszawa 24 listopada 2023

Warszawa: Zmiany przy pl. Powstańców Warszawy. Mazowiecka dwukierunkowa

Przestrzeń

Warszawa: Ruszają konsultacje i warsztaty ws. pl. Żelaznej Bramy

Przestrzeń

Szczecin: Wykonawca chce więcej czasu na al. Wojska Polskiego i pl. Zwycięstwa

Przestrzeń

Warszawa. Jaki plac Bankowy?

Przestrzeń

Warszawa. Jaki plac Bankowy?

inf. pras. UM Warszawa 23 października 2023

Zobacz również:

Tramwaje Warszawskie zazieleniły przystanki na Grochowskiej

Przestrzeń

Tramwaje Warszawskie zazieleniły przystanki na Grochowskiej

inf. pras. UM Warszawa 24 listopada 2023

Warszawa: Zmiany przy pl. Powstańców Warszawy. Mazowiecka dwukierunkowa

Przestrzeń

Warszawa: Ruszają konsultacje i warsztaty ws. pl. Żelaznej Bramy

Przestrzeń

Szczecin: Wykonawca chce więcej czasu na al. Wojska Polskiego i pl. Zwycięstwa

Przestrzeń

Warszawa. Jaki plac Bankowy?

Przestrzeń

Warszawa. Jaki plac Bankowy?

inf. pras. UM Warszawa 23 października 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5