Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

W Warszawie na byłej działce PKP powstanie najwyższy wieżowiec w Unii

Dalej Wstecz
Data publikacji:
11-01-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
W Warszawie na byłej działce PKP powstanie najwyższy wieżowiec w Unii
mat. prasoweWizualizacja wieżowca Varso. Działka z parkingami nie jest objęta inwestycją
HB Reavis, który nabył kilka lat temu działkę od PKP SA u zbiegu Chmielnej i al. Jana Pawła II, zaprezentował właśnie makietę i projekt 310-metrowego wieżowca Varso, jaki ma w tym miejscu powstać. Będzie to najwyższy budynek w Polsce, jak i krajach Unii Europejskiej.

W 2011 r. HB Reavis kupił od PKP SA działkę u zbiegu Chmielnej i al. Jana Pawła. Łączna wartość transakcji wyniosła 171 mln zł. Pierwotnie plany zakładały możliwość realizacji 130-metrowego wieżowca, ale ostatecznie okazało się, że będzie mógł powstać większy obiekt.

Właściciel działki zaprezentował właśnie projekt 310-metrowego wieżowca o nazwie Varso, przygotowany przez biuro Foster&Partners. Dla porównania wysokość Pałacu Kultury i Nauki z iglicą wynosi 237 m. Będzie to nie tylko najwyższy budynek w Polsce, ale i krajach Unii Europejskiej – o niecały metr wyprzedzi londyński The Shard. Na kontynencie wyższe będą tylko trzy budynki w Moskwie.

O wysokości dworca przesądza iglica, sama bryła budynku będzie miała ok. 230 metrów wysokości. Tam też przewidziano taras widokowy. Dla porównania w Pałacu Kultury zlokalizowany jest on na 30. Piętrze na wysokości 114 metrów.

Obok wieżowca powstaną dwie mniejsze wieże – 80- i 90-metrowe bryły, które projektuje pracownia HRA Hermanowicz Rewski. W sumie wszystkie budynki, jak podaje Gazeta Stołeczna, mają oferować 140 tys. m kw. powierzchni biurowej. Pierwszy, 80-metrowy wieżowiec zostanie wzniesiony w 2018 r., a realizacja całości zakończy się w 2020 r. Całość pochłonie ok. pół miliarda euro.

Jak pisaliśmy w lipcu zeszłego roku, PKP SA pod nowym zarządem zawiesiły szereg projektów developerskich. Jeden z nich o nazwie Centralna Park miał obejmować działkę nad linią średnicową u zbiegu Al. Jerozolimskich i al. Jana Pawła II, czyli sąsiadującą z terenem, na którym powstanie Varso (na wizualizacji nowego wieżowca – tak, jak obecnie – przestrzeń ze sporym parkingiem). Również w tym miejscu przewidywano możliwość realizacji jednego z wyższych w stolicy wieżowców o wysokości 220 metrów. 

HB Reavis współpracował już z PKP SA przy innych projektach. W grudniu 2015 r. otwarto nowy budynek dworca Warszawa Zachodnia od strony Alej Jerozolimskich w ramach kompleksu West Station. Obiekt był jednak wielokrotnie krytykowany z uwagi na swoje niewielkie rozmiary. W październiku 2016 r. zakończyła się natomiast budowa pierwszego z dwóch biurowców w ramach wspomnianego kompleksu. Swoje siedziby przeniosły tam podmioty grupy PKP – SA, Intercity i Informatyka.

Więcej wizualizacji i informacji tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5