Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa Gdańska: Peron 5 się opóźnia, bo… PLK chce go wydłużyć

Dalej Wstecz
Data publikacji:
10-10-2023
Ostatnia modyfikacja:
09-10-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Do końca września miał być gotowy nowy peron nr 5 (de facto czwarty), zlokalizowany po północnej stronie stacji Warszawa Gdańska. Terminu nie udało się dotrzymać, gdyż PKP PLK w trakcie prac postanowiły go… wydłużyć. Nowy, dłuższy peron nie osiągnie jednak jeszcze docelowej długości – obiekt zostanie ponownie wydłużony w trakcie planowanej budowy drugiego tunelu pod stacją.

Na początku sierpnia PKP PLK podpisały umowę z Trakcją – spółką z grupy kapitałowej PKP PLK – na budowę dodatkowego peron nr 5 (to de facto czwarty peron, gdyż na stacji nie ma peronu nr 1), zaplanowanego po północnej stronie stacji, od strony ul. Indrzejczyka. Zarządca infrastruktury kolejowej zapowiadał, że peron o długości min. 200 m i szerokości pięciu metrów będzie gotowy do końca września.

Prace jednak wciąż trwają. – Zwiększony został zakres prac w pierwszym etapie. Nowy peron będzie dłuższy niż zakładano w sierpniu po rozpoczęciu prac. Stwierdzono, że już w pierwszym etapie inwestycji, można wybudować 250-metrową konstrukcję, a nie jak wcześniej zakładano 200-metrową. 250-metrowy peron to korzystniejsze planowanie postojów na stacji, w tym zatrzymywanie się dłuższych pociągów dalekobieżnych. – wyjaśnia Karol Jakubowski, rzecznik prasowy PKP PLK. Jak wylicza, na peronie znajdą się wiaty, zaplanowano cztery dojścia.

Nowy termin to druga połowa października. – Gotowa jest już konstrukcja peronu, na całej długości zostały ułożone płyty krawędziowe – wylicza Jakubowski.

Długość 250 m nie jest jednak docelowa. Niedawno PKP PLK ogłosiły przetarg na projekt i budowę drugiego, zachodniego przejścia pod torami, które ma rozładować ruch na stacji Warszawa Gdańska. Peron zostanie wydłużony do 300 m – z połączeniem z kładką do ul. Felińskiego oraz nowym tunelem. Dodatkowo dwie nowe wiaty zostaną rozebrane, w zamian powstanie dłuższe zadaszenie sektorowe.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5