Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa. Znów przetarg na pomiar prędkości na moście Poniatowskiego

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-11-05 11:01
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Znów przetarg na pomiar prędkości na moście Poniatowskiego
fot.
Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie rozpisał drugi przetarg na dostawę i montaż systemu odcinkowego pomiaru prędkości na moście Poniatowskiego. W pierwszym nie wpłynęła żadna oferta. Teraz udany przetarg ma się zakończyć montażem urządzeń do końca sierpnia przyszłego roku.

ZDM podzielił zamówienie na cztery części – dla każdego odcinka mostu, na którym urządzenie będą pilnowały ruchu. Chodzi o odcinek wiaduktu po lewobrzeżnej stronie od pierwszej wieżycy, do zjazdu na Wisłostradę (1.), potem odcinek mostu w stronę Pragi do zjazdu na Wał Miedzeszyński (2.), ten sam odcinek, tylko w drugą stronę (3.) i wreszcie fragment w stronę Centrum od wjazdu z Wisłostrady do ostatniej wieżycy w tamtym kierunku (4.).

Prawo obliguje ZDM do przeprowadzenia przetargu, choć w istocie w Polsce jest tylko jedna firma, która może dostarczyć certyfikowane urządzenia. Między pierwszym przetargiem, a obecnym ZDM przeprowadził dialog techniczny, by lepiej przygotować ofertę, bo zamówienie jest nietypowe. To jedyny w Polsce OPP zamontowany na moście. Co więcej, OPP zwykle są przystosowane do mierzenia średniej prędkości na dłuższych odcinkach, nawet 10–kilometrowych.

Warszawa urządzenia kupuje, ale nie będzie uch używać, bo zgodnie z prawem, nie może. Zostaną udostępnione Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, która w ramach systemu CANARD nadzoruje automatyczne urządzenia kontrolujące ruch. Kilka lat temu prawo do korzystania z nich zabrano samorządom i przekazano instytucji rządowej. Przypadek mostu Poniatowskiego jest jednak na tyle pilny, a przekraczanie prędkości tak nagminne, że stolica jest gotowa sama kupić OPP, choć to GIDT powinien zamontować urządzenia w niebezpiecznym miejscu na wniosek samorządu.

Urządzenia, które Warszawa chce zamontować na moście, mają mierzyć średnią prędkość pojazdów w przedziale 30 – 220 km/h i rejestrować jej przekroczenia. Mają działać nieprzerwanie, 24 godziny na dobę, w każdych warunkach pogodowych, w zakresie temperatur od -15 do +50 stopni. Urządzenie musi być gotowe na określanie różnych dopuszczalnych prędkości dla różnych rodzajów pojazdów (motocykle, samochody osobowe i ciężarowe) i o różnych porach doby.

Na oferty czekają w ZDM–ie do 10 grudnia. O wyniku zdecyduje cena (60 proc.), gwarancja (30 proc.), a także zadeklarowanie cotygodniowych raportów z zawansowania prac jeśli chodzi o montaż urządzeń (10 proc.). Ostateczny termin ich montażu i uruchomienia określono na 31 sierpnia 2020 r.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rafał Weber: Wyższe mandaty? Tak. Pierwszeństwo pieszych? Nie.

Komunikacja

Rafał Weber: Wyższe mandaty? Tak. Pierwszeństwo pieszych? Nie.

Jakub Dybalski 23 października 2019

NIK: W Polsce radary ustawia się tak, by… nie łapały piratów

Komunikacja

NIK: W Polsce radary ustawia się tak, by… nie łapały piratów

Jakub Dybalski 12 października 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5