Partnerzy serwisu:
Mobilność

Warszawa dla klimatu. Trzaskowski zapowiada kilka nowych buspasów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
30-10-2019
Ostatnia modyfikacja:
29-01-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport-Publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Warszawa dla klimatu. Trzaskowski zapowiada kilka nowych buspasów
fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org
Prezydent Rafał Trzaskowski przedstawił dziś szeroki pakiet rozwiązań dla walki o czyste powietrze. – Nie da się załatwić walki o czyste powietrze wyłącznie zmianami niekontrowersyjnymi, a tylko np. rozbudową komunikacji szynowej – wskazuje prezydent. Działania obejmują m.in. wytyczenie nowych buspasów czy strefę czystego transportu.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że klimat się zmienia. W Warszawie duży udział w zanieczyszczeniu powietrza ma transport. W stolicy zarejestrowane jest 1,5 mln samochodów. To 859 zarejestrowanych pojazdów na 1000 mieszkańców – to znacznie więcej niż w jakiejkolwiek stolicy UE – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Do tego, jak wymienia, codziennie granice stolicy przekracza pół miliona aut. – Nie da się załatwić walki o czyste powietrze wyłącznie zmianami niekontrowersyjnymi, jak zakup niskoemisyjnych autobusów czy inwestowania w transport szynowy. Musimy podjąć znacznie bardziej ambitne działania – wskazuje prezydent. Podkreśla przy tym, że wymaga to konsultacji z mieszkańcami.

Działania obejmują m.in. podwyższenie opłat za parkowanie, powiększenie strefy parkowania, podwyższenie kar. – Chodzi o to, by mniej aut wjeżdżało do śródmieścia i by wjeżdżali tylko ci, co muszą wjeżdżać. Teraz zdarza się, że niektórzy parkują samochód na kilka dni, a jednocześnie kary za niepłacenie za parkowanie są bardzo niskie. Są czterokrotnie niższe niż za jazdę bez biletu i nie spełniają swojego zadania – mówi Trzaskowski.

Pomysły są jednak dalej idące. – Chciałbym rozpocząć dyskusję o strefie dostępnej tylko dla pojazdów bezemisyjnych. To dyskujsa kontrowersyjna, wymaga czasu – mówi Trzaskowski. W kontekście strefy czystego transportu wymienia rejon starówki czy Trakt Królewski. Pierwszym krokiem są autobusy bezemisyjne, które mają jeździć po Krakowskim Przedmieściu.

Niewykluczone są też przeobrażenia przestrzeni. – W przyszłym tygodniu przedstawimy wizje nowego centrum. Chcemy rozmawiać o tym, jak mają wyglądać ulice w Warszawie: żeby były bardziej zielone, by betonu było mniej. Pokażemy wizję Marszałkowskiej – dodaje.

Trzaskowski zapowiada też dyskusję o tym, jakie autobusy i ciężarówki mogą wjeżdżać do centrum. – W I kwartale 2020 r. zlikwidujemy parking autobusowy pod Pałacem Kultury – mówi Trzaskowski.

Wprowadzane mają być działania na rzecz uprzywilejowania transportu. – W 2020 r. wprowadzimy kolejne buspasy – deklaruje prezydent. Zaprezentowana lista obejmuje Bitwy Warszawskiej 1920 r. w obu kierunkach, Radzymińską w kierunku północnym od Trockiej do Łodygowej, Puławską w obu kierunkach na odcinku od al. Wilanowskiej do Doliny Służewieckiej, Połczyńską – Wolską od Powstańców Śląskich do al. Prymasa Tysiąclecia i Kasprzaka od al. Prymasa Tysiąclecia do Płockiej (jako rozwiązanie stałe). – Po oddaniu kolejnego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy będziemy rozmawiać o kolejnych odcinkach – mówi Rafał Trzaskowski. W tym kontekście wymieniana jest al. Sikorskiego w kierunku północnym od ul. Św. Bonifacego do Sobieskiego.

Zapowiedziany jest też rozwój parkingów przesiadkowych. Następne mają powstać na Jeziorkach i Żeraniu.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Ile kosztują wypadki na drogach? Jest nowy raport

Przestrzeń

Ile kosztują wypadki na drogach? Jest nowy raport

inf. pras./red. 16 czerwca 2022

„Mniej bandytów drogowych”. Wyższe mandaty działają

Prawo & Finanse

Alkotesty w transporcie publicznym – petycja RBF

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Ile kosztują wypadki na drogach? Jest nowy raport

Przestrzeń

Ile kosztują wypadki na drogach? Jest nowy raport

inf. pras./red. 16 czerwca 2022

„Mniej bandytów drogowych”. Wyższe mandaty działają

Prawo & Finanse

Alkotesty w transporcie publicznym – petycja RBF

Prawo & Finanse

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5