Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Warszawa: Brakuje autobusów zastępczych za tramwaje

Dalej Wstecz
Autor:

Paweł Rydzyński

Data publikacji:
2015-03-02 10:21
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport-Publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Brakuje autobusów zastępczych za tramwaje
Fot. ZTM Warszawa
W sobotę rozpoczyna się przebudowa ul. Wołoskiej w Warszawie, która wymusza wyłączenie ruchu tramwajowego. Uruchomienie zastępczej komunikacji autobusowej wymusiło z kolei likwidację dwóch linii autobusowych w innej części miasta.

Do końca czerwca tramwaje nie będą kursowały od skrzyżowania ul. Wołoskiej i Woronicza do pętli Kielecka. W zamian za tramwaje, uruchomione zostaną dwie linie autobusowe: Z-1 pojedzie od Metra Pole Mokotowskie, ul. Wołoską i dalej al. Wilanowską do pętli Metro Wilanowska. Zostanie też uruchomiona linia szczytowa Z-2, która będzie miała za zadanie dowozić pracowników kompleksu biurowego na Służewcu do i z Metra Wilanowska. Linia będzie kursować jednokierunkowo: w porannym szczycie będzie zabierać pasażerów tylko w kierunku Służewca, a po południu – tylko w kierunku stacji Metro Wilanowska.

Zyska Służewiec, straci część prawobrzeżna

Jak ZTM Warszawa podał w komunikacie, uruchomienie linii zastępczych, które obsłużą Wołoską, wymusi wprowadzenie pewnych zmian w innych rejonach Warszawy. – Autobusy, które były przeznaczone do ich uruchomienia, zasiliły linie autobusowe kursujące na trasach objazdowych po zamknięciu mostu Łazienkowskiego. W związku z tym, autobusy obsługujące linie Z-1 i Z-2 będą pochodziły m.in. z linii 460 i E-4, które zostaną zlikwidowane – czytamy w komunikacie ZTM.

Poranek 27 lutego był ostatnim, podczas którego kursowały linie 460 i E-4. Ta pierwsza zapewniała połączenie pomiędzy dzielnicą Praga-Północ (pętla „Zajezdnia Stalowa”) i Metrem Ratusz Arsenał. Ta druga kursowała pomiędzy Tarchominem i Metrem Młociny. Obie jeździły jednokierunkowo, tylko w porannym szczycie.

Igor Krajnow, rzecznik ZTM Warszawa, mówi w rozmowie z portalem „Transport Publiczny”, że nie ma w planie ponownego uruchomienia tych linii, nawet w momencie gdy zostanie „odzyskany” tabor autobusowy z linii, które zostaną zlikwidowane po uruchomieniu II linii metra. – Po uruchomieniu centralnego odcinka II linii metra wszystkie odzyskane autobusy zostaną skierowane do zasilenia ciągów komunikacyjnych pozbawionych dostępu do komunikacji szynowej [np. ul. Radzymińskiej – red.]. Nie planujemy zatem powrotu linii E-4, gdyż na Tarchominie jest tramwaj, który przejął znaczną liczbę pasażerów autobusów, ani też linii 460. Uruchomimy natomiast nową linię ekspresową E-3 dowożącą do metra przy Dworcu Wileńskim – informuje Igor Krajnow.

Wspomniana linia E-3 kursować będzie pomiędzy Dw. Wileńskim i pętlą Targówek – w stronę metra w porannym szczycie, w stronę Targówka po południu. Na prawobrzeżnej stronie Wisły uruchomiona zostanie także inna linia „dowozowa” do metra – E-1, pomiędzy Gocławiem i Stadionem Narodowym. Więcej o zmianach w siatce połączeń ZTM można przeczytać tutaj.

Rola autobusów zmienia się, ale nie maleje

Warto przypomnieć, że mimo iż na przestrzeni ostatnich kilku lat sukcesywnie zmniejsza się rola autobusów w obsłudze komunikacyjnej Warszawy (przestają łączyć bezpośrednio centrum Warszawy z dzielnicami położonymi z dala od centrum, znacząco zwiększa się natomiast ich rola dowozowa do metra, kolei bądź tramwaju), to liczba pasażerów autobusów ZTM nie tylko nie spada, ale rośnie. W latach 2006-13 liczba pasażerów metra zwiększyła się o 20,9% (ze 149,1 do 180,2 mln osób rocznie), a liczba pasażerów tramwajów – o 16,1% (z 227,6 do 264,2 mln), ale równolegle wzrosła też liczba pasażerów autobusów – o 10,9% (z 503,2 do 558 mln).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5