Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa blokuje wydatki bieżące – głównie w transporcie

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-06-08 13:11
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa blokuje wydatki bieżące – głównie w transporcie
fot. MJ
Stołeczny samorząd odczuwa skutki finansowe pandemii. Władze stolicy podpisały zarządzenie o wstrzymaniu wydatków bieżących do końca roku. Jak wskazano – wstrzymane zostaną m.in. remonty w transporcie. W sumie zablokowano kwotę blisko 135 mln zł przeznaczonej na lokalny transport zbiorowy.

Od dłuższego czasu samorządy zwracają uwagę na spadające dochody w związku z działaniami rządu. To m.in. podwyżki dla nauczycieli, wzrost kosztów energii, obniżki podatków. – Rok temu rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował pakiet zmian w podatku dochodowym. Ze strony wszystkich samorządów poszedł jasny sygnał: dokonywanie zmian w przepisach, które dotykają dochodów samorządów, skończy się tym, że samorządy będą bardzo mocno osłabione, jeżeli chodzi o kondycję finansową i pierwsze odczują jakiekolwiek zmiany w koniunkturze, które mogą nastąpić – wskazuje Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Jak dodaje, samorządy metropolii warszawskiej weszły w 2020 r. osłabione o kwotę 1,2 mld zł.

Teraz finanse samorządów dobija pandemia koronawirusa. – W piątek (5 czerwca) podpisałam zarządzenie ws. blokowania wydatków bieżących – w wysokości ponad 345 mln zł – do końca roku. Bardzo liczę na to, że po wielu apelach rząd podejmie z nami rozmowy. Obawiamy się, że sytuacja samorządów będzie się pogarszać. Możemy odkładać – pytanie, jak długo – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

– Przede wszystkim zamroziliśmy pieniądze w transporcie publicznym – głównie rezygnujemy z remontów. Ileż można je odkładać w czasie – dodaje Kaznowska. Chodzi głównie o prace i remonty utrzymaniowe, Kwota zablokowanych wydatków na lokalny transport zbiorowy sięga kwoty 134,9 mln zł, a na utrzymanie dróg blisko 27 mln zł. Drugą pozycja po transporcie jest edukacja, w której zamrożono 60 mln zł. 

Wśród propozycji, które miałyby zaradzić złej sytuacji finansowej samorządów, znajdują się m.in. zawieszenie janosikowego do końca 2021 r. (w tym roku w przypadku Warszawy to kwota 1,2 mld zł), wzrost subwencji ogólnej, zawieszenie reguł finansowych (limitów wydatków). – Wszystkie samorządy wystawiają rządowi rachunek. To rachunek niedopracowanych przepisów z zeszłego roku oraz zaniechań wobec samorządów i mieszkańców. Tarcza 4.0 jest niewystarczająca – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5