Partner serwisu
Przestrzeń

Warszawa: Znika parkowanie na chodnikach na Filtrowej. W zamian zieleń

Dalej Wstecz
Data publikacji:
04-06-2024
Ostatnia modyfikacja:
04-06-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. ZDM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie planuje ważne zmiany na ul. Filtrowej. Właśnie poznano oferty w przetargu na odbetonowanie i zazielenienie odcinka między Raszyńską a pl. Narutowicza. Uzupełnione będą też braki w szpalerze drzew oraz wyremontowany zostanie chodnik. Jednocześnie poprawione będzie bezpieczeństwo pieszych, którzy w tym miejscu muszą przeciskać się między manewrującymi i zaparkowanymi samochodami.

ZDM kontynuuje tegoroczne rozpłytowania. Tym razem bierze się za północną stronę ul. Filtrowej. Właśnie otworzono oferty w przetargu na odbetonowanie odcinka między pl. Narutowicza a ul. Raszyńską. Są trzy, przy czym najniższa wynosi trochę ponad 1 mln 471 tys. zł, z kolei najwyższa niecałe 1 mln 750 tys. zł. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 90 dni na wykonanie zadania.

Na razie wspomniany odcinek to szeroki chodnik, który piesi muszą jednak dzielić z samochodami. Od strony jezdni zorganizowana jest Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Ciąg miejsc postojowych jest z kolei momentami przerywany przez rosnące tam drzewa.

W ramach inwestycji zlikwidowana zostanie część chodnika dotychczas przeznaczoną na parkowanie. Zamiast niego pojawi się zieleń. Uzupełnione będą między innymi braki w szpalerze drzew. Najwięcej jednak przybędzie żywopłotów, krzewów i bylin. Pozostała część chodnika przejdzie z kolei remont – kostkę zastąpią betonowe płyty.

Niewygodnie i niebezpiecznie

Planowane zmiany oznaczają także likwidację parkowania na wspomnianym chodniku. Parkowania chaotycznego i przede wszystkim niebezpiecznego. Na wyznaczone tam miejsca postojowe nie da się wjechać od strony jezdni. Kierowcy muszą najpierw przejechać przez tory tramwajowe. Następnie do wybranego miejsca dojeżdżają chodnikiem, po którym poruszają się piesi.

Chociaż chodnik ten jest szeroki – nawet po odjęciu części przeznaczonej na parkowanie – to jednak zbyt wąski, by parkujące samochody na nim manewrowały i poruszały się w obu kierunkach. Taka organizacja ruchu jest więc niewygodna dla jego uczestników i może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Co prawda, obowiązuje tam strefa zamieszkania, która daje pierwszeństwo pieszym. Nie da się jednak ukryć, że to wciąż typowy chodnik.

Co więcej, kierowcy zniszczyli słupki wygradzające i nielegalnie wyjeżdżają z tego parkingu w stronę ul. Raszyńskiej przez torowisko i przejście dla pieszych. Biorąc to wszystko pod uwagę, likwidacja parkowania w tej części ul. Filtrowej – części, która do parkowania zwyczajnie nie jest przystosowana – jest konieczna.

Estetyka i środowisko

Dzięki planowanym zmianom chodnik wzdłuż ul. Filtrowej będzie bardziej przyjazny zarówno pieszym, jak i środowisku. W końcu rozpłytowania nie tylko poprawiają estetykę, ale przyczyniają się do powiększenia powierzchni biologicznie czynnej, która umożliwia wegetację roślin i zapewnia retencję wód opadowych. Pomagają także zwalczać zjawisko „wyspy ciepła”, którymi nazywane są miejskie obszary o temperaturze wyższej niż w otaczających je obszarach.

Rozpłytowania przeprowadzane są już od dłuższego czasu, w ramach większych inwestycji lub jako samodzielne projekty. Na przykład w zeszłym roku zazieleniono w ten sposób ulice Targową i Zamoyskiego. Natomiast rozpłytowanie na ul. Filtrowej nie będzie ani pierwszym, ani ostatnim w tym roku. Na początku kwietnia usunięto ok. 200 m2 betonu na pl. Bankowym i posadzono 9 dębów. ZDM pracuje też na ul. Koszykowej. Już niedługo na odcinku między ulicami Chałubińskiego a Lindleya także pojawi się więcej zieleni kosztem zbędnego betonu.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Suwałki przebudują trzy miejskie ulice

Przestrzeń

Suwałki przebudują trzy miejskie ulice

Przemysław Farsewicz 03 maja 2024

Wrocław przebuduje Koszarową. Będą mogły się mijać autobusy

Przestrzeń

Warszawa. Rusza przebudowa ul. Ordona

Przestrzeń

Warszawa. Rusza przebudowa ul. Ordona

inf. pras. UM Warszawa 30 lipca 2023

Gdańsk: Stare Miasto. Ogarna zyska nowe oblicze

Przestrzeń

Zobacz również:

Suwałki przebudują trzy miejskie ulice

Przestrzeń

Suwałki przebudują trzy miejskie ulice

Przemysław Farsewicz 03 maja 2024

Wrocław przebuduje Koszarową. Będą mogły się mijać autobusy

Przestrzeń

Warszawa. Rusza przebudowa ul. Ordona

Przestrzeń

Warszawa. Rusza przebudowa ul. Ordona

inf. pras. UM Warszawa 30 lipca 2023

Gdańsk: Stare Miasto. Ogarna zyska nowe oblicze

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5