Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Będą kolejne priorytety dla tramwajów. Wykonawcy dla większości zadań

Dalej Wstecz
Data publikacji:
20-07-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa: Będą kolejne priorytety dla tramwajów. Wykonawcy dla większości zadań
fot. MJ
Tramwaje Warszawskie rozstrzygnęły przetarg na wdrożenie priorytetów i doposażenie o algorytmy sterowania adaptacyjnego sygnalizacją świetlną na kolejnych przejściach i skrzyżowaniach. Wybrano wykonawców dla czterech z sześciu części zamówienia.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa i wdrożenie systemu sterowania ruchem z priorytetem dla tramwajów. Oferty poznaliśmy w okolicach czerwca. Przewidziano sześć zadań, które Tramwaje Warszawskie wyceniły na 2,487 mln zł brutto, tymczasem, najtańsze oferty opiewają na łączną kwotę 4,767 mln zł brutto. Spółka postanowiła jednak dopłacić i w czterech zadaniach wybrała wykonawcę. Teraz wybór musi się uprawomocnić.

Pierwsze dotyczy przejść dla pieszych w ul. Prostej – Miedziana i Twarda. Wygrała firma Swarco Poland z ofertą na kwotę 237 tys. zł. Na realizację prac podstawowych przewidziano okres do 21 tygodni.

Kolejne zadanie obejmuje światła w ul. Słomińskiego – Bonifraterska (przejście dla pieszych), Dw. Gdański. Wygrała firma Swarco Poland z ofertą na kwotę 800 tys. zł. Na realizację prac podstawowych przewidziano okres do 27 tygodni.

Trzecie zadanie to światła w ul. ks. Popiełuszki – pl. Henkla (przejście), Krasińskiego, Sarbiewskiego / Tołwińskiego (przejście). Tu również świętuje Swarco z ofertą na kwotę 1,148 mln zł. Na realizację prac podstawowych przewidziano okres do 27 tygodni.

Przedmiotem czwartego zadania są światła ul. Wolska i Cm. Wolski. Wygrała firma Yunex z ofertą na kwotę751 tys. zł (tańsza oferta firmy Traffic Poland została odrzucona).

Dwie kolejne części zostały unieważnione. Jedna z nich dotyczy doposażenia o algorytmy sterowania adaptacyjnego sygnalizacją świetlną na wybranych skrzyżowaniach (partia A) – Powstańców Śląskich / Wrocławska / Hery, al. „Solidarności” / Żelazna (opcja), Powstańców Śląskich / ul. Macza (opcja), Powstańców Śląskich / Pełczyńskiego (opcja), Powstańców Śląskich / Czumy (opcja). Wystartowała jedna firma – Swarco Poland (1,874 mln zł). Budżet został określony na 449 tys. zł. Kolejna część obejmuje doposażenie o algorytmy sterowania adaptacyjnego sygnalizacją świetlną na wybranych skrzyżowaniach (partia B): Mickiewicza / Zajączka, Obozowa / Deotymy (opcja), Wolska / Sowińskiego (opcja), Wolska / Fort Wola (opcja). Wystartowały dwie firmy: Yunex (1,301 mln zł) i Traffic Poland (708 tys. zł). Budżet na ten cel wynosił 186 tys. zł.

Jedynym kryterium wyboru jest cena. Teraz Tramwaje Warszawskie będą musiały podjąć decyzję, czy zwiększyć budżet. Zadaniem wykonawcy jest opracowanie i uzgodnienie projektów, wykonanie robót z doposażeniem skrzyżowań w detektory tramwajowe i ewentualną budową lub modernizacją sygnalizacji oraz wdrożeniem stałej organizacji ruchu. Kolejny etap zakłada uruchomienie nowych programów sygnalizacji. W ramach opcji – do zrealizowania w ciągu 36 miesięcy od odbioru uruchomionych programów sygnalizacji – przewidziano zdalny dostęp do sterownika on-line, kalibracja wraz z nadzorem powdrożeniowym.

Obecnie różną formą priorytetu objętych jest 187 z 261 osygnalizowanych skrzyżowań i przejść (71%). Dzięki temu prędkość komunikacyjna tramwajów w całej Warszawie wzrosła z 17,2 km/h w 2014 r. do 19,5 km/h. Na trasach z priorytetem jest ona znacząco wyższa – np. Dw. Wileński – Żerań Wschodni (25 km/h), ul. Marymoncka – Nowodwory (26,1 km/h), Nowodwory – Metro Młociny (30 km/h) czy ul. Wolska – ul. Połczyńska – ul. Powstańców Śląskich (24,3 km/h).
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Świdnica unieważnia przetarg na elektrobusy

Komunikacja

Świdnica unieważnia przetarg na elektrobusy

Jakub Rösler 13 września 2023

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Świdnica unieważnia przetarg na elektrobusy

Komunikacja

Świdnica unieważnia przetarg na elektrobusy

Jakub Rösler 13 września 2023

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5