Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: 900 inwestycji do skoordynowania

Dalej Wstecz
Data publikacji:
23-02-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa: 900 inwestycji do skoordynowania
fot. Panek, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commonsRóg ulic Wołoskiej i Konstruktorskiej w Warszawie
Również bieżący rok będzie obfitował w inwestycje i remonty w Warszawie. Zgłoszono blisko 900 zadań do koordynacji. Spore utrudnienia zaczną się już w ten weekend, kiedy zostanie wyłączony ruch tramwajowy na ul. Wołoskiej na odcinku od Woronicza do Rakowieckiej.

Wszystkie inwestycje zgłaszane są do Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym. – Zbieramy informacje od wszystkich firm, zajmujących się inwestycjami i mających infrastrukturę w pasie drogowym. Co roku zgłaszanych jest ok. 900 zadań – mówi Jerzy Stępniak, dyrektor tego Biura. Na 2015 r. zgłoszono dokładnie 899 zadań, z czego uznano, że 187 wymaga ścisłej koordynacji i współpracy między podmiotami.

Na bazie zgłoszeń tworzone są rejony koordynacyjne – za wiodące uznawane są te, które służą poprawie układu komunikacyjnego, W tym roku wyznaczono 24 rejony, z czego sześć to kontynuacja z roku poprzedniego.

Szyna

Miasto już teraz przygotowuje się do rozbudowy II linii metra (toczy się dopiero przetarg). – Na podstawie dokumentacji Metra Warszawskiego wstępnie określiliśmy obszar oddziaływania budowy stacji i wentylatorni. Na tej bazie ustalamy, które inwestycje mają być realizowane wcześniej – mówi Stępniak. Chodzi o to, żeby już w trakcie budowy metra ruch na ciągach alternatywnych odbywał się bez zakłóceń. Podobnych zabiegów wymagają budowa dalszego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy – pod Ursynowem i przez Wisłę, a także modernizacja linii średnicowej.

Sporo inwestycji zaplanowały Tramwaje Warszawskie. – Mamy bogaty program, trzeba trzymać kciuki, żeby się udało – mówi Krzysztof Karos, prezes Tramwajów Warszawskich. W sumie prace będą prowadzone w 17 miejscach. Nową inwestycją będzie budowa linii tramwajowej na Tarchomin. W tym roku ruszyć ma przetarg. Pod koniec wakacji ruszy modernizacja ciągu Dw. Wileński – Żerań Wschodni, z wymianą przystanków i modernizacją węzłów czy skrzyżowań. Przewidziano też remonty na Jagiellońskiej, Stalowej i al. „Solidarności” (przy Dw. Wschodnim). W cieniu inwestycji drogowej prowadzone będą prace na torowiskach na Rakowieckiej i Wołoskiej. W wakacje Tramwaje Warszawskie chcą ruszyć też z modernizacją ciągu al. Jana Pawła II na odcinku od ronda ONZ do Elektoralnej. Przewidziano również dokończenie modernizacji Powstańców Śląskich, zwłaszcza w rejonie skrzyżowania z Połczyńską, a także prace na Dywizjonu 303 i Obozowej. Utrudnienia wystąpią również na Ochocie w związku z remontem odcinka trasy na Grójeckiej pomiędzy Bitwy Warszawskiej 1920 r. a Och-Teatrem.

Inwestycje drogowe

Zarząd Dróg Miejskich, odpowiedzialny przede wszystkim za utrzymanie infrastruktury, planuje wydać 31 mln zł na frezowanie jezdni. Objąć ma to przede wszystkim ciąg Okopowej i Towarowej. 20 mln zł pójdzie na modernizację oświetlenia, głównie z wymianą na źródła LED-owe. Przewidziano również budowę i przebudowę sygnalizacji. Nowe światła pojawią się na Wawelskiej pomiędzy Grójecką a pomnikiem Lotnika. – Trzeba niestety w taki sposób ruch spowolnić, jeżeli inaczej się nie da. Nie mogą piesi przechodzić z duszą na ramieniu – mówi Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. Zmodernizowana zostanie sygnalizacja na Belwederskiej od Dolnej do Gagarina, gdzie zostanie wprowadzony priorytet dla autobusów.

Z zakresu inwestycji drogowych, realizowanych przez Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, trwa rozbudowa Wołoskiej, Nowolazurowej (od Chrościckiego do Połczyńskiej) i ciągu Żegańska – Zwoleńska (z przejściem pod torami). Jutro (24 lutego) zostaną otwarte oferty w kolejnym etapie przetargu na Trasę Siekierkowską (Zabraniecka – al. Tysiąclecia). ZMID przewiduje również ogłoszenie przetargu na ciąg Marsa – Żołnierska (do Strażackiej do granicy miasta), z budową jednego wiaduktu na skrzyżowaniu Marsa i Żołnierskiej. Odbędzie się tez szereg mniejszych inwestycji: budowa przejścia podziemnego pod Cyrulików w Rembertowie, rondo na skrzyżowaniu Chełmżyńskiej i Strażackiej, Łodygowa, Głębocka.

Utrudnienia z tramwajami na Wołoskiej

Od soboty 28 lutego do końca czerwca zostaje wyłączony ruch tramwajów w ciągu Wołoskiej od Woronicza do Rakowieckiej. Następnie w drugim etapie do końca wakacji tramwaje nie będą jeździły wzdłuż Woronicza i na odcinku Wołoskiej i Marynarskiej do pętli na Służewcu. W trzecim etapie we wrześniu znowu będzie przerwa w ruchu na Wołoskiej od Woronicza do Rakowieckiej.

W pierwszym etapie od najbliższego weekendu tramwaje linii 41 zostaną skrócone do pętli przy Rakowieckiej. 17 pojedzie natomiast – nieco rzadziej – objazdem przez Nowowiejską, Puławską i Woronicza. Linia 37 zostanie zawieszona (w zamian, na odcinku od ronda ONZ do Metra Marymont pasażerowie mogą korzystać z nowo uruchomionej linii 11). Zostaną uruchomione dwie zastępcze linie autobusowe – Z-1 ze stacji metra Pole Mokotowskie do Wilanowskiej przez Wołoską oraz Z-2 z rejonu Konstruktorskiej i Domaniewskiej do Wilanowskiej. Linia Z-2 będzie jednokierunkowa. Rano (7-10) autobusy będą dojeżdżać do przystanku Stolbud, po południu (15-19) zaś będą odjeżdżać z przystanku przy Konstruktorskiej.

W związku z uruchomieniem linii zastępczych konieczne jest zawieszenie linii 460 i E-4 na Tarchominie. – Nasze rezerwy, które wcześniej zakładaliśmy, zostały wykorzystane przez sytuację z mostem Łazienkowskim – wyjaśnia Andrzej Franków, wicedyrektor ZTM-u.


Przewidywane daty wyłączenia ruchu tramwajowego


 • modernizacja torowiska na ul. Rakowieckiej (pomiędzy pętlą Kielecka a św. A. Boboli) – 28 lutego – 28 czerwca (w trakcie wyłączenia ZMID),
 • przebudowa torowiska tramwajowego na al. Solidarności odcinek ul. Jagiellońska - ul. Targowa – 29 czerwca-30 sierpnia,
 • modernizacja torów na pętli Czynszowa (na ul. Środkowej, Wileńskiej, Czynszowej) – 1 maja-14 czerwca,
 • modernizacja torowiska na ul. Jagiellońskiej odcinek Rondo S. Starzyńskiego – ul. Ratuszowa, przebudowa przejazdu drogowego na ul. Golędzinowskiej – 4–28 czerwca,
 • modernizacja torowiska tramwajowego na ul. Powstańców Śląskich przy Wrocławskiej – 13-28 czerwca,
 • modernizacja torowiska wraz z przebudową peronów na ul. Wołoskiej (pomiędzy ul. Konstruktorską a Marynarską) – 29 czerwca-30 sierpnia (w trakcie wyłączenia ZMID),
 • przebudowa węzła rozjazdowego na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i pl. S. Starynkiewicza – 4-19 lipca (ten remont może zostać odwołany w związku z sytuacją po pożarze mostu Łazienkowskiego),
 • modernizacja torowiska tramwajowego na odcinku Dworzec Wileński - Żerań Wschodni – 1 sierpnia-4 października,
 • modernizacja węzła rozjazdowego na skrzyżowaniu ul. Grójeckiej i S. Banacha – 1-30 sierpnia,
 • modernizacja torowiska tramwajowego na ul. Dywizjonu 303 (pomiędzy wiaduktem PKP a ul. Marynin) oraz na odcinku Radiowa-Wrocławska – 3–25 października,
 • modernizacja torowiska tramwajowego na ul. Obozowej odcinek Płocka - al. Prymasa Tysiąclecia – 3-25 października,
 • modernizacja torowiska tramwajowego na skrzyżowaniu ul. Połczyńskiej i Powstańców Śląskich oraz na ul. Połczyńskiej odcinek ul. Powstańców Śląskich - Pętla Wola przejazdy, przejścia dla pieszych, perony przystankowe – 31 sierpnia-2 października,
 • modernizacja trasy tramwajowej na al. Jana Pawła II, odcinek ul. Elektoralna - Rondo ONZ – 28 września-15 listopada.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Świnoujście: 800 tys. pojazdów w tunelu przez dwa miesiące

Przestrzeń

Świnoujście: 800 tys. pojazdów w tunelu przez dwa miesiące

Elżbieta Pałys 03 września 2023

Świnoujście. Otwarcie tunelu w drugiej połowie czerwca

Przestrzeń

Warszawa Zachodnia. Prace fundamentowe na ostatniej prostej

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Świnoujście: 800 tys. pojazdów w tunelu przez dwa miesiące

Przestrzeń

Świnoujście: 800 tys. pojazdów w tunelu przez dwa miesiące

Elżbieta Pałys 03 września 2023

Świnoujście. Otwarcie tunelu w drugiej połowie czerwca

Przestrzeń

Warszawa Zachodnia. Prace fundamentowe na ostatniej prostej

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5