Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Walencja. Otwarto nową linię tramwajową T10

Dalej Wstecz
Data publikacji:
21-05-2022
Ostatnia modyfikacja:
18-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Przez prawie 12 lat w Walencji leżały nieużywane tory tramwajowe, które czekały na ukończenie trasy. Wszystko za sprawą kryzysu finansowego i gospodarczego w Hiszpanii w latach 2011-12, kiedy to wiele projektów infrastrukturalnych trzeba było zawiesić.

Walencja otworzyła właśnie nową linię tramwajową o długości 5,1 km. Łączy ona Alcant z dzielnicą Natzaret w południowo-wschodniej części miasta. Linię poprowadzono przez kompleks obiektów kulturalno-rozrywkowych „Ciudad de las Artes y las Ciencias”, zwanym Miastem Sztuki i Nauki. Trasa tramwaju częściowo prowadzi pod ziemią.

Część nadziemną trasy tramwajowej była właściwie ukończona już wcześniej, podobnie jak konstrukcja tunelu. Budowę wstrzymano jednak w 2011 roku, kiedy Hiszpania borykała się z problemami finansowymi i przeżywała kryzys gospodarczy. Przez lata dyskutowano, czy budowa zostanie kiedykolwiek wznowiona. I tak do przełomu lat 2018/19, gdy z pomocą dodatkowych środków i dotacji z Unii Europejskiej nadszedł wreszcie czas na ułożenie torów w tunelu, rozbudowę stacji oraz budowę sieci trakcyjnej i systemu zasilania na całej trasie. Pozwoliło to uruchomić 17 maja nową linię T10.Po oficjalnej ceremonii inauguracji z udziałem polityków i przedstawicieli administracji miejskiej pierwszy tramwaj wyjechał w trasę o 13:30. Linię obsługuje siedem niskopodłogowych tramwajów Bombardier Flexity – znane z innych tras uruchamianych przez regionalnego operatora Ferrocarrils de la Generalitat de Valencia (FGV). FGV obsługuje tramwaje i metro w Walencji, a także sieć tramwajową w Alicante i okolicach. Do obsługi trasy T10 wydelegowano cztery tramwaje z Walencji i trzy z Alicante. Zostały specjalnie pomalowane w nowe czerwone i białe barwy – przyszły standard kolorystyczny FGV.

Co ciekawe, linię poprowadzono w odseparowaniu od reszty sieci tramwajowej w Walencji. Trzy z łącznie ośmiu przystanków (Alicante, Russafa i Amado Granell-Montolivet) i 2,2 km torów znajdują się pod ziemią w tunelu, reszta infrastruktury znajduje się na powierzchni, a tory mają wydzielony pas ruchu. Tramwajom nadano także priorytet na skrzyżowaniach. Trasę pokonuje się w około 17 minut – w dni powszednie pojazdy kursują co 15 minut od 5.30 do 22.00, a ostatni kurs odbywa się o 23.25.

Podjęto już decyzję o budowie przedłużenia linii do wybrzeża dzielnicy El Grao, gdzie ma powstać łącznik z istniejącą siecią tramwajową. Pozwoli to na stworzenie nowego bezpośredniego połączenia z Alacant do El Grao jako przyszła linia T11 oraz odgałęzienia do Hospital La Fé, które będzie obsługiwane przez nową linię T12. Szacunkowy czas realizacji tych planów określono w przedziale od 4 do 5 lat.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Stadler dostarczy do Alicante i Walencji nowe tramwaje

Przestrzeń

Stadler dostarczy do Alicante i Walencji nowe tramwaje

Witold Urbanowicz 03 marca 2023

Zobacz również:

Stadler dostarczy do Alicante i Walencji nowe tramwaje

Przestrzeń

Stadler dostarczy do Alicante i Walencji nowe tramwaje

Witold Urbanowicz 03 marca 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5