Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wadliwe oznaczenia w metrze. ZTM-u przez rok nie stać na poprawki

Dalej Wstecz
Data publikacji:
08-01-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Wadliwe oznaczenia w metrze. ZTM-u przez rok nie stać na poprawki
fot. Martyn Janduła
Do dzisiaj nie zdołano poprawić błędów i usterek w oznaczeniach systemu informacji pasażerskiej na centralnym odcinku II linii metra, który otwarto w marcu zeszłego roku. – Niestety – m.in. z powodów finansowych – nie udało nam się wprowadzić zmian w ub.r. – wyjaśnia Magdalena Potocka z biura prasowego ZTM-u. Jest jednak szansa, że na I rocznicę otwarcia pasażerowie otrzymają poprawioną informację. Opóźnia się też aktualizacja treści na I linii.

Centralny odcinek II linii metra został otwarty 8 marca br. Na stacjach zastosowano zupełnie nowy system informacji pasażerskiej, zaadaptowany przez ZTM i wykonany w oparciu o koncepcję firmy ILF. Od początku funkcjonowania nowej linii pasażerowie zwracają uwagę na mankamenty nowego systemu oznaczeń. Dużo głosów dotyczyło przesiadek na Świętokrzyskiej. Co gorsza, na niektórych stacjach tablice pokierują do złych wyjść. Niektóre oznaczenia zdążyły się zdezaktualizować zanim otwarto II linię, a niektóre – jeszcze nie odzwierciedlają rzeczywistości. Część informacji jest też nie w pełni widoczna (zasłonięcie przez elementy infrastruktury). Jeszcze w kwietniu zeszłego roku, po licznych doniesieniach medialnych, ZTM przeprowadził audyt oznaczeń, które notabene organizator sam wcześniej zatwierdzał. W sumie naliczono kilkadziesiąt elementów, które wymagają zmian.

Poprawki niebawem

Przedstawiciele ZTM-u, pytani w sierpniu zeszłego roku o kwestię błędnych oznaczeń, zapewniali, że wykonawca zostanie wezwany do poprawek. Nastał już nowy rok, a na stacjach II linii nie usunięto nawet najbardziej rażących błędów. – Niestety – m.in. z powodów finansowych – nie udało nam się wprowadzić zmian w ub.r. – wyjaśnia Magdalena Potocka z biura prasowego ZTM-u. Zwłokę można tłumaczyć też tym, że nie za wszystkie błędy odpowiada wykonawca centralnego odcinka II linii – trudno go winić za to, że niektóre elementy zostały źle przygotowane bądź system informacji pasażerskiej ma luki.

Organizator zapewnia, że w najbliższym czasie oznaczenia zostaną poprawione. – W ciągu kilku najbliższych tygodni planujemy ogłosić przetarg na wybór wykonawcy, który zmodyfikuje wybrane nośniki informacji oraz wymieni nieaktualne tablice. Jeżeli postępowanie przetargowe przebiegnie zgodnie z planem, modyfikacja wybranych elementów informacyjnych na M2 powinna zakończyć się w pierwszym kwartale br. – mówi Potocka. Jest więc szansa, że na I rocznicę otwarcia II linii metra pasażerowie otrzymają poprawione treści.

Kiedy I linia?

ZTM-owi nie udało się też zaktualizować treści na I linii. Według wcześniejszych zapowiedzi systemy oznaczeń miały zostać ujednolicone w oparciu o ten, który zastosowano na II linii. Do dzisiaj skończyło się jedynie na Świętokrzyskiej, na której zresztą zastosowano wersję mocno oszczędnościową (naklejenie nowych treści na stare nośniki). Na pozostałych stacjach nawet schematy nie uwzględniają otwarcia centralnego odcinka II linii metra.

Pod koniec zeszłego roku ZTM ogłosił przetarg na wymianę schematów na wszystkich stacjach, a także całościową wymianę oznaczeń na stacji Młociny. Zmiany miały zostać wprowadzone do końca zeszłego roku. I tego nie udało się zrealizować. – Z uwagi na fakt, że przedłużyły się procedury wyboru wykonawcy w ramach prawa zamówień publicznych, wybrany wykonawca ostatecznie nie podjął się realizacji zadania w terminie – odstąpił od podpisania umowy. W związku z tym niezwłocznie ponowimy postępowanie przetargowe. W przypadku jego powodzenia realizacja zadania zaczęłaby na przełomie stycznia/lutego – mówił nam niedawno Igor Krajnow, rzecznik ZTM-u.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Trapeze: System informacji musi być otwarty

Mobilność

Trapeze: System informacji musi być otwarty

Roman Czubiński 25 maja 2023

Białystok rozbudowuje SDIP

Przestrzeń

Białystok rozbudowuje SDIP

Przemysław Farsewicz 22 lipca 2022

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Trapeze: System informacji musi być otwarty

Mobilność

Trapeze: System informacji musi być otwarty

Roman Czubiński 25 maja 2023

Białystok rozbudowuje SDIP

Przestrzeń

Białystok rozbudowuje SDIP

Przemysław Farsewicz 22 lipca 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5