Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

W Płocku starcie trzech producentów na hybrydy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-09-25 16:39
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

W Płocku starcie trzech producentów na hybrydy
fot. UM Płock
Komunikacja Miejska Płock otworzyła oferty w dwóch przetargach na dostawy autobusów hybrydowych o długości do 12,5 i 18,75 m. O krótsze pojazdy ubiega się trzech producentów, a dłuższe – dwóch. Najniższą cenę zaoferował Solaris, ale nie jest ona jedynym kryterium wyboru.

Przedmiotem jednego z przetargów jest dostawa czterech autobusów niskopodłogowych o długości do 18,75 m z możliwością zwiększenia zamówienia o kolejne cztery pojazdy. Pojazdy mają być przystosowane do przewozu do przewozu min.130 pasażerów, w tym min. 38 na miejscach siedzących. Przewidziano cztery pary drzwi dwuskrzydłowych. Pojazdy mają być wyposażone w silnik spalinowy o mocy 175 kW i elektryczny o mocy co najmniej 130kW. Wymagane są m.in. ładowarki USB i klimatyzacja.

O zamówienie ubiega się dwóch producentów. Volvo zaoferowało cenę 2,705 mln zł brutto za jeden autobus, natomiast Solaris 2,386 mln zł. Jednocześnie zamawiający poinformował, że w sumie ma do wydania 10,529 mln zł brutto. Obie firmy zaoferowały termin dostaw do końca sierpnia przyszłego roku, belkę sztywną zawieszenia przedniego oraz osiem lat gwarancji na magazyn energii. Volvo udziela 60 miesięcy gwarancji całopojazdowej, podczas gdy u Solarisa okres ten wynosi 36 miesięcy. Solaris oferuje za to aż 13 miejsc dostępnych z poziomu niskiej podłogi, podczas gdy u konkurenta jest to tylko 6. Volvo poinformowało, że zużycie paliwa wg SORT-2 wynosi 37,92 litrów na 100 km, a Solaris objął tę wartość tajemnicą.

O wyborze decydują cena (60%), okres gwarancji całopojazdowej i na magazyn energii (8%) oraz parametry techniczne pojazdu (32%). Jeżeli chodzi o parametry techniczne, pod uwagę brane będą rodzaj zawieszenia, zużycie paliwa wg SORT-2 oraz liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi (maksymalną liczbę punktów otrzymuje się za wartość powyżej 5).

Drugi z przetargów zakłada dostawę 17 szt. autobusów z opcją rozszerzenia zamówienia maksymalnie do kolejnych 4 szt. autobusów. Ich długość ma mieścić się w przedziale 11,5-12,5 m, a pojemność określono na min. 80 pasażerów, w tym 20 na miejscach siedzących. Przewidziano trzy pary drzwi dwuskrzydłowych, klimatyzację i ładowarki USB. Moc minimalna silnika spalinowego to 150 kW, a elektrycznego 100 kW.

O to zamówienie ubiega się trzech producentów. Volvo wycenił jeden pojazd na 1,771 mln zł i zaoferował termin dostaw do końca sierpnia 2018 r. Gwarancja całopojazdowa to 36 miesięcy, a na magazyn energii 8 lat. Ponadto producent zgłosił belkę sztywną zawieszenia przedniego, zużycie paliwa wg SORT-2 na poziomie 28,584 litrów na 100 km oraz sześć miejsc dostępnych bezpośrednio z poziomu podłogi. Solaris, w odróżnieniu od Volvo, zaoferował cenę 1,673 mln zł za autobus i zastrzegł informację o zużyciu paliwa. MAN natomiast wycenił jeden pojazd na 1,966 mln zł brutto, ale zarazem zaoferował 60 miesięcy gwarancji całopojazdowej i osiem miejsc dostępnych z poziomu niskiej podłogi.

O wyborze decydują cena (60%), okres gwarancji całopojazdowej i na magazyn energii (8%) oraz parametry techniczne pojazdu (32%). Jeżeli chodzi o parametry techniczne, pod uwagę brane będą rodzaj zawieszenia, zużycie paliwa wg SORT-2 oraz liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi (maksymalną liczbę punktów otrzymuje się za wartość powyżej 5).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
KM Płock kupuje 13 nowych autobusów

Komunikacja

KM Płock kupuje 13 nowych autobusów

Jakub Dybalski 06 kwietnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5