Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

W Olsztynie powstaną nowe przystanki kolejowe

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2018-10-23 09:41
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

W Olsztynie powstaną nowe przystanki kolejowe
fot. MJ
PKP PLK znalazły środki we własnym budżecie, co pozwoliło rozpisać przetarg na rewitalizację ważnego dla Olsztyna szlaku kolejowego. Kolejarze wyremontują nieco ponad 6 km linii z Olsztyna do Gutkowo. Przy okazji prac powstaną w mieście nowe przystanki. To ważny krok, bo samorządy chciałyby w przyszłości postawić na kolej w codziennych dojazdach do stolicy województwa.

Inwestycję zapowiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK. – Roboty mogłyby rozpocząć się w drugiej połowie przyszłego roku, a zakończyć się w 2020 roku – wskazał Ireneusz Merchel, informując, że spółka ma zabezpieczone środki w budżecie.

Osiemnaście miesięcy ma trwać procedura projektowania i realizacji robót w ramach zadania pn. „Prace na linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn-Gutkowo”. PLK udało się znaleźć środki w budżecie i rozpisać dawno zapowiadany przetarg. Kolejarze deklarują, że wezmą się za rewitalizację linii kolejowej, która przebiega w granicach administracyjnych Olsztyna. Mowa tutaj o 6,3 km toru – od kilometra 1,466 do 7,782.

Ze względu na stan techniczny linii oraz liczne ograniczenia prędkości, na całej długości zaplanowano wymianę toru wraz z oczyszczeniem i uzupełnieniem dotychczasowego tłucznia. Zadanie polegać będzie również na przebudowie odwodnienia, remoncie przejazdów kolejowo-drogowych, zamontowaniu sześciu nowych rozjazdów oraz modernizacji urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Po pracach pociągi pasażerskie będą mogły pokonywać ten krótki odcinek do Gutkowa z prędkością do 100 km/h, zaś pociągi towarowe – do 80 km/h. Zwiększy się również dopuszczalny nacisk osi do 221 kN, przez co zapewniona będzie możliwość kursowania pociągów towarowych o długości 500 m.

Istotny jest jednak miejski charakter inwestycji. PLK założyło bowiem budowę w Olsztynie nowych przystanków do obsługi podróżnych. W ramach prac powstanie zupełnie nowy przystanek z jednym peronem Olsztyn Redykajny. Powstanie także przystanek Olsztyn Likusy z dwoma peronami, gdyż będzie on miał także charakter mijanki, co poprawi przepustowość linii. Prace na linii do Gutkowa pozwolą także na dobudowę drugiego peronu od. Al. Wojska Polskiego w ramach budowanego obecnie przystanku Olsztyn Śródmieście.

Zamawiający zastrzegł, że perony mają mieć długość 150 metrów oraz pozostawiona ma być możliwość rozbudowy ich do 200 metrów. Standardowo pojawią się udogodnienia dla niepełnosprawnych i osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wejście na perony mają ułatwić pochylnie, a jeżeli nie będzie możliwości ich budowy, to na peron prowadzić ma winda. W obrębie przystanków zamontowane zostaną stojaki na rowery. Informacje o przyjeździe pociągów pasażerowie znajdą na trzech dwustronnych tablicach na peronie Olsztyn Śródmieście. Na reszcie peronów zaplanowano z kolei wyłącznie system głosowych zapowiedzi oraz monitoring.

PLK na inwestycję przygotowało 45 mln zł. O wyborze wykonawcy zadecyduje w 90 proc. cena oraz w 10 proc. termin realizacji. Składanie ofert trwa do 27 listopada.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn: Tam, gdzie nie dojedzie tramwaj, mieszkańców obsłuży kolej

Przestrzeń

Olsztyn: Tam, gdzie nie dojedzie tramwaj, mieszkańców obsłuży kolej

Witold Urbanowicz 17 października 2018

Łódź: Przystanku kolejowego na Janowie na razie nie będzie

Komunikacja

Łódź: Przystanku kolejowego na Janowie na razie nie będzie

Kasper Fiszer 25 września 2018

Łódź: PLK nie rezygnuje z projektu przystankowego

Komunikacja

Łódź: PLK nie rezygnuje z projektu przystankowego

Kasper Fiszer 20 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5