Partnerzy serwisu:
Mobilność

W moskiewskim metrze można już płacić twarzą

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-10-2021
Ostatnia modyfikacja:
19-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
W moskiewskim metrze można już płacić twarzą
fot. transport.mos.ru
Rozwiązanie, które było testowane od początku tego roku zostało zastosowane na każdej moskiewskiej stacji. Jest to możliwe dzięki specjalnym bramkom, które w połączeniu z aplikacją i podpiętą kartą płatniczą pozwalają płacić twarzą, zapewniając kolejny sposób na opłacenie przejazdu metrem. Według prognoz, w ciągu 2-3 następnych lat od 10 do 15% użytkowników metra będzie korzystać z nowej metody opłaty za przejazd.

Po wielomiesięcznych testach Moskwa zdecydowała się na wprowadzenie płacenia twarzą na każdej stacji znajdującej się w ciągu sieci metra w stolicy Rosji. Aby skorzystać z najnowszej metody płatności należy podpiąć kartę transportową Troika i kartę płatniczą do aplikacji moskiewskiego metra, a także wgrać swoje zdjęcie. To połączenie umożliwi płacenie twarzą i wejście do metra na każdej ze stacji.

Jak podkreślają władze Moskwy, wszystkie dane użytkowników są zaszyfrowane i bezpiecznie przechowywane, nie ma więc możliwości ich kradzieży. Jeśli na jakiejś stacji nie będzie wystarczająco dużej ilości światła, system może identyfikować twarz użytkowników dłużej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku identycznych rozwiązań stosowanych w telefonach komórkowych. Sam system odróżnia także zdjęcia od prawdziwych rysów twarzy, tak więc niemożliwe staje się płacenie za pomocą zwykłego zdjęcia.

Moskwa jest też miastem gdzie na największą skalę na świecie są wykorzystywane metody płatności oparte o biometrię. W przeciągu ostatnich 10 lat pozwoliło to ponad 3-krotnie zmniejszyć kolejki wejściowe do metra. Oczywiście wprowadzenie płatności twarzą nie oznacza wygaszenia innych opcji płatności, będą one nadal dostępne.

Wg. szacunków w ciągu następnych dwóch lub trzech lat z tej metody płatności skorzysta od 10 do 15 procent użytkowników, a władze metra zapowiadają, że jeśli rozwiązanie będzie cieszyło się coraz większą popularnością, to kolejne bramki będą przystosowywane do nowego rozwiązania. Jak na razie na każdej ze stacji ma zostać umieszczona minimum jedna taka bramka, ale w wybranych lokalizacjach ta liczba ma wzrosnąć nawet do trzech bramek.

Jak podają władze metra, w ciągu kilku godzin od wprowadzenia rozwiązania, ponad 20 tysięcy osób zarejestrowało się w aplikacji i jest gotowych do płacenia za pomocą swojej twarzy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Pozostałe z wątku:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5