Partnerzy serwisu:
Mobilność

W której części składu jest luźniej? Odpowiedź na ekranie

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2017-02-19 07:56
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

W której części składu jest luźniej? Odpowiedź na ekranie
Rys. SystraWizualizacja przedłużenia trasy
Chorzowski Alstom Konstal przygotowuje się do budowy 50 pociągów metra dla Dubaju. To prawdziwe wyzwanie dla polskiej fabryki, bo kontrakt musi zostać zrealizowany przed Expo 2020.

Aktualnie chorzowska fabryka Alstom Konstal realizuje kontrakt na dostawę 69 dwuwagonowych pociągów Metropolis dla stolicy Arabii Saudyjskiej – Rijadu. Zakończenie dostaw planowane jest w 2018 roku. Jednak już teraz chorzowski zakład zna swoje następne zadania – dostawę pociągów dla Kolei Holenderskich NS i składów metra dla Dubaju. To ogromne kontrakty – Holendrzy zamówią co najmniej 79 składów do 2022 roku (z prawem opcji na kolejne pociągi), a Dubaj – 50 pięciowagonowych pociągów metra.

Ten ostatni kontrakt pod względem liczby wagonów będzie dwukrotnie większy, niż zamówienie realizowane obecnie dla Rijadu. W związku z tym Alstom po raz kolejny rozbuduje zakład, w którym w ciągu ostatnich pięciu lat podwojono zatrudnienie. – Ze względu na nakładanie się realizacji kontraktów powstanie druga, oddzielna linia produkcyjna – deklaruje prezes Konstalu Radosław Banach. Po raz kolejny, podobnie jak w przypadku metra dla Rijadu, jego zakład będzie liderem projektu w strukturach korporacji.

Pociągi Metropolis dla metra w Dubaju będą mieć długość 88 metrów i zabiorą na pokład do 700 pasażerów (przy 4 osobach na metr kwadratowy). Ich dokładna specyfikacja, a także wygląd zewnętrzny i wewnętrzny są na razie tajemnicą, ale Alstom zapowiada szerokie drzwi, okna o dużej powierzchni oraz trzy klasy wnętrz: Srebrną, Rodzinną i Złotą. Za obniżenie zużycia energii mają odpowiadać m.in. systemy rekuperacji i oświetlenie LED.

Oczywiście, jak zawsze w przypadku kontraktów dla Dubaju – a tym bardziej przed Expo – na pokładzie mają zostać zastosowane najnowsze, olśniewające świat rozwiązania techniczne. Jednym z nich będzie dynamiczny system informacji pokazujący aktualny stan napełnienia poszczególnych wagonów. – Dzięki temu pasażerowie już na stacji, przed przyjazdem pociągu, będą wiedzieć, do których drzwi najlepiej się udać – zapowiada Bertrand Delpierre, dyrektor produktów metra w Alstomie.

W 2020 r. Dubaj będzie gościć targi Expo. Do tego czasu emirat chce przebudować swój system transportu publicznego, tak by stał się jego wizytówką. Ma być ekologiczny, nowoczesny i pełen pasażerów. O ogromnym projekcie emiratu piszemy szeroko tutaj. Alstom dostarczy pociągi w ramach konsorcjum, które podpisało umowę wartości 2,6 mld euro. Jednym z pozostałych uczestników jest w nim wykonawca warszawskiego metra.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pierwsze metro Alstomu dla Rijadu wyjechało z Chorzowa

Komunikacja

Pierwsze metro Alstomu dla Rijadu wyjechało z Chorzowa

jd/inf. pras. 11 stycznia 2017

KTP: Sokołowski i Halamek. Dwugłos o automatyce w metrze

Komunikacja

KTP: Sokołowski i Halamek. Dwugłos o automatyce w metrze

Roman Czubiński 24 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5