Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

W Janikowie powstaje dworzec systemowy

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-05-07 11:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa PKP SA

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

W Janikowie powstaje dworzec systemowy
mat. PKP SAWizualizacja dworca w Janikowie
W Janikowie trwa budowa innowacyjnego dworca systemowego. Otwarcie nowego obiektu jest planowane jeszcze w tym roku. W województwie kujawsko-pomorskim w ramach programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023 wybudowanych i zmodernizowanych ma zostać łącznie dziewięć dworców kolejowych.

Prace przy budowie dworca, które rozpoczęły się na początku roku, są już bardzo zaawansowane. Przeprowadzono rozbiórkę starego obiektu, a na jego miejscu wznoszony jest nowy dworzec. Zakończono prace związane z wykonaniem fundamentów oraz ich właściwym zabezpieczeniem, a także wzniesieniem konstrukcji budynku. Zakończono już montaż stalowej wiaty, a obecnie wykonywane są przyłącza sanitarne.

– Program inwestycji dworcowych obejmuje wiele polskich miast i miasteczek. Tylko w tym roku oddanych do użytku zostanie kilkadziesiąt z prowadzonych inwestycji. Wśród nich – dworzec w Janikowie. Toczące się prace to dowód na to, że epidemia nie powstrzymuje polskich inwestycji – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. – Dworzec w Janikowie to jedna z dziewięciu inwestycji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizowana w ramach programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki niej miejscowość zyska dworzec dostosowany do potrzeb wszystkich jej mieszkańców. Nowy obiekt będzie nowoczesny, komfortowy, przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, ekonomiczny w utrzymaniu i proekologiczny – mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP SA.

Dworzec w Janikowie jest realizowany w trybie „projektuj i buduj” w formule innowacyjnego dworca systemowego. Budynek posiada prostą formę architektoniczną. Zasadniczo składa się on z wiaty, pod którą zlokalizowano dwa pawilony mieszczące część pasażerską oraz komercyjną. Dominantą nowego budynku jest wieża zegarowa o wysokości 8 metrów. W części pasażerskiej będą mieściły się niewielka poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne. Pod wiatą, na obu jej końcach, zlokalizowano stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy rowerów.

Oprócz nowoczesnej i prostej formy architektonicznej dworzec będzie posiadał wiele usprawnień. Przy jego projektowaniu wyeliminowano potencjalne bariery architektoniczne, które mogłyby stanowić przeszkodę dla osób z niepełnosprawnościami. Innowacyjny dworzec w Janikowie to budynek, gdzie zadbano również o bezpieczeństwo. Zostaną na nim zamontowane systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także detekcji pożaru. Ułatwieniem dla podróżnych będą również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

Dworzec w Janikowie będzie również dworcem proekologicznym. Na dachu budynku zostaną umieszczone panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 KWp, które wytworzą około 2700 kWh energii elektrycznej. Przyczyni się to do redukcji emisji dwutlenku węgla o 2500 kg/rok. To mniej więcej tyle dwutlenku węgla, ile przez cały rok pochłania około 500 sporych rozmiarów drzew! Kolejnym rozwiązaniem jest wprowadzenie na dworcu pomp ciepła do ogrzewania budynku, a także systemu BMS (Building Management System). Będzie on na bieżąco monitorował zużycie mediów oraz pozwoli maksymalnie ograniczać ich zużycie. Proekologiczne będzie również oświetlenie dworca, które, po pierwsze, jest energooszczędne (LED), a po drugie będzie załączać się tylko przy pomocy czujników obecności współpracujących z czujnikami natężenia światła. Na podobnej zasadzie będą funkcjonowały klimatyzacja i ogrzewanie budynku. Tego typu rozwiązania wpłyną korzystnie nie tylko na koszty utrzymania obiektu, ale również ograniczą do minimum jego negatywny wpływ na środowisko.

W otoczeniu nowego dworca w Janikowie uporządkowane zostaną tereny zielone oraz ułożona nowa nawierzchnia z płyt betonowych i kostek brukowych z wkomponowanymi w nią ścieżkami prowadzącymi dla osób niedowidzących i niewidomych. W sąsiedztwie budynku przewidziano również 12 miejsc parkingowych, w tym po jednym miejscu dla rodzin z dziećmi oraz dla osób z niepełnosprawnościami.

Budowa nowego dworca w Janikowie to koszt prawie 5 mln złotych. Inwestycja jest finansowana ze środków unijnych. Wykonawcą prac budowalnych jest konsorcjum firm Heli Factor i Merx. Udostępnienie dworca pasażerom planowane jest jeszcze w tym roku. Ostateczny termin otwarcia obiektu będzie uzależniony od dalszego przebiegu prac budowlanych oraz wykonania odbiorów technicznych.

W województwie kujawsko-pomorskim PKP SA w ramach programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023, wybuduje i zmodernizuje łącznie 9 dworców kolejowych. Poza trwającą budową dworca w Janikowie, w kwietniu ogłoszono przetargi na wybór wykonawców prac budowlanych obiektów w Kołodziejowie, Mogilnie i Złotnikach Kujawskich. Pozostałe inwestycje, obejmujące przebudowę dworców Włocławek, Bydgoszcz Zachód, Grudziądz, Toruń Miasto oraz Toruń Wschodni, są na etapie opracowywania dokumentacji projektowej. Modernizacja zabytkowych toruńskich dworców jest częścią projektu BiT City II, realizowane wspólnie przez Polskie Koleje Państwowe, PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Urząd miasta Torunia.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5